Franse film „Barocco” wordt Paul van Vliets nieuwste show toont tekenen van vermoeidheid Duitse toneelgroep kritiseert omstreden „politieke” wetten voor Forum RUIM 3000 FOTO'S VOOR PRESS PHOTO WORLD il i h no Nog geen geld Rake Rappe Pakkers zonder weerga! Bij Alberto. I in Amsterdam opgenomen fel F I A p whisky 14?5 li' ZOEKT U WERK.. J House of Stuart Tio Pepe sherry whisky J4P zeer droog JQ45 Wfe Valdepenas 4|QQ een vuriae rode of zachte BK W W* O p Ï,V Z Pol icier van André Techiné Cabaretier die z’n vak intelligent beleeft F 1 WALDE-THEATER MET PARAGRAAF 88a IN TONEELSCHUUR Expositie over werk Zochers en Springer i Ft Rat,. PM/aBN HOOGOVENS IJMUIDEN# Hoogovens behoort tot het ESTEL-concern film Urf* 'S Al KUNST 1976 WOENSDAG MAART 3 14 r door Stefanie Hooij 9 Gekleurde foto's Duo Michels-Plas wint HSL-wedstrijd Onder redactie van J.P. Bos 1 i t'T) N I i i c 'J l Alberto I D ei K v< HET IS DIT JAAR twintig jaar geleden dat de Amsterdam se fotografen Ben van Meeren- donk, Kees Scherer en Bram Wisman de stoot gaven tot de „in ternationalisering” van onze va derlandse competitie om de pers foto van het jaar. De Stichting World Press Photo Holland staat dus nu aan de vooravond van de negentiende wedstrijd. Ongeveer 550 fotografen uit 42 landen heb ben ruim 3000 foto’s ingezonden. Hierbij is een stijging te consta teren van inzendingen uit Oost blok- en ontwikkelingslanden. een vurige rode of zachte witte Spaanse wijn ^45^ I h F st; r (ADVERTENTIE) W I in een klein team dat interessant is I goed wordt betaald (Van onze kunstredactie) 94000 94000 k KO VAN LEEUWEN 1 1 1 André Techiné (Van onze Haagse redacteur.) j (ADVERTENTIE) i l\ il 2 I t i tEgS. 4 3 I: 1 I 3 I e I doorgroei mogelijkheden heeft Ms s 3 l I I 3 CD (N O CD Bel dan 02510- of schrijf naar Hoogovens, antwoordnummer IJmuiden Nu is het beschilderen van foto’s en gedrukte afbeeldingen (in boeken en dergelijke) niet nieuw, maar Eli zabeth Lennard gebruikt het procédé met een eigentijdse benadering. Ope ningstijden: dinsdag tot en met zater dag, van 12 tot 18 uur. 1 ge aa lar de eei zee vei die enl bri i I 3 i I 3 1 1 3 3 I 1 i ze va Gl rei ha Hg ok br< H I I I ft' 5t hij stel ..Ei krij „j ang kon 2 nai ziji dat het nie W; aa Le Bk ha Be zul <1 S€ m i J Het stuk van vanavond draagt de titel van een omstreden wetsartikel dat in januari van dit jaar in West-Duitsland is aangenomen: Paragraaf 88a. Het artikel houdt in dat iedereen die zich op een of andere manier voor een extremistische beweging uitspreekt strafbaar is. VAN 6 TOT EN MET 18 MAART is werk van Elizabeth Lennard te zien in de Canon-galerie (Reestraat 19, Amsterdam). Haar foto’s zijn ge schilderd met oliën die daarvoor spe ciaal zijn vervaardigd, een procédé dat zij sinds 1971 toepast. De expo- sante maakt élke foto met de bedoe ling. om te worden gekleurd. Zonder deze toepassing is de foto niet af. DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) heeft dinsdag in de Eerste Kamer weinig opheldering kunnen geven over de situatie rond het Enschedese operage zelschap Forum. De bewindsman deelde slechts mee dat er een werkgroep is gevormd die advies zal uitbrengen over de operavoorziening in het noorden en oosten van het land in relatie tot de totale operavoorziening. „Er wordt thans een datum voor een eerste gesprek ge- s zocht”, aldus de bewindsman. HAARLEM (ANP) Het Frans Hals museum is van plan in het voorjaar van 1977 een tentoonstelling te wijden aan het werk van de landschapsarchitecten J. D. Zocher jr. (1791-1870), diens zoon L. P. Zocher (1820-1891) en Leonard Springer (1855-1940). Deze Haarlemmers, wier werk onderling nauw verwant is, hebben grote invloed gehad op het aan zien van Haarlem en de omgeving. Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst in verschillende produktieafdelingen voor mannen tot 45 jaar HAARLEM. Vanavond treedt in een ingelaste voorstelling het Walde-theater uit West-Berlijn in de Toneelschuur in Haarlem op. De groep maakt thans een tour- neetje door ons land en speelt in een wisselende bezetting. Op het ogenblik zijn er 12 medewerkers die dit werk in hun vrije tijd doen. De groep werd in 1974 opgericht en heeft enkele politieke theaterproducties gemaakt waaronder een stuk naar aanlei ding van de executie van de vijf Basken die vorig jaar september in Spanje plaats had en,een stuk over de Baader-Meinhof-beweging. Het initiatief om het Walde- theater naar ons land te halen is afkomstig van de anarchistisch getinte groepering de Vrije Socialist. Sinds zondag vertoont het KLM- hoofdkantoor in Amstelveen het jaar lijkse beeld van een internationale jury die zich letterlijk buigt over de duizenden drukken die in kamer en gangen op de vloer zijn uitgespreid. Vandaag wordt deze jurering, die on der voorzitterschap staat van Panora ma hoofdredacteur Gerard Vermeu len uit Haarlem, afgesloten. De' bekroonde en nog vele andere foto’s zullen van 15 april af worden geëxposeerd op gelijktijdige tentoon stellingen in het Vincent van Gogh- museum in Amsterdam en in museua in Rotterdam, Tilburg en Wuppertal in West-Duitsland. en uitstekende sociale voorzieningen. Op 14 april zal minister van der Stoel de tentoonstelling in Amster dam officieelopenen en dan tevens de Grand Prix (een bedrag van 5000, het Diploma of Excellency en het Gouden Oog) uitreiken aan de maker van de Persfoto van het Jaar. doende Frans bleken te kunnen spreken. Dat was ook het geval met Elise Hoom- ans.Techiné stelde evenwel dermate prijs op haar aanwezigheid in de film, dat haar een niet-sprekende rol werd toebe deeld: de moeder van de bokser. Hel- mert Woudenberg gaat overigens de bokstrainer spelen. Frans Vorstman wordt secretaris, Leo Beyers politie-in- specteur en Serge Henri Valcke bar keeper. Dit jaar ook heeft de stichting een nieuwe directeur, de eerste bezoldigde topman van World Press Photo. Het is de heer F. J. A. van Hulsbeek die de „vrijwilligers” en haar voorganger Henk Kersting opvolgt. De heer Van Hulsbeek heeft zes jaar bij de Rai internationale congressen georgani seerd en werkte daarvóór bij de ANWB en bij de VVV in Den Bosch. West-Duitsland is een fascistische po litiestaat geworden. Daar willen wij op wijzen en tegen protesteren”, zegt Lutz, één van de leden van dé groep. Zijn achternaam ziet hij liever niet in de krant omdat hij van mening is dat de Verfassungsschutz, een soort Binnen landse Veiligheidsdienst, hen op hun tournee in de gaten houdt. „De regering, politie, justitie en liberale pers werken officieus samen. Als de politie zonder bevel huiszoeking doet is ze eigenlijk strafbaar maar de justitie grijpt niet in. Bij wilde stakingen worden de stakers door speciale politie-eenheden uit elkaar geslagen maar dat kun je niet in de krant vinden. Zelfs het leger wordt ingezet terwijl dat toch uitsluitend een taak voor de landsverdediging heeft”. „De regering maakt een artikel als 88a en het Berufsverbot om zichzelf' te handhaven. Ze hebben een zondebok no dig om er hun eigen problemen op af te wentelen en daar gebruiken ze de extre misten voor. Die krijgen dezelfde rol toebedeeld als de joden in het Derde een denkbeeldig, niet met noemd land”. Hel verhaal van Barocco een verkiezingsstrijd. Brialy krantediirecteur die bokser I Het verhaal gaat over een drukker, een sociaal werker en een bankwerker die hun baan verliezen, waartegen ze in opstand komen. Als ze deelnemen aan een protestdemonstratie tegen de bouw van een kernreactor worden ze gearres teerd en voorgeleid. Uit de uitspraak van hét hof kunnen we de karakters van het drietal af leiden: de bankwerker is altijd bang en wordt vrijgesproken, de drukker durft wel voor zijn mening uit te komen e.n krijgt voorwaardelijke ge vangenisstraf, de sociaal werker heeft een uitgesproken mening en wordt tot een half jaar veroordeeld. Na het proces schiet de politie per vergissing de druk ker dood, die zij voor een extremist heeft gehouden. De bankwerker die dit in een tijdschrift leest komt ertegen in opstand dat zijn vriend als terrorist wordt afgeschilderd en zoekt steun bij anderen om tegen deze leugen te protes teren, maar~ hij vindt geen gehoor. Uit zinnig van woede vermoordt hij uitein delijk de redacteur die het stuk geschre ven heeft. Het einde is dat hij in een inrichting terecht komt. Het stuk roert zijdelings nog andere problemen aan zoals de werkeloosheid, abortus, de bouw van kerncentrales en het zogenoemde Berufsverbot, een wet die bepaalt dat iemand die zich met voor de overheid ongewenste politiek bezig heeft gehouden, of bezig houdt niet in aanmerking komt voor een over- heidsbetrekking en zelfs ontslagen kan worden. In de maanden na de opening zul len ook exposities worden gehouden in Emmeloord, Hoensbroek, Terneu- zen, Roermond. Nijmegen, Roden en Gorinchem- De tentoonstelling gaat verder naar België, Zweden, Frank rijk, Hongarije, India, Japan en Indo nesië. Daarmee zullen honderddui zend mensen in binnen- en buiten- Maar zijn er dan echt geen hoogte punten in zo’n show na tien jaar hard werken in het cabaretvak? Natuurlijk wel. Als Van Vliet bijna aan het eind van zijn optreden weer eens heel zijn talent inzet voor zijn nieuwste typering. Want mensentypen feilloos voor je neer zetten, dat is één van zijn grootste krachten. Ditmaal gaat het om een heer van adelijke huize die gedoemd is zelf de handen uit de mouwen te steken omdat zijn landgoed de weelde van een arbeidsloos leven niet meer wil dragen. Baron Taets van Avezaete die schapen gaat fokken; op nobele wijze en met behoud van adeldom en exclusiviteit. Maar vrijwel het grootste deel van „10 jaar onderweg is gevuld met gevoelige jeugdherinneringen. Praten over hoe het op school was en verder. Maar een enkele grap daargelaten, zijn verhalen over onderwijzers en medeleerlingen al leen leuk wanneer je de personen kent. Het zijn verhalen die we allemaal ken nen van verjaardagen of een uit de hand gelopen borreluurtje en waarbij een ieder popelt om eindelijk zijn eigen Paul’s nieuwe show komt loom en mat over. Dat begint al bij het voorstel len van de overigens voortreffelijke muzikale begeleiders. Dat gebeurt wel mooi verpakt in een heel aardig liedje, maar toch is het alsof de cabare tier opziet tegen weer een avond gevat lolschoppen. Na die opening glijdt het programma aan je voorbij als een niet onaantrekkelijk landschap waarvan de eenvormigheid je ondanks een enkel on verwachte opleving toch wat slaperig maakt. De teksten voor zijn show heeft Paul van Vliet weer in hoofdzaak zelf ge schreven. Volgens het programma met bijdragen van Floor Kist, wiens snedige pennevruchten van tijd tot tijd op de NRC-achterpagina verschijnen en die ik dan nimmer verzuim te lezen. Maar de tekst die zichzelf aan de wat vervlakte humor heeft ontrukt, is onmiddellijk te herkennen; en dat niet omdat het zo in het programmablad staat vermeld. Dat slaat op het nummer „Niks te leven”, een ontevreden overpeinzing van een gemiddelde zonaanbiddende werknemer. Kees van Kooten schreef die tekst, op dezelfde komische manier en met het identieke uitzonderlijke taalgebruik als waarvan hij zich bedient in zijn weke lijkse column in de Haagse Post. Var Vliet weet dat raak voor te dragen. vertelsel te mogen doen. Maar het is niet voldoende om een halve theaters how mee te vullen. Daar zijn die grapjes te mager voor. Zij vullen de om humor knorrende magen van het publiek niet. Paub van Vliets nieuwe show ziet er wel vakkundig uit. Mooi van belichting, goed van geluid en er is een fijn orkest je bij. De leider daarvan is Rob van Kreeveld, die piano en orgel speelt en de anderen die het kwartet vormen dat geen vermoeidheidsverschijnselen toont zijn Wim de Vries (bas en basgitaar), Wijnand Blok (gitaar en banjo) en Hans Beth (slagwerk). Nick van den Boezem is degene die de regie verzorgde en dat is niet de eerste de beste. Maar 'toch, de gehele presen tie van de show „trekt” een beetje; er valt hier en daar een gat. Maar mis schien zijn we wat verwend met vorige produkties van Van Vliet. Daarom wil ik niet in mineur eindigen, er valt best wat af te lachen en er worden ook enkele mooie liedjes in gezongen. Vooral „Jij bent er voor mij” toont aan dat Van Vliet’s stemgeluid aan warmte gewonnen heeft. Binnenkort is het programma in Haarlem te zien. André Techiné is een voormalig film criticus, die nog maar één film op zijn naam heeft staan: „Souvenirs d’en Fran ce” (met Jeanne Moreau), een succes in Frankrijk en een succes op het zaterdag afgesloten Film International Festival in Rotterdam. Ir i I rijk”, .gaat Lutz verder. „Er zaten staats- en economische belangen achter die nu nog niet te overzien zijn. Het is een kwalijke zaak dat de SPD (de socialis ten) daaraan meegewerkt heeft. Het Be rufsverbot werd door de regering-Brandt ingevoerd. Nu verklaren ze dat ze de gevolgen niet overzien konden maar dat zullen ze straks over paragraaf 88a ook wel zeggen. Ze zijn niet geloofwaardig meer; de SPD heeft veel van haar progressiviteit verloren”. Paragraaf 88a werd in korte tijd door gevoerd. Ongetwijfeld heeft de regering er lang binnenskamers over gepraat maar pas vlak voordat het in het parle ment behandeld zou worden, kwam het in de pers Zodat er geen tijd meer was voor protest. Alleen een groep intellec tuelen onder wie de schrijver Heinrich kritisch geluid te hun protest heeft VELSEN. Paul van Vliet is een cabaretier die zijn vak intelligent be leeft. Dat proef je uit wat hij bijvoor beeld in zijn nieuwe programma „10 jaar onderweg” weer te bieden heeft. Dat is gevuld met teksten die op zich zo veel inhoud van betekenis hebben, dat woordspelingen hier voornamelijk ach terwege kunnen blijven. Daar bedient Van Vliet zich nauwelijks van, hij heeft ze niet nodig. Maar dat wil nog niet zeggen dat de nieuwe one-man show en onuitsprekelijk succes geworden is. „10 jaar onderweg’’ lijkt eerder vermoeiend te hebben gewrkt dan stimulerend. Hoewel Barocco in Amsterdam wordt opgenomen, is het niet de bedoeling dat deze stad als Amsterdam herkenbaar zal zijn. Het is Techiné niet begonnen om schilderachtige grachten of de duiven op de Dam. André Techiné: „Ik heb voor Amsterdam gekozen in de eerste plaats, omdat ik van Amsterdam hou en het me een aangenaam vooruitzicht lijkt hier twee maanden te kunnen werken. En ik heb voor Amsterdam gekozen omwille van de zéér speciale, voor mijn film bruikbare atmosfeer. Daarvoor zijn het Centraal Station, de haven en bepaalde sloop wij ken van wezenlijker belang dan de roemruchte rosse buurt. De film wordt verondersteld zich af te spelen in name ge land van de WPPh-foto’s kennis ne men. Vier dagen lang is een internationale jury intensief bezig om de ruim 3000 inzendingen voor de wedstrijd van World Press Photo te beoordelen. Van links naar rechts: Mario Biassy (Italië), John Morris (VS), Sue Davis (Groot- Brittannië, Bas Roodnat (Nederland) Bob Steinmetz (Nederland) en Gererd Vermeulen (Nederland). De minister gaf nog een stand van zaken waarin hij meedeelde dat de pro vincie Groningen de subsidie aan Forum 1 met ingang van het nieuwe seizoen zal I beëindigen tenzij er een ontwikkeling I plaatsvindt die haai’ op dit besluit kan doen terugkomen; de stad Groningen zal de subsidie ook nog voor het komende seizoen voortzetten en daarna, mits een dergelijke ontwikkeling zich voordoet; I Deventer zal zonder meer de subsidie beëindigen. Overigens, interessant is dat. I de burgemeester van Deventer voorzitter I van de werkgroep is. gaat over speelt een Depardieu omkoopt om te vertellen over de homo fiele relatie die de bokser ooit met een van de verkiezingskandidaten gehad zou hebben. De bokser besluit samen met zijn verloofde (Isabelle Adjani) om het geld te accepteren, maar toch niets te zeggen. Men krijgt evenwel geen kans er met het geld tussen uit te knijpen, want de bokser wordt vermoord, waarna de moordenaar tegenover het meisje de plaats inneemt van de om het leven gebrachte bokser. Techiné bestempelt de film als een „Policier met dubbele bo dems”, waarbij de verwisselbaarheid van moordenaar en vermoorde een dr. Jekyll mr. Hyde-achtige allure zou moeten meekrijgen. De keuze van de Nederlandse acteurs is tot stand gekomen in samenwerking met Hans Kemna met wie Techiné drie weken lang toneelvoorstellingen heeft afgelopen. Probleem bij de selectie was dat bepaalde acteurs die men dolgraag voor Barocco wilde hebben, geen vol- MET DE SCIENCE-FICTIONFILM „Play Liszt for me” behaalden F. Michels en H. H. Plas de eerste en tevens de wisselprijs in de wedstrijd voor films naar een vrij onderwerp, een van de belangrijke manifestaties die de Haarlemse Smalfilm Liga in haar clubseizoen organiseert. Elf films werden onderworpen aan het oordeel van de jury, bestaande uit Wim Choufour van AMFI ’66 (Bollenstreek), Bob van der Kolk van Saenden en Mart Woerdeman van IJmond Dubbel 8. Het niveau was over het geheel zeer goed te noemen en het publiek toonde grote waarde ring voor het gebodene. Een eerste prijs verwierf ook de treinfilm „Ukkepuf” van F. Huyse, die evenwel volgens de jury net iets te kort kwam als mededinger naar de wisselprijs. De tweede prijs werd toegekend aan „Het Verleden op Zicht” van H. Korpershoek en H. H. Plas, een film rond de brug van Arnhem in het monumentenjaar 1975; de derde prijs ging naar „The Little Cowboy”, een speelfilm van F. Michels en J. H. Stevens. Door de toeschouwers werd de film „Sail 700” van E. van der Veen voor de publieksprijs uitverkoren. Nog twee wedstrijden staan op het programma in het laatste deel van het clubseizoen, nl. een naar een verplicht onderwerp gemaakte film (reclamespots van 1 minuut) en een journaalfilmwedstrijd. Nadere inlich tingen geeft gaarne de secretaris van de H.S.L., E. van der Veen, tel. 24.35.00. AMSTERDAM. De Franse regisseur André Techiné is begonnen met de op namen voor de film „Barocco” die gedu rende tien weken volledig in Amsterdam opgenomen zal worden. Nederlanders die rollen gaan spelen in deze door Matthijs van Heijningen mee geproduceerde film zijn Elise Hoomans, Frans Vorstman. Helmert Woudenberg, Leo Beyers en Serge Henri Valcke. De hoofdrollen in Barocco zullen voor rekening worden genomendoor Gérard Depardieu (be kend uit onder meer „Les Valseuses”), Isabelle Adjani (de meest belovende ac trice die Frankrijk op het ogenblik heeft), Jean-Claude Brialy (vooral be kend door rollen in fameuze films van de „nieuwe golf”) en Marie-France Pi- sier. Amsterdam Breda Bussum Castricum DelftDelfzijl Den Haag Doetinchem Eindhoven Emmen Enschede Groningen Haarlem Harderwijk Heemskerk Hilversum Kerkrade Lisse Maastricht Nuenen Nunspeet Oostzaan Ridderkerk Rotterdam Sittard Stadskanaal Tiel Veendam Velp Voorschoten Wassenaar Winschoten Zaandam Zoetermeer Böll vermocht een laten horen, maar weinig geholpen. Bij dit alles speelt de pers een belan grijke rol. Het conservatieve Springer concern heeft in Duitsland een monopo liepositie op de krantenmarkt en voert regelmatig sensatierijke lastercampagnes tegen linkspolitieke groeperingen. „Wij geven zelf, als tegenwicht, twee maal in de week een krantje uit waarin we over 'onderwérpen schrijven, die niet in de grote kranten komen. We doen alles zelf: drukken, vouwen, bezorgen. We krijgen steeds meet, abonneës. Het is allemaal niet meer bij te houden met de hand en daarom maken we ook deze tournee; al het geld dat we overhouden besteden we aan machines voor het krantje”. SCOTLASd

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 14