99 films in de ijmond in de vishciij Een opgewekte springer l<wispel- door haven berichten Ing. R. van Wetter t I I ’ll R. VAN WETTER NA 30 JAAR LIEF EN LEED VOLKSHUISVESTING UMUIDEN 1 Geldkistje met gestolen BEVERWIJK Kennemer Theater Luxor Theater City Theater Renovatie Stadsschouwburg Nieuwbouw 5 i VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 AUGUSTUS D O N D E R D A G 3 l J ‘Wil (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Toen ik in 1949 bij de dienst Volkshuisvesting kwam hadden we eigenlijk maar één doel voor ogen; zo veel mogelijk mensen zo snel mogelijk aan een huis helpen. Als we toen hadden geweten dat we daar nu dus veertig jaar later nog mee bezig zouden zijn, zouden we misschien wat minder enthousiast aan de slag zijn gegaan. Toch zijn we niet ontevreden. Er werden in die periode zo’n tienduizend wonin gen gerealiseerd. Ik durf best te stellen dat ik met een zekere vol doening achterom kijk maar voeg daar dan wel direkt aan toe dat ik met evenveel voldoening de toe komst tegemoet zie”. 1 i I i ten koste van de kwaliteit - 11, Als een soort diabolo springt ze op en neer. Ontziet zich niet om waar ze dat nuttig acht KWISPELdoor te gebruiken als „afzetje” om nog hoger te komen. en rd „Gungala, bet jungiemeisje” is de appe tijtelijke titel van de film die City voor de zondagmiddag op het programma heeft gezet voor de jeugd. ■A Het moment.dat James Bond oog in oog komt te staan met diens gezworen vijand Scaramanga. Een spannend mo ment uit „'The man with the golden doen. Begrijp me goed, niet aan de kwali teit. Toen kwam Oud Umuiden zelf met een alternatief. Op een gesprek daarover ben ik niet verschenen omdat de aanne mer die dat alternatief had gemaakt zich niet aan de regels had gehouden die onder aannemers gebruikelijk zijn. Je gaat als aannemer namelijk niet onder de prijs zitten van een collega die krachtens zijn inschrijving voor het werk in aanmerking zou komen. Als de grote baas van een belangrijke gemeentelijke dienst heeft Ing. Van Wetter de meest uiteenlopende kontakten met mensen. „Er zijn er die ontevreden zijn en een actie op touw zetten. Gaan handteke ningen verzamelen van mensen die er „net zo” over denken. Waarachtig het komt voor dat er lieden zijn die me bellen met het verzoek hun naam van de lijst te schrappen Als ik vraag waarom zeggen ze rustig, tegenover de buurt of de flat soli- Zo’n spel dient natuurlijk te worden beloond. Na een serie luchtcapriolen brengt KWISPELdoor het hout binnen het bereik van Debbie die zich dan ook weer rustig laat aanlijnen. Geen angst dus dat dit speelse hondje zich niet laat vangen. Het is alleen even een kwestie van hoe pak je dat als nieuwe eigenaar aan. Omdat het weer heel erg fraai is en Debbie onvermoeibaar lijkt wordt er nog een stukje aan de wekelijkse wandeling uitbundige springpartij naar het nieuwe attribuut. Bijna furieus springt ze zonder ophouden naar het uitdagende „ding”. Na in 1936 de HTS in zijn geboorte plaats te hebben doorlopen, kwam ing. R van Wetter in dienst van de Provin ciale Waterstaat in Noord-Holland. Vanuit Oudkarspel had hij bemoeiin gen met het sluizen- en kanalenplan in het kader van de drooglegging van de Wieringermeer. In 1939 maakte hij een overstapje naar Rijkswaterstaat met Umuiden als standplaats. Tijdens de oorlog werd hij „uitgeleend” aan het bureau Haarlem waar hij werkte aan de voorbereiding van de Rijksweg van Amsterdam naar Baam. In verband met illegale activiteiten werd hij in 1943 gedurende 9 maanden te werk gesteld in verschillende werkkampen waaronder Vught. In 1945 kwam hij terug naar Umuiden op het sub-bureau IJmond-wederopbouw. In 1949 kwam hij ter assistentie van de toenmalige directeur de heer J. Stuurman in dienst bij de gemeente Velsen op het bureau Volkshuisvesting. Na het over lijden van de heer Stuurman in okto ber 1963 volgde in april 1964 de defini tieve aanstelling van de heer Van Wet ter als directeur van de dienst en de Woningstichting Velsen. Koos, de boxer optima-forma van ver leden week, vond een gastvrij onthaal bij een gezin in Santpoort. gebreid. Éénmaal terug bij het asiel ver dwijnt er een heel erg dankbaar hondje achter het hek. Wel met de tong ver uit zijn mond. Want ravotten is wel leuk maar erg vermoeiend. Daar weten zowel KWISPELdoor als Debbie iets over mee te blaffen. dair te willen zijn maar in wezen de klacht waarvoor de actie is opgezet niet delen. Veel wordt af gehandeld per telefoon Vooral ’s avonds. Mijn vrouw neemt hem meestal aan Als er een spoedeisend geval is treffen we direkt maatregelen. Als dat niet het geval is laten we de mensen wach ten. Er kan zich in een blok TV-storing voordoen omdat één medebewoner van een blok aan zijn toestel heeft zitten prut sen. Het is gebeurd dat een dame me opbelde die me vroeg het euvel direkt te verhelpen. Toen ik zei dat niet te kunnen antwoordde ze.,Ja, ja .wij geen beeld en u lekker naar Swiebertje kijken hè!” Een dan zijn er klachten waar ik niets aan kan doen Iemand belt me op om te zeggen dat zijn auto beschadigd is door geldstukken die door de buren van de ballustrade zijn gegooid naar de orgelman. Of ik daar maar even wil ingrijpen. Dat is onmogelijk maar sommige mensen willen dat niet begrijpen. Wat ik zou willen is toiletten op de bega- ne-grondverdieping van flats. Vooral voor spelende kinderen een uitkomst. Maar ik heb dat soort voorzieningen gezien in Lon den. Een beestenbende. Het probleem is namelijk waar haal je de financiën van daan en de mensen die dat gaan onderhou den. Nederlanders krijg je er sowieso niet voor. Als je zo’n plan dus zou uitvoeren weet je van te voren dat je gekanker ach teraf krijgt over vervuiling en soortgelijke toestanden. Dan kun je er dus beter niet aan beginnen. Daarvoor geldt dezelfde re gel als voor renovatie waarvan je niet weet of je de betrokkenen wel een goed eindre sultaat kan geven. Een omstreden punt is bijvoorbeeld de zelfwerkzaamheid. Wij zijn er niet op te gen dat mensen zelf voorzieningen treffen aan hun woningen. Maar er komt een moment dat er een ander gezin in die woning trekt. Dan moeten die voorzienin gen geen belemmering vormen. Zo’n huis blijft in wezen een confectiepak en wordt gebouwd voor één speciaal gezin.” UMUIDEN Dinsdagmiddag tussen kwart over drie en half vijf is in de afde ling kruidenierswaren een geldkistje ge stolen, waarin een bedrag van 1000 gulden zat. Mogelijke getuigen van deze diefstal worden verzocht kontakt op te nemen met het hoofdbureau van politie. Telefoon 02550-19019. Dinsdag aangekomen: Contact, Gr. Yar mouth, K. a.d. Zaan; Urunus, Hamburg; Realengracht, Mantyloto; Kent Shore, Cont. Plat, Umuiden; Great Republik, Bremerhaven; Bey Pelayo, Safi; Westnor, Port Jerome; Flora, Bremen, Umuiden; Plancius, Charlestown; Venes, Bergen; Ashington, Dunston; Corona, Antwerpen; Westaftrader, Rungsan; Svendborg Grace, Vlissingen. Umuiden. Maandag vertrokken: Wildebeest, Cont. Plat, Umuiden; Reclaim A 232, Noordzee, Marine; Aegir, Monrovia, Umuiden; Roc- key Giant, Noordzee, Velsen; Nova Shore, Cont. Plat, Velsen; Kent Shore, Cont. Plat, Umuiden; Kungsholm, Le Havre; Jan-M. Flensburg; Berby, Rotterdam; Lady He len, Felixtowe, Buitenhuizen; Stainless Anne, Pasajes; Mister John-H, Rotterdam; Blitar, Antwerpen; Heike Flensburg; Os westry Grange, Londen; Badenstein, Ant werpen; Procyon, Oxeloesund, Umuiden; Stirling Brigg, Cont. Plat, Umuiden. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zit ten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van e tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. de le en de mt „Roller Coaster’ is de titel vqn de film die in Kennemer I als hoofdfilm wordt vertoond. I voor de nachtvoorstellingen op vrijdag en zaterdagavond staat „De genietsters” op het programma. NAAM: Debbie LEEFTIJD: 13 maanden RAS: Bastaard-kef SOORT: meisje PRIJS: 60 INLICHTINGEN: 02550-15744. UMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 2.475 kg. tong; 16 kisten tarbot en griet; 14 kisten kabeljauw; 3 kisten wijting; 126 kisten schol; 1 kist ma kreel; 49 kisten schar; 86 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 12,50-12,37; grote tong 18,08-17,52; groot- middel tong 17,06-16,04; kleinmiddel tong 13,99-13,19; tong één 12,58-11,68; tong twee 8,38-7,87. Per 40 kg.: tarbot 414-280; griet 293-200; kabeljauw drie 132; kabeljauw vier 122; kabeljauw vijf 104; schol één en twee 162- 124; schol drie 148-90; schol vier 94-65; wijting drie 90; makreel twee 90; schar 76- 47; bot 32-26; horsmakreel 45-42; tongschar 120; rode poon één en twee 144; rode poon drie 82-70. De besommingen waren: HD 16/16.400; UK 48 ƒ5.200; UK 78 ƒ4.800; VD 19 5.600; WR 152 2.800; UM 47 500; ver der één kotter uit Goederede met 14.000. vo- >rk er- im ele >rt- er- lan ic- de :at uil •dt de eft la- iet ter sn- ■en vel aa- ew ge- ?n iet is n- n- ri- Ing. R. van Wetter, directeur van de gemeentelijke dienst voor Volkshuisves ting en van de Woningstichting Velsen, werd op 9 augustus 1913 in Haarlem gebo ren. Dat wil zeggen dat hij 65 jaar later op 9 augustus 1978 van een welver diend pensioen hoopt te gaan genieten. Zeker „welverdiend” voor wie zich reali seert wat het wil zeggen bijna dertig jaar in de weer te zijn geweest om de honger naar woonruimte te stillen. Anno 1978 telt Velsen altijd nog circa 2000 woningzoeken den. „Ja, en wat de nieuwbouw betreft”, aldus de scheidende functionaris, „zijn we praktisch uitgestudeerd. De Velserbroek- polder zal uitkomst moeten brengen maar het zal nog wel even duren voordat de eerste paal daar de grond ingaat” worden. Maar ook op beperkte schaal want je zit tegen het recreatiegebied aan. In de periode dat de heer Van Wetter bezig was met de woonruimteproblema- tiek hebben zich opvallende veranderin gen voltrokken. „In 1949 en de daaropvol gende jaren waren de mensen best bereid woonruimte met elkaar te delen. Het bij- elkaar-inwonen van gezinnen bestaat nu hoegenaamd niet meer. De belangrijkste faktor waarvan dat een gevolg is, is de verhouding tussen salaris en huurprijs. Dan de kwaliteit van de huizen. Er wordt nog al eens geklaagd over de huidige bouw. Toch zijn de huizen van nu, beter dan van dertig jaar geleden. Opmerkelijk is ook de verplaatsing van de waarde die men toekent aan de ruimte in de woning. We hebben een tijd gehad dat de echte woonruimte volop in de belangstelling stond. Ineens werd dat de keuken. Tegen woordig ligt het accent sterk op de badka mer. Ik geloof dat de invloed van de com mercie hier meespeelt”. Debbie is het soort bastaard waarbij KWISPELdoor zich even, ach ter de oren krabt om vast te kunnen stellen waarop het dier het meeste lijkt. Op zichzelf is dat niet zo belangrijk, maar het geeft aan mogelijke gegadigden enig houvast met wat voor soort blaffer ze worden gecon fronteerd. Wat bij Debbie opvalt is een scala van bijzonderheden. Ze zit uitste kend in haar langharige zwarte toilet dat wordt gegarneerd door een fraaie witte bef, een eigenwijze witte punt aan de imposante krulstaart en een dito stel sokjes aan het springgrage voetenwerk. Debbie blijkt ook al dra het soort hond te zijn dat meteen zo veel vertrouwen wekt dat de halsband niet nodig is. Maar schijn bedriegt Zodra het kwieke dier de vrijheid heeft maakt het daar dankbaar gebruik van. Als KWISPELdoor haar naam roept gaat ze heel parmantig in het zonovergoten lange gras staan. Oortjes gespitst, staart in de krul. „Ja, KWIS- PEL, wat is er van je dienst?” lijkt het dier te vragen Ze loopt niet weg. Houdt haar begeleider in de gaten maar laat zich niet zo maar vangen. Toch geeft dat geen problemen. Debbie is namelijk ver zot op stukken boomtak die KWISPEL door weggooit. Met fraaie grote sprongen holt ze er achter aan. Klemt ze stevig tussen haar kaken. Als KWISPELdoor dan weer een nieuw stuk speelgoed vindt en Debbie roept komt ze ogenblikkelijk. Laat de tak waarmee ze bezig was los en begint een Maandag aangekomen: Arcturus, Hami- na; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Balvy, Ventspils; Smit-Lloyd 46, Cont. Plat, Vel sen; Lady Helen, Felixtowe, Buitenhuizen; Naiad, Baton Bouge; H.M. Zuiderkruis, Noordzee; Borussia, Genua; Professor Shehyogolev, Leningrad; Eva Tholstrup, Arklow, Umuiden; Kirsten Tholstrup, Arklow, Umuiden; Arctic Shore, Cont. Plat, Umuiden; Otepya, Kalingrad. Vel sen; Rockey Giant, Noordzee, Velsen. Voor ing. Van Wetter klinkt vrijdag 11 augustus het eindsignaal. Dan zal zijn afscheid de nodige luister worden bijge zet tijdens een receptie in de Burgerzaal van het Velsense Stadhuis. Bijna dertig jaar op een post van één van de meest bekritiseerde gemeentelijke diensten wordt afgesloten. „Ik zal best fouten heb ben gemaakt”, zegt de heer Van Wetter zelf, „maar”, zo voegt hij er aan toen, „ik heb altijd getracht te werken naar eer en geweten”. voorbeeld de afwerking. Neem Velser- oord. De Provincie vond de woningen niet renovabel. Ik heb toen gezegd laten we het beschouwen als sociale renovatie. Er werd een bestek gemaakt op 35 mille per wo ning. Uiteindelijk heeft het 60 mille per woning gekost. Oud Umuiden is een zaak die veel te lang is blijven slepen. Voor een proefobjekt kwamen wij op een bestek van 76 mille per woning. Toen dat niet haalbaar bleek zijn we concessies gaan „De dertig biljoen-dollar leugen, het astronomisch bedrog, de ruimtevlucht die nooit van de grond kwam, zijn de slagzin- nen waarmee „Capricon One”, als hoofd- I film in het Luxor-theater wordt aangekon- digd. Op een vroege morgen wordt op de lan ceerbasis van de NASA in Houston alles in gereedheid gebracht voor de eerste be mande ruimtevlucht naar Mars. De verza melde autoriteiten, pers en televisiekijkers volgen gespannen het aftellen, maar dan worden de drie astronauten op last van een NASA fuktionaris weggevoerd. De NASA-leiding is bang, dat bij een zekere mislukking van de bemande ruimtevlucht geen financiën meer beschikbaar zullen Blenheim, Bergen; Ganijmedes, Bremen; Brunborg, Archangel, Zaandam; Boreas, Rotterdam, Umuiden; Twebro, Gainsbo rough, Umuiden; Smit Lloyd 46, Cont. Plat, Umuiden. Woensdag vertrokken: Paulina Brink man, Malmö, Umuiden; Esso Torino, Rot terdam; Uranus 1, Tilbury; Arcturus, Ant werpen; Amstelland, Bremen; Kirsten Tholstrup, Arklow, Umuiden; Celia, La gos; Flora, Rotterdam, Umuiden; UI la Tholstrup, Arklow, Umuiden; Rey Palayo, Avonmouth; Tor Scandinavia, Gotenborg; Contact, Colchester, Koog a.d. Zaan; Nova Shore, Cont. Plat, Velsen; Great Republic, Felixtowe, Navajo, Grangemouth; Profes sor Shehyogolev, Hamburg; Jemrix, Kingslynn, Umuiden; Herman Suhr, Esb- jorg. Donderdag aangekomen: Caraibe, Bre merhaven; Huai Akarita, Yokohama; Highland Piper, Aberdeen; Ourika, Rid- hau, Velsen; Krasnal, Poole, Umuiden; Amazone, Noordzee; Kent Shore, Cont. Flat, Umuiden. Donderdag vertrokken: Blenheim, Ber gen; Jan Greabe. Nörköping Het IJmuidense City Theater brengt vanaf donderdag „The man with the gol den gun” een filmtitel die op zichzelf al boekdelen spreekt. Roger Moore als James Bond in een uitmonstering die we anno 1978 niet meer van hem gewend zijn. Met het kortgeknipte haar op en top de gentle man wat de film al op het eerste gezicht tot een oudje bestempelt. Bond krijgt per post een voorproefje van wat hem te.wachten staat: een puur gouden kogel van ene Scaramanga die de revolver om zo’n zelfde projectiel op hem af te vuren al klaar heeft liggen. ,JJe man met de gouden revolver” luidt terecht zijn bijnaam. Een buikdanse res was zijn laatste slachtoffer. Bond peu tert het bewijs daarvoor, resten van een ook al gouden kogel, uit haar navel. De man moet kost was kost onschadelijk ge maakt worden. Er zit niets anders op voor de bedreigde James. Hij volgt hardnekkig diens spoor tot in Hong-Kong waar de moordenaar-in-opdracht een Engelse uit vinder en vervolgens zijn minnares An drea op de gebruikelijke manier ver moordt. Daarna blijkt hij samen met een tweetal karatemeisjes en de fraaie collega Mary Goodnight mans genoeg om Scara manga de baas te worden. Zelfs nadat deze zijn auto pijlsnel in een vliegtuigje heeft weten te transformeren. Een stuk actuele problematiek is de re novatie. Ing. Van Wetter heeft over dat aspekt een uitgesproken mening. „Kijk”, zegt hij’ „je moet in wezen uitgaan van de wetenschap dat een woning na 50 jaar is afgeschreven. Als je het nu goed doet zou je eigenlijk na 25 jaar moeten renoveren. Ik weet wel dat dat pure theorie is maar waar je nu in de praktijk mee te maken krijgt is dat over renovatie van woningen gesproken gaat worden als ouderdomsge breken zich aandienen. Dan krijg je een situatie die problemen oplevert. Je moet er namelijk van uit gaan dat het uiteindelijk gerenoveerde produkt kwalitatief voldoet. Dat kost geld. Als dat er niet is zou dat renovatie verhinderen. Daarmee is het be lang van de bewoners weer niet gediend. Je moet trachten te komen tot een compro mis. Bij dat laatste is voor mij de uiteinde lijke kwaliteit toch belangrijker dan bij- Jean-Paul Belmondo en Raquel Welch vormen een fijn span in „L*Anima!” die vanaf donderdag in de Umuidense Stads schouwburg draait. „Een dolle Beesten boel” is de Nederlandse titel van deze pittige film vol komische momenten. Bel mondo vervult hierin een dubbelrol Als de stuntman Mike die per auto de trappen van de Parijse Sacré Coeur afdaalt en de filmheld Bruno Ferrari, een kleinzerig mens en een zacht gekookt eitje tegenover de grote ster Jane (Raquel Welch) die op veel terreinen van wanten weet. Mike is intussen smoorverliefd geraakt op Jane. In Tarzanstijl daalt hij uit een boom neer tijdens de huwelijksceremonie van Jane met de graaf Saint Prix die haar al jaren lang voor zich gereserveerd hield. Een ouderwetse schaking volgt. Doorgestoken kaart. Jane stemt helemaal met Mike's optreden in. Beiden kunnen hun geluk niet op. Van „L‘ Animal” zijn zondag in de Stadsschouwburg twee voorstellingen (half drie en acht uur) waarmee de zondag- middagfilm hier vervalt In zijn riante woning aan de Meeuwen laan is hij best bereid iets te vertellen over het werk van zichzelf en zijn afdeling. Die afdeling is uitgegroeid tot een dienst van 50 man personeel „Een reuze ploeg”, zegt Van Wetter. „Omdat de woningbouw hoe genaamd stilligt zou je kunnen denken dat het werk van vandaag met minder mensen kan worden gedaan. Dat is echter niet zo. De mensen worden in vergelijking met vroeger veel meer moreel belast. Hebben bij hun taakvervulling te maken met pro cedures die veel tijdrovender zijn dan vroeger. Ik vraag me zelfs af of de huidige bezetting wel voldoende is als de bebou wing van de Velserbroekpolder een feit wordt. We zitten in een situatie met be perkte mogelijkheden. Alleen aan de oost kant van de gemeente kan nog gebouwd Dinsdag vertrokken: Filipp Maharedze, Rotterdam, Umuiden; Pane, Antwerpen; Artic Shore, Cont. Plat; Rocky Giant, Noordzee, Velsen; Cap Cargo, Forus, U- muiden; Djatiwangi, Bremerhaven; Tsu- rusaki, Mare, Gibraltar; Vela, Londen; Bafnes, New Orleans, Umuiden; Harte beest, Cont Plat, Velsen; Apollo, Zeebrug- ge; Kent Shore, Cont. Plat, Umuiden; Tar ragona, Lorient; Jubilence, St. Malo; Pape- lexis, Enden; Svenborgsund, Rotterdam, Velsen; Eva Tholstrup, New Rose, Umui- den; Elisa, Helsingborg, Utnuiden; Venus, Kristiansand; Kolobrez 2, Stettin; Epime- lia, Bombay, Umuiden; Ralvy, Ventspils; Westnor, Thames. Woensdag aangekomen: Amber, Is lands, Riga; Navario, Ipswich; Nova Sho re, Cont. Plat Velsen; Sahel 2, Londen; Holsatin, Bremerhaven; Ulla Tholstrup, Arklow, Umuiden; Lumoso, Bremen; At- lantide, Canada, Umuiden; Nanza, Corry- ton; Tor Scandinavia, Gotenborg; Jemrix, Kingslynn, Umuiden; Wilmington, Im- mingham, Herman Sukr, Boston; Wilde beest Cont. Flat Velsen; Ady, Antwerpen; Swietlik, Brussel; Umuiden; Rheinhold Krusemark. Antwerpen; Bana, Stettin; In Kennemer II draait tot en met volgen de week zaterdag „Turks fruit” voor allen die deze beroemd geworden film tot op heden nog niet gezien hebben of die Moni que v.d. Ven en Rutger Hauer nog eens willen bewonderen. - i ING. R. VAN WETTER „waar haal je de financiën vandaan?” Renoveren akkoord, maar met Ml komen voor een verdere ontwikkeling van de ruimtevaart. De capsule wordt gelan ceerd zonder de astronauten, maar die leugen wordt achterhaald. In de eerste matinee presenteert het Luxor-theater opnieuw ,,’t Zit in de lucht” met George Formby. yr,S, tv Br x

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5