Parochiecentrum in voorbereiding Spanjaarden vrezen sluiting woonoord voor alle IJmuidense katholieken Nieuw programma Grifteater onduidelijke voorstelling I havcn- berichten. H6 1111 Meisje aangereden bij oversteken Schutten supertanker spectaculair precisie karwei f Automobilist reed door Protestbrief aan Hoogovens-directie Vijfmaal proces-verbaal voor rijden onder invloed r 1 I I Binnenschip Vechtstroom door brandweer van Hoogovens leeggepompt Derde kandidaat voor „tegel van verdienste” HF Eerste stap op weg naar lekenkerk" ÏIH W 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 JANUARI MAANDAG 1 6 F I (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Voor de-circa elfduizend rooms-katholieken van IJmuiden, is een parochiecen trum in voorbereiding. Zo’n cen trale voorziening zal naast een technische ruimte voor vervaardi gen van brochures en tijdschrif ten een documentatiecentrum en vertrekken voor vergaderingen en andere samenkomsten moeten bevatten. De parochieraad van de rooms-katholieke Laurentius- en Gregoriusparochie sprak zich za terdag uit voor stichting van het centrum dat als afzonderlijke voorziening door lekengroepen uit beide parochies benut zal moe ten worden. (Van een een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De supertanker „Schelderix, een reus van 250.000 ton, kwam gistermiddag met slechts geringe plaatschade aan stuurboordkant veilig buiten gaans na een riskante tocht door het Noordzeekanaal die vele hon derden kijkers trok. De tanker werd 7 januari ten doop gehouden op de NDSM-werf in Amsterdam- Noord. De Hembrug en het IJmui dense sluizencomplex waren zon dag de riskante hindernissen in de vaarroute naar de werf van Rijn- Schelde/Verolme op Rozenburg waar de gigant gereed wordt ge maakt voor de chartervaart. Schelderix heelhuids via „De Schelderix" die met een speling van slechts een meter praktisch knel zat in de sluiskolk. Het talrijke publiek dat zondag rond de Noordersluis ogen tekort kwam. De „Schelderix” gold met een lengte van 330 meter en een breedte van ruim 48 meter als een probleemgeval voor de rijkshavendienst. De Noordersluis is met een breedte van 50 meter krap aan breed genoeg voor de supertanker. Een werkgroep van vier leden kreeg zaterdag als opdracht mee uit te zien naar een geschikt gebouw. De situering en de financiële consequenties zullen bepalend zijn voor de keus. Volgende maand wor den van de werkgroep concrete voorstel len verwacht. In uitgebreide vorm zou iets identieks los van de pastorie opgezet moeten wor den, zo redeneerden de IJmuidense pasto res. De functie van documentatiecentrum is een van de punten in een programma van eisen dat door de „werkgroep paro chiecentrum” op papier is gezet. Op 23 januari vindt met vertgenwoordi- gers van het Bisdom Haarlem een gesprek plaats over de nieuwe lijn in „Samen naar de kerk van morgen” waaraan kerkrech telijk nogal wat haken en ogen blijken te In het schrijven wordt gesuggereerd dat beter tot sluiting van het Casa del Norte in Heerhugowaard kan worden overgegaan. Dit oord wordt vergeleken met de, min of meer „onmenselijke” woonomstandighe den waarin de buitenlandse werknemers van Hoogovens hebben verkeerd in het verdwenen woonschip ,Arosa Sun’ en het gesloten pension .Eurocasa’. Casa del Nor te ligt volgens de Spanjaarden geïsoleerd. „Het lijkt erop alsof de bewoners aan lepra of een andere besmettelijke ziekte lijden. Bovendien is het gebouwencomplex om heind.” Ook de faciliteiten in het Casa worden beneden, peil geacht. Er zouden onvoldoende douches en wastafels zijn. Zij tonen zich tevreden over het ontwerp van de appartementen van het woonoord. Ook de overige voorzieningen zoals eet zaal, kantine, tv-zaal, bibliotheek, sport zaal en yoetbalveld zijn naar voldoening van de bewoners. zitten. Met de basisgedachten in de bro chure hebben 250 parochianen in discus siegroepen inmiddels al hun instemming betuigd. De keus voor een parochiecen trum was zatterdag het logische vervolg op het standpunt hierover. Punten die nu aandacht krijgen zijn de ideale situering van het centrum en de financiële opzet. De beide IJmuidense parochies staan er financieel niet al te rooskleurig voor. Het laatste zal naar verwacht dus het zwaarst wegen. „Casa Arosa” in Alkmaar. Geruchten over een mogelijke sluiting worden door de Hoogovendirectie tegengesproken. spreekt van een historisch karwei. Sche pen van deze omvang zijn in IJmuiden tot nu toe niet geschut en herhaling van deze operatie zit er in de naaste toekomst niet in. De NDSM begon in 1966 met de bouw van grote tankers. Bij de doop op 7 janua ri werd de „Schelderix” voorlopig wel de Jammer is daarbij dat de toelichting die bij de voorstelling per stencil wordt ver strekt, niets oplevert. Het Grifteater laat daarin weten niet uit te gaan van een verhaal, niet van kant en klare scenario’s. Er is gezocht naar de verbinding tussen spel en beweging. Het begrip verbinding heeft letterlijk geleid tot het gebruik van lijnen, dat wil zeggen draden en touwen. De spelers zijn hierdoor verbonden met elkaar of met over katrollen lopende ge wichten. Hier zitten op zich nog wel aardi ge vondsten bij, maar daar houdt het mee op. Het hoe en waarom van het verbonden zijn van de figuren op het toneel, wat betekent het, vinden ze het leuk of juist niet, komt er niet uit. De bewegingen zijn als losse mededelingen die je voor kennis- laatste genoemd. Nederland heeft nu twee supertankers - de bij Rijn-Schelde/Verol- me gebouwde „Waalrix” en de „Schelde rix”* in de vaart en zit daarmee op een overcapaciteit. NDSM heeft ze daarom in die omvang van het bouwprogramma ge schrapt. Zondagnacht werd op de Middenduiner- weg een 38-jarige Haarlemmer aangehou den, die volgens de politie kennelijk onder invloed was. De man weigerde te blazen en een bloedproef. De politie heeft hem we gens recidive zijn rijbewijs afgenomen. VELSEN. Het afgelopen weekend heeft de Velsense politie een flink aantal gevallen van rijden onder invloed moeten behandelen. In de nacht van vrijdag op zaterdag reed een 33-jarige inwoner van Heemskerk rond middernacht op de Gro te Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord tegen een lichtmast. Hij kwam er zonder kleerscheuren af, maar de paal ging om en de auto werd zwaar beschadigd. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed. Diezelfde nacht werd er wegens rijden onder invloed ook proces-verbaal opge maakt tegen een 24-jarige inwoner van Wijk aan Zee, die op de Hagelingerweg reed, een 23-jarige IJmuidenaar, die op de Qrionweg werd aangehouden en een 20- jarige IJmuidenaar, die in de Kanaalstraat werd gecontroleerd. Maandagmorgen om vijf uur werd nog een 35-jarige Beverwij- ker aangehouden. Hij reed op Rijksweg 9 en weigerde de politie ook medewerking aan de alcoholcontröle. Ook tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. e t n sr le ct te e- rt te :t, re ie et et et te id n it :t n •r i) 14 n n a_ ,t s, 4 1- 1- g 5. n e g 4 d it tie-woordvoerder van Hoogovens momen teel geen plannen in die richting. Met de Peregrinusstichting in Beverwijk is de af spraak gemaakt dat deze instelling een half jaar van tevoren wordt geïnformeerd over een eventuelè sluiting van een Casa. Het aantal buitenlandse werknemers is bij Hoogovens vorig jaar teruggelopen van 2718 in januari tot 2507 in november. De Spanjaarden erkennen in de brief de moeilijke periode die Hoogovens door maakt. „Wij zijn ons bewust van die slech te toestand, maar wij zullen niet accepte ren dat wij daarvan de dupe worden.” Hoewel er geen eeuwig durende garantie kan worden gegeven dat nimmer tot afsto ting van een der beide woonoorden wordt overgegaan, bestaan er volgens een direc- IJMUIDEN. Het binnenvaartschip „Vechtstroom”, dat gemeerd lag in Rijks- binnenhaven 3 meldde vrijdagavond rond zes uur, dat het schip water maakte. De be drijfsbrandweer van Hoogovens was snel ter plaatse en heeft pompen op het schip overgezet om het binnenstromende water weg te pompen. Al snel bleek het gevaar voor zinken geweken te zijn en uit een onderzoek bleek, dat een verkeerde stand van een handel in de machinekamer oor zaak van het binnenstromende water was. komen is dan het beeld: een steil oprijzen de zwarte scheepswand en een benauwend kleine ruimte tussen wal en schip. Aan de zuidkant ligt de Schelderix bijna letterlijk tegen de betonrand aangevlijd. Vanuit het bedieningsgebouwtje kan de binnendeur weer gesloten worden. Het is dan vijf mi nuten voor twaalf. Veel kijkers houden het nu voor gezien en trekken naar huis of naar het sluisrestaurant waar de kof- fiekraan constant openstaat op deze onge kend drukke zondag. Nieuw publiek komt. kant geringe plaatschade. Opgelopen bij de Hembrug waar de doorvaart eerder op de ochtend ook al krap aan was. „Opper vlakkig en niet noemenswaard” zegt de heer A. de Vries die als werfkapitein de tocht naar Rozenburg meemaakt. Met de anderen aan boord kan hij opgelucht ademhalen. Het karwei is geklaard qn de spanning is geweken bij de kijkers en degene die meer direct bij het spectaculai re gebeuren betrokken waren. Sluismeester Gelderblom opent al om tien uur ’s ochtends de binnendeur. De „Schelderix” komt pas een half uur later in het zicht foorbij de kanaalbocht ter hoogte van Oud-Velsen. Het schutten wordt een riskant karwei, mompelen de tallozen die dan op en rond het sluizen- complex hebben postgevat. Het gerucht van de spectaculaire doorvaart is als een lopend vuurtje gegaan. Velen hebben de operatie vanaf Amsterdam gevolgd waar de tanker om kwart voor acht zijn tocht naar volle zee begon. Kort na elf uur is eindelijk het moment aangebroken waar op de kijkers blauwbekkend hebben ge wacht: Het invaren in de smalle sluiskolk. Met windkracht 4 en een temperatuur van maar even boven nul is het snijdend koud rond de Noordersluis waar de meeste kij kers de luwte van de dienstgebouwen op zoeken. De sleepboten Petronella, Pieter en Hendrik van de rederij Goedkoop kun nen met elkaar bijzetten om de Schelderix voor het schutten in de vereiste positie te manoeuvreren. Achter leveren de Willemina en Henriette met elk 1200 PK een bijdrage. Vier loodsen, die al in Am sterdam aan boord stapten, komen ogen tekort om de kolos te krijgen waar ze hem hebben willen: recht voor de sluiskolk waarbinnen aan weerskanten maar een halve meter speling is. Het lukt in een slakkentempo. Om kwart voor twaalf kan aan de zuidkant van de sluiskolk worden vastgemaakt. Voor de kijkers die ondanks een streng verbod tot vlakbij de tanker VELSEN. Gedurende drie avonden heeft het afgelopen weekend in het Witte Tejater het Grifteater gespeeld. Een jonge groep, die bewegingstheater brengt in een programma dat „Streek” is genoemd. Op eigen verzoek van het Grifteater waren deze drie achtereenvolgende avonden geprogrammeerd om de geheel nieuwe produktie, de derde van deze groep, voor publiek te kunnen spelen. Dat die drie avonden slechts een handjevol publiek aanwezig was, scheen de groep niet te deren. De vorm van het programma is nog niet definitief, daar wordt aan gewerkt. Met zo’n concentratie dat, zo lijkt het, het effect van de voorstelling op de toeschouwer buiten beschouwing wordt gelaten. Want het publiek dat de ontwikkeling binnen het Grifteater niet heeft meegemaakt, ontmoet een onbegrijpelijk geheel. geving kunt aannemen: er is geen gevolg op. Het hangt in de lucht, als de opgehezen hardloper in de voorstelling. Ondanks alle lijnen op het toneel, mist de toeschouwer elke lijn, die het programma enige samen hang zou kunnen geven. Dat gemis is er vooral omdat het kijken alleen, in inleven in de associaties, die de spelers hebben gehad, onvoldoende is om verveling te voorkomen. De beweging die er is, is traag en de functies die licht en geluid hebben, zijn onduidelijk. Na nog enkele voorstellingen in de provincie zal het Grifteater eind februari gaan spelen in het Amsterdamse Shaffytheater. Mis schien is deze groep dan wel zover dat ze iets op toneel kunnen brengen, waarmee je meer kunt doen dan waarnemen alleen. LOES DE FAUWE VELSEN-NOORD. Op 27 januari wordt bekend wie als derde in aanmer king komt voor de „tegel van verdienste” een eerbewijs van de Velsen-Noordse Ak- tiviteiten Kommissie. Op die datum in De Schouw te houden Nieuwjaarsconcert wordt de onderscheiding aan een ver dienstelijk plaatsgenoot toegekend. De te gel werd twee jaar geleden uitgereikt aan oud-burgemeester Reehorst bij zijn af scheid en daarna aan de heer Zaaijer op zijn honderdste verjaardag. Aan het nieuwjaarsconcert werken mee het Tamboer- en Trompetterkorps „Vel sen-Noord S.M.”, de Hoogovens Harmonie onder leiding van de heer J. Moone en de Hoogovendrumband, waarover de heer J. J. Tool de leiding heeft. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar op de volgende adressen: Schulpweg 43, Breesaperhof 39, Melklaan 48, Wijkerstraatweg 277, Van Rijswijkstraat 20 en op de avond van de uitvoering aan de zaal. Het concert begint om acht uur. Op het programma staat amusementsmuziek van Nederlandse bo dem en van over de landsgrenzen. IJMUIDEN. De Spaanse werkne mers bij Hoogovens hebben middels een brief aan de directie van het staalbedrijf hun verontrustig geuit over een mogelijke sluiting van het woonoord ,Casa Arosa’ in Alkmaar. De huidige bewoners kondig den aan zich met hand en tand te verdedi gen tegen een dergelijke maatregel en daarbij, indien nodig, een beroep te zullen doen op het Ministerie van Volkshuisves ting en de vakbonden. In een toelichting zetten de bewoners hun standpunt nader uiteen. Zij wijzen er onder meer op dat Casa Arosa gunstig gelegen is binnen de bebouwing van de stad Alkmaar. „De goede verbindingen met de openbare centra, winkels en andere diensten geven ons de mogelijkheid te inte greren in de Nederlandse gemeenschap, waardoor wij goede relaties met onze Hol landse buren onderhouden,” aldus de briefschrijvers. IJMUIDEN. Op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is zaterdaga vond om half zeven een 13-jarig meisje bij het oversteken aangereden door een per sonenauto. De bestuurder reed door, maar kon tien minuten later worden aangehou den, omdat getuigen het kenteken hadden genoteerd. De verwondingen van het slachtoffertje vielen gelukkig wel mee. De bestuurder van de auto, een 19-jarige in IJmuiden wonende Duitser reed vanaf de Spaarnestraat linksaf de Lange Nieuw straat op. Daar stak het meisje met haar fiets aan de hand juist over. Zij werd door de auto geschept, waarbij ze een hoofd wond en veel schaafwonden opliep en van haar fiets het voorwiel werd vernield. De chauffeur, die niet in het bezit was van een rijbewijs en niet verzekerd was, verklaar de tegen de politie in paniek te zijn ge raakt. De auto had slechts lichte schade. Per auto veelal. De lege tanker is al van verre een blikvanger. Om kwart over twaalf begint tenslotte de slotfase van de riskante operatie. De buitendeuren van de Noordersluis gaan open. De sleeptrossen komen weer op spanning te staan en de drie slepers voor rukken de Schelderix als nijdige trekhonden richting open zee. Om kwart voor twee is de reus buiten de slui zen. De „Operatie-Schelderix” is gelukt. Althans voor wat de sluispassage betreft. De scheepshuid vertoont aan stuurboord- De inrichting van een afzonderlijk ge bouw voor een aantal parochietaken is voor de parochieraad de logische conse quentie van de structuurverandering die in de vorig jaar uitgegeven brochure „Sa men naar de kerk van morgen” is uitge werkt. Het accent moet in de toekomst op de lekentaken liggen. Dat is voor de sa menstellers een democratisch principe waar uiteraard ook het groeiende priester tekort in de rooms-katholieke kerk een rol bij speelt. „Wat door niet-priesters gedaan kan worden moet meer en meer worden afgestoten. Wij priesters moeten ons pp de specifieke pastorale taken bepalen”, aldus pastor H. van Doorn in een toelichting. Hij maakt deel uit van een parochieteam van drie leden dat aan zaken als kerkelijke vieringen en de evangelieverkondiging de handen al meer dan vol heeft. Hij somt de activiteiten op die in en vanuit het nieuwe centrum gevoerd kunnen worden. Er zijn in beide parochies lekengroepen actief bij de voorbereiding van kerkdiensten, werk voor de derde wereld, missie, bejaarden en ziekenbezoek, oecumene en heel con crete zaken als administratie, type- en stencilwerk. Daarnaast wordt in groeps verband aan bijbelstudie en volwassenen catechese gedaan. Al dat werk wordt nu nog grotendeels verricht in de pastorie aan de Zuiderkruisstraat. Dat adres is volgens de daar wonende pastores teveel het ze nuwcentrum van de parochies. „Die situa tie is voortgekomen uit een benadering waar wij vanaf willen”, zegt ook pastor J. van Overbruggen. In het drukwerkje „Sa men naar de kerk van morgen” wordt een nieuwe koers uitgezet waar hij helemaal achter kan staan. „De kerk op z’n kop. Zo kun je het kort samenvatten. Van priester kerk moet het de richting van een leken kerk uit”. IJmuiden doet een stap in die richting met de stichting van het paro chiecentrum. Het streven is de wens van de parochieraad op dit punt komende zo mer gerealiseerd te krijgen. Er is voorkeur voor een bestaand gebouw om de kosten jvat binnen de perken te houden. Gespro ken wordt van een naar rooms-katholieke begrippen uniek object. Het idee ontstond bij een bezoek aan een Bloemendaalse pastorie waar ten dienste van de pastor en de parochianen een documentatiecentrum is ingericht. I w I Vrijdag aangekomen: Belomorye, Le ningrad, Zaandam; Asaham, Bremerha ven; Cymebeline, Tillbury; Stoer, Bremen; Coenraad Kuhlman, Norrsundet; Kirsten Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Havel, Ko gen, IJmuiden; Stolt Spirit, Sluiskil; Tine- Tholstrup, Rotterdam; Linda, Port Jerome. Vrijdag vertrokken: Fridel Kingslynn, IJmuiden; Clarity, Plymouth; Parkesgaie, Rochester, IJmuiden Thorsten, St. Malo; Andries, Hull; Kenrix, Rochester, IJmui den; Titan-Service, "Cont. Pant, IJmuiden; Ninja Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Adrett, Hamburg, IJmuiden; Alacrity, Southshields; Argo Hope, Southampton; Neptunus, Aberdeen, IJmuiden; Bison, Cont. Plat, IJmuiden; May Mitchell, Har wich, Buitenhuizen; Iver Strema, Azoren; Anna M. Hamburg; Paldiskiy, Hamburg; Rybnik, Lagos; Boekanier 1, Jupiter, Peterhead, IJmuiden; TS 41, Rough, Cont. Plat; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Ciimping, Battersea, IJmuiden. Zaterdag aangekomen: Sir William Wal ker, Shoreham; Nordkyn, Santander; Val le de Unza, Antwerpen; Annetta S, Ro chester, Beverwijk; Smit Lloyd 15, Cont. Plat, IJmuiden; Dania, Par, Velsen; Navi- os Miner, Bangkok; Sunny Girl, Tees, IJ muiden; Brinda, Leer, IJmuiden; Frederic Noordersluis zeegat uit De tocht naar zee heeft exact zes uur geduurd. Sluiswachter Gelderblom Juliot Curie, Kribi; Leidsegracht, Husum; Kratos, Genua; Lynx, Bergen; Frederick Hughes, Gainsborough; Cordillera Ex press, Kingston; Moroni, Le Havre; Jem- rix, Kingslynn, IJmuiden; Axel 2 Slijt- bakken, Gdansk; Kentshore, Cont. Plat, IJmuiden; Formality, Londen; Bison, Cont. Plat, IJmuiden; Trans Baltic, Skogn; Pluto Dundee, IJmuiden; Zaterdag vertrokken: Hippo, Noordee; Vaermland, Kristineham, Zaandam; Ham burg, Christobal; Langkoeas, Bremen; Kristen, Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Hein von Bargen, Rasenborg; Linda, Noordzee; Blakeley, Duinkerken; Jin- cheng Jiang, Rotterdam, IJmuiden; Tin nes, Sharpsborg, IJmuiden; Cymbeline, Tilbury; Stör, Bremen; Smit Lloyd 48, Cont. Plat, IJmuiden; Jan, Tunis, Bever wijk; Roust About, Cont. Plat; Stolt Spirit, Providance; Smit Lloyd 15, Cont. Plat; IJmuiden; Tine holstrup, Oporto; Axel, Lubeck; Sunny Girl, Arklow, IJmuiden; Kratos, Gotenburg; Zondag aangekomen: Welshman, Ant werpen; Inga Tholstrup, Felixstowe; Op- noer, Buckie, Zaandam; Sundex, Husum, Roust About, Cont. Plat; Parkesgate, Ro chester, IJmuiden; Reguliersgracht, Sör- naes; Aspen, Gruvon, Zaandam; Smit Lloyd 2, Cont. Plat, IJmuiden; C.V. Stag- hound, New York; Nederland 3 bakken, Huil, IJmuiden; Smit Lloyd 48, Cont. Plat, IJmuiden; Przemysl, Waterford, IJ muiden; Zondag vertrokken: Lynx, Stavanger; Cordillera Express, Hamburg; Schelderix. Noordzee; Jemrix, Poole, IJmuien; Stir ling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Bison, Cont. Plat, IJmuiden; Inga Tholstrup, Lis sabon; Rimo F. Odense, IJmuiden; Brinda, Whitby, IJmuiden;

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5