Oudestijloptreden drijft op enthousiasme bandleider Middeleeuwse sproken suggestief gebracht Peines de coeur d’une chatte anglaise” in Rotterdam I Burgemeester blijft weg op expositie Hoog uitvoeringsniveau kenmerkt C-concert I Zeldzame schoonheid bij Grupo Tse 2 mi Z I Studio Laren in Shaffy Newyorkse veiling van Nederlandse meesters Muurschildering door Chilenen hersteld Ensemble Intercontemporain onder Boulez Behoorlijk optreden van new wave-groep Verstandelijke aanpak typeert Talking Heads ■i or 9 KUNST 19 7 8 JANUARI 1 6 MAANDAG - GEMMA COEBERGH JOHN OOMKES IlNN 34591 7 Uitstraling brengt Barber succes CHRIS BARBER ooi; JOHAN VAN KEMPEN juders 9 9 KO VAN LEEUWEN jnen nser- nrich insten m van ppelij- De Chilenen hebben samen met leden van het Chili-comité, het advocaten collectief en wijkbewoners donderdag middag een gesprek met burgemeester H. Vonhoff gehad. Twee gemeenteraadsleden (PvdA) hebben intussen vragen gesteld aan het college van B. en W. Zij willen onder meer weten bij wie de bevoegdheid ligt te beslissen over de plaats van deze muurschildering en wat de resultaten zijn van het onderzoek van de politie naar de beschadigingen. Zoals bekend is de muurschildering kortgeleden een maal met witte en een maal met gele verf beklad, Bovendien hebben onbekenden blauwe verf erop gespoten uit een spuitbus. r een t een erva- sonen »r eet iejaar n ver het niet moest zoeken in een authentieke spelbetrachting. Zijn kracht ligt duidelijk op het amusementsvlak, maar Barber heeft zoveel kwaliteit in huis dat zijn mu ziek altijd muzikaal verantwoord blijft klinken. Hij is de perfecte entertainer die met een minzaam gebaar en een onderhou dend praatje de lachers op zijn hand weet te krijgen. Het gaat van „ouwe jongens krentemik” en dat is ook naar de maatsta ven de juiste sfeer waarin oude stijl zo uitstekend weet te gedijen. Barber, zaterdagavond opnieuw om ringd door oude getrouwen als trompettis- te Pat Halcox, gitarist John Slaughter en klarinettist-saxofonist John Crocker weet voorts heel goed dat hij zich ook met jong bloed moet omringen wil hij een nieuw publiek kunnen aanboren. Al eerder werd Pete York, ooit drummer bij de Spencer Davis Group aangetrokken en nog onlangs werd de band drastisch „opgekrikt” met het veelzijdige talent van saxofonist Sam my Rimington en bassist Vic Pitt, lange tijd een van Kenny Ball’s Jazzmen. Rimington, die met zijn kwartet in Haar lem en omgeving een goede bekende is, zorgt voor een inbreng van formaat. De soms wat smalle basis waarop de duetten van Barber en Halcox plaatshadden, is hiermee in een enkele keer fors verbreed. Naast Halcox weet Rimington zijn band leider inspirerend tegenspel te geven, wat er weer toeleidt dat de aldus opgepepte Barber de sterren van de hemel gaat spelen. Het succes dat Barber en zijn band zo Een verfijnde voorstelling van een zeldzame schoon heid, spijtig genoeg maar voor één keer in Nederland te zien geweest. AMSTERDAM. Twee opmerkingen gaan ditmaal vooraf aan de feitelijke be spreking van het concert dat het New yorkse new wave-kwartet Talking Heads zaterdagavond aan het slot van hun korte Nederlandse toemee gaf in een uitver kocht Paradiso. Noodzakelijk, omdat de nieuwe stromingen in de rock veel onbe grip en een uitgesproken conservatieve publiciteit ontmoeten. Ruim twee jaar na de eerste berichten rond Engelse punk bands en new wave-groepen uit het oosten van de Verenigde Staten hebben velen zich daardoor nog geen werkelijk beeld kunnen vormen van hun betekenis. En dat terwijl zich tussen de groepen een eerste scheiding der geesten steeds duidelijker aftekent. Een zoon van Alfred Cohen staat nu aan het hoofd van de „Bonneterie”-zaken in Amsterdam en Den Haag. Verwacht wordt dat hij belangrijkste begunstigde zal zijn. NEW YORK (AP). In New York is een verzameling schilderijen van oude Nederlandse meesters ontdekt, die tijdens de tweede Wereldoorlog door Nazi-leider Adolf Hitler van een joodse familie in Nederland was afgeperst als losgeld om het land te mogen verlaten. In januari 1942 perste Hitler de familie Cohen in totaal zeven schilderijen af om ze op te nemen in zijn privé-collectie. Een van de werken, Jan Steen’s „Boerenbruiloft” werd in 1946 door de Nederlandse regering uit een zoutmijn bij de Oostenrijkse stad Salzburg geborgen. Hitler had het werk daar laten verstoppen toen hij besefte dat zijn Derde Rijk op het punt van instorten stond. Verwacht wordt dat de „Boeren bruiloft” een bedrag van meer dan twee ton zal opleveren. De familie Cohen was, en is nog steeds, eigenaar van het modehuis „La Maison de la Bonneterie”. Toen zij de schilderijen aan Hitler hadden overgedragen mochten de Cohens Nederland verlaten. Via Frank rijk,* Spanje, Portugal en Cuba bereikte het gezin de Verenigde Staten. elefo- neels- Grote '0 tSt. len tot i HAARLEM. Het is met Chris Barber’s Jazzband zoals met het kevermodel van Volkswagen: de formule is vanaf het begin een succes geweest en behoeft slechts een enkele keer per jaar te worden bijgesteld om het vereiste resultaat te krijgen. Er zijn meer orkesten waar dat voor opgaat: in eigen land vindt Barber Ken Colyer en Kenny Ball als concurrenten, bij ons is het de Dutch Swing College Band die niet kapot kan gaan. Steeds is het de uitstraling van de bandleider die er voor zorgt dat ieder optreden al bijvoorbaat plezierig is. Ook zaterdagavond was dat weer het geval toen Barber een wild bejubeld optreden in het Haarlemse Concertgebouw gaf voor een in ruime mate opgekomen publiek dat zelden naar Haarlemse maatstaven gerekend voordien voor een zeer verwachtingsvolle sfeer had gezorgd. En dat natuurlijk niet ten onrechte want Chris Barber heeft in dezelfde concertzaal al eerder muzikale uitspattingen bewerkstel ligd. De schilderijen zullen vrijdag by Sothe by’s in New York worden geveild. Ver wacht wordt dat zij eén bedrag van enkele honderdduizenden guldens zullen opleve ren voor de erfgenamen van Alfred Co hen, die geen idee hadden van de waarde van de collectie. Het valt niet te ontkennen dat de media wat betreft hun berichtgeving in deze bo ter op hun hoofd hebben. „Wat cultuur?, wat filosofie?” smalen ze vaak om het hardst. Een argument als „het is allemaal poen, waar het om draait” moet de horden die zich niets aantrekken van zulke niet terzake doende kritiek terugbrengen tot vermeende nuchterheid. Dat is-het zelfde als tegen iemand die van een ijsje staat te genieten, zeggen dat het ijs niet lekker is, omdat de ijsfabriek winst maakt. Zolang Abba bovendien berichten in de zelfde media kritiekloos afgedrukt krijgt, waarin de groep verzucht dat ze moeilijk heden ondervindt bij het beleggen van haar miljoenenwinsten, laat het zich niet moeilijk raden waar de echte zakenlieden schuilgaan. Dat is dan nog een in het oog lopend verschiLmet de zo afgekraakte punkbands. Die zal je tenminste niet horen beweren dat hun succes te danken is aan hun keurig imago. Het behoeft verder geen betoog dat on begrip voortvloeit uit angst en onwetend heid. Een geluk bij een ongeluk is het feit dat de media (lees: de maatschappij) nog geen bezit hebben genomen van de ver guisde nieuwlichters. Iets dat overigens net zoals in het verleden met Elvis, The Bèatles en David Bowie zeker gaat gebeu ren („Eigenlijk maken die jongens best prettige muziek”, hoor je dan opeens weer), het is alleen een kwestie van tijd. Nu blijven de nieuyye groepen voorlopig zui- UTRECHT (ANP). De Chileense kunstenaarsgroep „Al Frente” heeft de omstreden en al een aantal keren be kladde muurschildering op de schut ting van het hoofdbureau van de Utechtse politie, weer opgeschilderd tot zoals zij oorspronkelijk was. De kunstenaars kregen daarbij steun van mensen van het Chili-comité Utrecht, het gemeenteraadslid B. Schreuders (CPN) en wijkbewoners. De Chilenen zijn in Nederland om maandag in Lei den en dinsdag in Dordrecht een muur schildering te maken. In Engeland is Barber nog een van de weinigen die het succes van de ou- destijVdixieland weten te handhaven. De populariteit van deze muziek in de jaren ’50 werd door de opkomst van de pop praktisch geheel weggevaagd en de niet a1 te moderne jazz in Engeland bezat ook te weinig veerkracht om nadien nog overeind te komen. Barber heeft het goed begrepen dat hij AMSTERDAM. Het in 1976 door Pierre Boulez opgerichte Ensemble Inter-, Contemporain, is een vaste formatie die Regisseur Alfredo Rodri- guez-Arias heeft samen met choreografe Marilü Marini voor deze dieren een vorm van bewegen ge vonden die voor elk van hen karakteristiek is. Het gaat in deze produktie om mensen die dieren spelen die zich op hun beurt als mensen gedragen. Dat is met feilloos raffinement gelukt en daarbij toont Tse ook nog een rijk gevoel voor amusante satire. overigens stikdonkere zuilenzaal van het Shaffytheater. Nu is een dergelijk pro gramma meer iets wat je ondergaat dan iets wat je gedetailleerd kunt navertellen. Dat navertellen moet dan ook meer glo baal gebeuren: dat er een aantal verhalen werden verteld door Donald de Marcas op diens sterke en indringende wijze dat er estampida’s klonken één op Pool- se bergviool en lyra teutonica, de andere solo op de kleine harp dat er liefdes liedjes bij waren, ook zuiver instrumenta le, zoals het prachtige „De toutes floures” van Guillaume de Machaut uit het Codex Faenza, gespeeld op luit en grote basfluit. Er waren verhalen van Ulenspieghel, ds vos Reinaarde, verhalen uit de Esopet, over de vogels en de roeken, er was een ballade van de drie raven (omsloten met onheilsmuziek, het Pange Melos lacrimo- sum uit de 12e eeuw) en zo is er eigenlijk te veel om op te sommen. Misschien dat er in de definitieve vorm geving van het programma wel één kwar tier van de vijf die het duurt af zou kun nen. Maar al met al bieden Marijke Fergu son, Donald de Marcas, Dieuwke Berke- laar, Coosje Wijzenbeek en Hans Wesse ling een unieke kans aan ieder die de suggestieve kracht van deze middeleeuwse balladen en sproken van dichtbij wil on dergaan. ver in de leer en op zoek naar eigen uit drukkingsvormen. Een van de origineelste groepen die het afgelopen jaar in het daglicht traden, is de Newyorkse groep Talking Heads. In mei speelde zij nog anoniem in het voorpro gramma van The Ramones, amper zes maanden later is het een wereldsensatie. Toentertijd en op hun debuutalbum „77” straalden zij een saamhorigheid, dwang matige ritmiek en onderkoelde, ja ingevro ren warmte uit die hen onderscheiden van de rest. De tekstuele kracht verborgen sociale kritiek en een eigenzinnige filosofie wat de liefde betreft is daarbij een belangrijke factor. Die trekjes bleken zaterdagavond nog verder aangescherpt, al speelde de akoes tiek de groep voortdurend parten. In een klare en doorzichtige stijl opererend weet de groep een beroep te doen op de intelli- De voorstelling over het hartzeer van dit Engelse poesje wordt op ouderwet se (in de goede zin van het woord) toneelmanier ge presenteerd. Bewust zijn er nu voetlichten, prachtig be schilderde achterdoeken (van Emilio Carcano) als decor en zelfs een plat, ge schilderd open voorhang. De Utrechtse politie heeft, in tegen stelling tot anderhalve week geleden, toen Utrechters een restauratiepoging van het kunstwerk ondernamen, niet ingegrepen, wel ontlokte het schilderen een agent de uitspraak „Hupsakee, weer een kleurtje er over heen. Het zal zo wel een dikke muur worden”. noten in cartoons als dierfi guren te kijk zette. Grupo Tse, onder leiding van Af- redo Rodriguez-Arias, heeft er alles aan gedaan om de dieren zo authentiek mogelijk op het toneel te plaatsen. Dat is met groot raffinement gelukt en dit betekent dan ook het on weerstaanbare en bekoor lijke van deze produktie. Het verhaal van De Bal zac is eigenlijk een sprook je voor grote mensen. Hoofdpersoontje is de En gelse kat Beauty la Blan che, een wit poesje dat van het platteland naar Londen wordt gebracht. Een oude vrijster (een kraai, ge speeld door Rodriguez-Ari as zelf) onderricht haar in levensstijl en goede manie ren. Beauty moet als eerste opdracht leren niet meer zomaar op de grond te plas sen in de kamer, ze mag niet meer krabben waar het jeukt en zo meer. Nadat haar heropvoeding prak tisch voltooid is, kan ze worden uitgehuwelijkt aan een schatrijke oude impo tente man, en Beauty’s le ven dreigt zich in saaiheid te voltrekken. Dan komt de straatarme Franse kater moeiteloos weten te oogsten, heeft ook zijn schaduwzijde. Dat werd zaterdagavond vooral na de pauze duidelijk toen de band zich een aantal onzorgvuldigheden permit teerde. Doorgaans zal een minder gere nommeerd orkest daarbij flink afgaan, maar Barber weet in dit soort gevallen handig in te grijpen. Het gedeelte voor de pauze bleek qua opbouw ook veel aantrekkelijker: een ech te Barberiaanse visie op de geschiedenis van de jazz aan de hand van een paar schitterende Ellington-arrangementen. Via New Orleans, een enkel big city jazz stuk, een charleston tune als Doing the crazy Walk en het zeer „zangerig” klinken de Immigration blues ging het op een finale af in een tempo dat na de pauze nooit meer bereikt zou worden. Dat gedeelte was bestemd voor de „gol den oldies”, de hits van vroeger die door Barber van een tijdloos snitje zijn voor zien: I want to be happy, Fine and dandy, On the sunny side of the street, One of those days leidend naar een enkele toegift van Ice Cream dat weinig meer van zijn oorspronkelijke glans bezit. De band moest het toen al stellen zonder Slaughter die volgens zeggen van Barber kampte met de naweeën van de zeeziekte die hij tijdens de stormachtige oversteek naar het vasteland had gekregen. De in breng van zowel Vic Pitt (imponerend op staande bas) als John McCallym was ech ter meer dan voldoende. Hoewel de Barber-band met Jackie Fla- velle in de ritme-sectie een wat hechtere indruk maakte, is deze huidige bezetting toch weer zeer mans genoeg om voor een hoogst plezierige avond te zorgen. Barber moet maar snel terugkomen. CEES STRAUS gente vermogens van het publiek. Direct contact en fysieke uitstraling worden tot een minimum beperkt en de songs worden vrijwel bewegingloos afgeleverd. Er. kan dientengevolge van een ander uitgangspunt worden 'gesproken dan waarmee de punkbands opgeld doen. De energie en vooral de warmte staat bij Talking Heads de naam zegt het eigen lijk al eens niet voorop. De verstandelij ke aanpak overheerst. Tientallen aanwezi gen reageren daar net zo verbaasd op als de punkfan die Heads-leider en zanger- gitarist David Byme opeens verwijt (sym boolfiguur) Johnny Rotten te verraden. „Right” zegt Byme dan schouderophalend en zet het volgende nummer in. De anderen, de stevig bassende gitarist Martina Weymouth, haar man, drummer Chris Frantz en gitarist-organist Jerry Harrison, richten zich in hun spel hele maal op Byrne, wiens stemgeluid een haast stalen indruk maakt. Zijn soli en improvisaties trekken het concert waar in vele nieuwe nummers (Psycho Killer, The Book I read en Compassion zijn er de hoogtepunten van) naar een zeer behoor lijk, maar helaas zo nu en dan slechts matig niveau. Talking Heads bewandelt in ieder geval een volstrekt eigen weg. tekort schoot qua expressiviteit zich wél helemaal kon geven, waren de Chan sons Madécasses, uit 1925, van Ravel. Al zijn er voor dit werk geschikter zan gers aan te wijzen, Shirley-Quirk leverde van deze weinig uitgevoerde maar daarom niet minder geniale liederen, suggestief begeleid door drie leden (fluit, cello, piano) van het Ensemble InterContemporain, een indrukwekkende vertolking. Evenals „Verklarte Nacht” betekenden de „Chan sons madécasses”, vooral door de compo sitorische kwaliteit ervan, een hoogtepunt op dit steeds door een zeldzaam hoog uit voeringsniveau gekenmerkt C-concert. ander z£c uitsluitend bezighoudt met nieuwere muziek, met inbegrip van alweer „klassiek geworden werk van de grondleggers van 1 de moderne toonkunst. Zo was het dan ook mogelijk dat het C- serieconcert dat zondagmiddag in het Am- j voor sterdams Concertgebouw door 19 van de renseii 29 leden van dit ensemble werd verzorgd, ten in- opende met Schonbergs strijksextet „Ver weten- klarte Nacht”, waarin de componist nog de over-romantische taal van zijn (laat- negentiende eeuwse) tijdgenoten spreekt. Dat de zes strijkers van Boulez’ ensemble AMSTERDAM. „Balladen en spro ken” heet het spel dat door Studio Laren zondagmiddag in het Shaffy-theater aan de Keizersgracht werd opgevoerd. Marijke Ferguson (die wel als de ziel van de groep Studio Laren kan worden beschouwd) ver- telde dat het gaat om een programma in ontwikkeling, dat op deze zondagmiddag voor de tweede keer „ging” en waarvan de meer consistente vorm al doende gevon den zal moeten worden. Met dit programma wil Studio Laren in ieder geval het land door, wat betekent dat het zich op allerlei lokaties en in de meest Uiteenlopende ruimten thuis zal moeten voelen. Om niet afhankelijk te zijn van die veelheid aan zalen (met hun eigen aankle ding, kleurschema en sfeer) heeft Studio Laren met behulp van drie uiterst simpele decorstukken een runder- en mensen hoofd, ieder op een standaard, en een groot doek waarop enkele kraaien, een galg, de volle maan en een aantal bomen zijn eigen sfeer altijd bij zich. Door middel van (de toch zeer 20e-eeuw- se) belichtingstechniek trekt het ensemble in iedere zaal zijn eigen magische kring om daarin de middeleeuwse verhalen, liede ren en instrumentale muziekstukken uit hun programma optimaal tot leven te laten komen. En dat lukte dan ook wonderwel in de De Newyorkse Talking Heads gaven zaterdagavond in Paradiso een afstandelijk, maar behoorlijk concert. Leider David Byme beheerste het gebeuren volkomen. (Foto Lex van Rossen). Het wat moraliserend verhaal heeft niet zoveel om het lijf. De voorstelling die Grupo Tse laat zien zo veel te meer. Er wordt met grote zorg geakteerd door de spelers die allemaal die ren uitbeelden. Daarvoor ontwierp Rotislav Dobou- jinsky schitterende natuur getrouwe dierkoppen. En zo lopen er meer dan le vensgrote poezen, konij nen, een vos, een ooievaar, een muis, een praalzieke pauw en honden voorzien van prachtige kostuums door Claudie Gastine. Alle met even verrassend ka rakteristieke koppen, waarvan de mondgedeei- ten tijdens het spreken be wegen. Het zijn werkelijk dieren geworden die zich als mensen gedragen niet andersom en daardoor bezit deze pro duktie zo’n grote kracht en wonderbaarlijke schoon heid. Brisquet en Beauty wordt verliefd. De nieuwe roman ce is van korte duur, Bris quet wordt vermoord. Beauty moet naar Parijs vluchten en stelt daar haar levensverhaal te boek. Het Engelse poesje Beauty en kaar ten dode opgeschre ven minnaar Brisquet. (foto Claude Lé-Ann). ASSEN (ANP). Zaterdagavond is in het culturele centrum De Kolk in Assen de expositie van de groep Nieuw Rotter dams Peil geopend. Niet zoals verwacht door burgemeester mr. J. W. Masman, die op het laatste ogenblik had afgezegd om dat er werk werd gëexposeerd over de Rote Armee Fraktion. Burgemeester Mas man heeft er moeite mee dat een officiële opening door hem zou kunnen duiden op een zekere betrokkenheid met het terro risme. De expositie werd nu geopend met het voorlezen van de bezwaren van de burge meester door de directeur van De Kolk, de heer G. van de Kuil. Daarna wilde de groep Nieuw Rotterdams Peil een contra- verklaring afleggen wat door de heer Van de Kuil werd geweigerd. Volgens hem was hij daartoe niet bereid omdat hem daarom vijf minuten voor de opening was ge vraagd. De contra-verklaring werd daarop aan de pers uitgereikt. Ze was ondertekend door Han P. Kuipers, Theo de Bree, Lex Schilperoort en Tom Waakop Reijers. Er in staat dat de organisatoren officiéél niets ROTTERDAM. De voornamelijk uit Argen tijnse vluchtelingen sa mengestelde toneelgroep Grupo Tse, gevestigd en werkend in Parijs, staat vooral bekend om z’n ui terst esthetische wijze van toneelmaken. Dat heeft het gezelschap indertijd bij voorbeeld laten zien in de Noorderkerk in Amster dam met de produktie „l’Histoire du Théatre”. Zondag is Grupo Tse weer even in ons land geweest voor helaas slechts één voorstelling van het stuk „Peines de coeur d’une chatte anglaise”. Een aller- charmantste toneeluitvoe ring die al succesvolle se ries beleefde in Frankrijk en die ongekend fraai is van aankleding en bewe ging. Een juweeltje van een toneelavond werd het daarom in de Rotterdamse schouwburg. Peines de coeur d’une chatte anglaise is geschre ven door Genviève Serreau naar een simpele novelle van Honoré dé Balzac. Daarnaast is het stuk voor al geïnspireerd op de diertekeningen van J. J. Grandville, die zijn tijdge- 1 inge- <je zes strijkers van Boulez’ ensemble rorden het presteerden om hiervan een uitvoering te geven van het niveau dat het (in dit genre gespecialiseerde) Wührer Streich- sextett onlangs met dezelfde compositie in de Kleine Zaal het horen, zegt wel iets van s de (enorm hoge) kwaliteit en veelzijdigheid van deze eigenlijk allereerst op „avant- garde” gerichte musici. Onder leiding van Pierre Boulez, die i effectief en heel direct, zonder enige poes- pas dirigeert, werd dan met eenzelfde inzet i en artistieke intensiteit moderner werk verdedigd. Bij al deze composities werd solistische medewerking verkregen van de bariton John Shirley-Quirk, die vooral in Cinque Canti van Dallapiccola getuigenis aflegde van diens vermogen om feilloos de ingewikkeldste intervalsopeningen zuiver te intoneren. Al zal Dallapiccola’s muziek ontoegan kelijker zijn voor het gemiddelde gehoor, vanwege de toepassing van seriële tech nieken, toch waren de hier uitgevoerde Cinque Canti (uit 1956 met fijnzinnig maar effectief gebruik van de acht begeleidende instrumentale stemmen, interessanter en uitdrukkingsvoller dan de eveneens op de ze matinee onder de aandacht gebrachte Deux Poèmes de Verlaine, voor bariton en klein orkest, van Stravinski. De klanken taai mag dan bij Stravinski eenvoudiger zijn, in dit opus 9 (1910, bewerkt 1953) wordt die uitdrukkingswijze dan helaas tot een vrij weinigzeggend muzikaal ge beuren. Tussen Schonbergs Verklarte Nacht, als eerste werk (uiteraard zonder dirigent, op dit eindelijk weer eens zéér goed bezochte C-concert en de tot besluit onder Boulez’ leiding gebrachte Serenade opus 24 van dezelfde componist, bestaat slechts con trast, al kan de overvloedige lengte als gemeenschappelijke factor aangewezen worden. Boeiend spanningsverloop in het psychi sche roerselen verbeeldende eerste werk I uit 1899, moet daarbij plaats maken voor een fnuikend tekort aan afwisseling in het tweede, dat 1923 als ontstaansjaar heeft. j Het door Schönberg ingevoerde reeksen systeem blijkt in het geval van diens eigen componeren een vaak al te strak corset, waarin de toch romantisch geaarde ex- pressie verdrukt wordt en als het ware onderhuids blijft. De kleine baritonsolo die John Shirley- Quirk in Schonbergs Serenade te zingen I had, heeft voor het totaal ervan ook al weinig betekenis. Maar waarin deze Engel se zanger die in de voordracht nergens

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9