k Voorkeur FNV-bonden ton betalen Vervroegd Bliksemactie besluit gijzeling in Groenlo G ADM-directeur: Startblokken b voor nieuwbouw bewaard I REVLON GRATIS VAN REVLON Springer moet halve f p uittreden Damiate Pers R Israel akkoord met ontruiming Sinai Umuider Courant Noord Hollands Dagblad weigert PvdA-advertentie Gouden Harp voor Harry Geelen en Pierre Kartner I Tijdelijk een FABU-NAIL nagellak gratis. PRC Kwestie arbeidsduurverkorting Verpleegster na 37 uur ongedeerd vrij p. Geen reden ESTEL-LENING V Aanslag van Rode Brigades in Turijn Iraniër beschuldigt politieman van mishandeling Pogingen tot zelfmoord scholieren Beraad over geheime politie-instructies D O DONDERDAG 4 2 8 SEPTEMBER 19 7 8 KONINGIN WINTER! hl (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Na een mara- thondebat van zestien uur, heeft vanmorgen vroeg het Israëlische parlement, de Knesset, met 84 tegen 19 stemmen en 17 onthou dingen, de akkoorden van Camp David goedgekeurd. Ook de bepa ling, dat Israel de nederzettingen in de Sinaï moet ontruimen, ver kreeg een parlementaire meerder heid. FRANK iMntmeKe Bij aankoop van Revlon lipstick, face makeup, nagellak en eye makeup ter waarde van tenminste f 10,- (Va IJD maal Ridd nen i het v de 1c Staa Halk vern mete ven. scha gaat binn inga losw pak! echt redactie binnenland) AMSTERDAM. De FNV-bon den kiezen in meerderheid voor het vervroegd uittreden van oude re werknemers als het gaat om arbeidsduurverkorting. Op het gisteren in Amsterdam gehouden congres van de FNV hebben de meeste bonden hun voorkeur hiervoor uitgesproken. Zo niet voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond NW. Afgezien van de vorm, richtten zijn bezwaren zich vooral tegen het tempo waar in de arbeidsduurverkorting moet worden gerealiseerd. A Knesset achter Camp David Felicitaties voor premier Begin na het moeilijke en slopende debat in de Knesset over de Camp Davidakkoorden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Vervolg van voorpagina) 0,70 145,- natuurlijk beter Volgens adjunct-directeur L. C. Le lieveld van het NHD, handelt de adver tentie over zaken die nog in het parle ment moeten worden behandeld en zou plaatsing van de advertentie misver standen bij de lezers wekken. Ook ver meldde Lelieveld, dat plaatsing het dagblad veel abonnees zou kosten. De PvdA heeft tegen de weigering gepro testeerd. Groenevelt had daarvoor nog betoogd dat invoering van vervroegd uittreden over enkele jaren het gevaar in zich bergt dat werkgevers de opengevallen arbeids plaatsen niet zullen opvullen. Volgens Groenevelt zou invoering over een wat langere periode zijn te rechtvaardigen als de financiering ervan een probleem zou opleveren. „Maar zolang het bedrijfsleven kans ziet om miljarden in het buitenland te FNV-voorzitter Wim Kok had in zijn openingswoord van het congres gesproken over invoering, verspreid over enkele ja ren. Groenevelt zei een voorstander te zijn van een zeer snelle en forse eis tot arbeids tijdverkorting. „We sluiten de vrije vrij dagmiddag daarbij niet uit”, aldus Groe nevelt, die evenals de voorzitters van de andere FNV-bonden de voorgestelde be zuinigingen van de regering compleet van de hand wees. Hij zei geen enkele verwach ting te hebben van dit kabinet, „bestaande uit wielrenners en ijdeltuiten in rijtuigjes”. Over de mogelijkheden van arbeids duurverkorting merkte Kok in zijn slotre de op dat invoering van de ene sector sneller zal zijn door te voeren dan in de andere, zodat die ruimte aanleiding kan zijn voor „frictie tussen de bonden onder ling”. kreeg, dat de Knesset met de Camp David- voorstellen akkoord was gegaan. „Dit is zeer goed nieuws”, zo zei Carter tegen zijn luid applaudiserend gehoor. „De Knesset stemt voor vrede. Ik ben erg trots op dit besluit”. De Egyptische president Sadat was tot diep in de nacht opgebleven om de uitslag te horen maar ging tenslotte toch naar bed. Een regeringswoordvoer der zei vanmorgen, dat de goedkeuring door de Knesset een triomf is voor presi dent Sadats initiatief om zich naar Jeruza lem te begeven in november van het vorig jaar. Ook werd gezegd, dat het besluit van het Israëlische parlement nu de deur opent voor het onmiddellijk beginnen van de Israelisch-Egyptische vredesonderhande lingen. Zich „Bezorgde Ouders” noemende ac tiegroepen in de Bondsrepubliek, zien als oorzaak de angst van kinderen voor hun ouders met betrekking tot de schoolpresta ties. Een kwart van de schoolkinderen, zo zeggen Bezorgde Ouders, is bang dat ou ders de schoolresultaten onvoldoende vin den. TURIJN (AFP. Een chef van de Itali aanse autofabriek Lancia in Turijn, de 46 jarige Piero Coggiola, is vanmorgen bij een schietpartij om het leven gekomen. Via een telefoontje aan het dagblad La Stampa heeft de terroristische organisatie Rode Brigades de verantwoordelijkheid voor deze aanslag opgeëist. Het slachtoffer verliet vanmorgen zijn woning om naar zijn werk te gaan, toen twee mannen en een vrouw hem riepen en op hem vuurden. Zij vluchtten vervolgens in een auto. STUTTGART. (Reuter) Vorig jaar hebben in West-Duitsland 14.000 scholie ren tussen de 10 en 20 jaar geprobeerd zelfmoord te plegen. Verwacht wordt, dat dit cijfer dit jaar tot bijna 15.000 zal stijgen. Per jaar zal daar minimaal 400.000 man uren (400 werknemers) gewerkt worden. RSV garandeert de eerste drie jaar voor 250.000 uur werk aan secties (delen) van de schepen voor Verolme. De overige capaci teit zal gevuld moeten worden met orders, die de nieuwe combinatie zelf aan mag trekken. Het blijft ook mogelijk om de werfcapaciteit uit te breiden, als er weer orders voor de bouw van nieuwe schepen binnen zouden komen. Dan zouden er ook meer mensen kunnen blijven werken dan de gegarandeerde 400 man. Minister Van Aardenne liet zich gisteren echter somber uit over het orderaanbod. Hoewel de nieuwbouwwerf juridisch een zelfstandig bedrijf wordt, zal hij onder het manage ment van de ADM vallen en organisato risch met de reparatiewerf worden geïnte greerd. De regering raamt de meerkosten voor de fabrikage van de secties in Amsterdam (in plaats van Rotterdam) op 40 miljoen. Ze wil dat bedrag uit de bestaande scheepsbouwpot bijpassen. Van Aardenne benadrukte dat de twee Incotransschepen, die NDSM bouwt op tijd afgeleverd moe ten worden om eventuele nieuwe klanten niet af te schrikken. De bouw van het eerste schip is aanmerkelijk vertraagd. Volgens de minister moeten alle hands aan dek om dat schip voor februari klaar te De herfst heeft in Nederland zijn intrede gedaan. Sinds mensenheugenis is de herfst de overgang van zomer naar winter, zodat wij ons allemaal opmaken om ons onder de regering van konlng winter te scharen. De knusse dagen binnenshuis zijn weer in aan tocht, maar hoe kunt u die kilklamme winter dagen buitenhuis behagelijk warm door brengen? Uw ontvangst is niet alleen royaal ook na aankoop blijven wij loyaal in onze service. (Van onze RTV-redactie) AMSTERDAM. De Gouden Harp, een jaarlijkse onderscheiding van de Stich ting Conamus, gaat dit jaar naar Harry Geelen en Pierre Kartner. Ook de heer Henry Mildenberg van de Stichting Cona mus zal dit jaar een Gouden Harp ontvan gen. De Gouden Harp is een prijs die wordt uitgereikt aan diegenen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse amusementsmuziek. Harry Geelen (onder meer tekstdichter bij „Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen?” en „Pinkeltje”) en Pierre Kartner (Vader Abraham) krijgen de prijs voor al hun werkzaamheden. Henry Mildenberg, der tien jaar in dienst van de Stichting Cona mus, krijgt de Harp als blijk van waarde ring voor zijn verrichtingen bij Conamus. De heer Mildenberg gaat dit jaar met pen sioen. Een dreigement met dynamietstaven van de zijde van de bewoner van het huis is door het crisiscentrum nauwelijk serieus genomen. Woordvoerders van het centrum prezen uitbundig het optreden van de verpleeg ster, die er in belangrijke mate toe heeft bijgedragen dat er een sfeer ontstond die contacten mogelijk maakte en die boven dien een duidelijk kalmerende invloed op het echtpaar heeft gehad. Bij het ontrui men van het huis kreeg zij zelfs een „aan denken” van het echtpaar: het hondje Na tasja. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Des nodig op vt werd als hi teins voon lijk a van kade gevel VI conl ters kar: In te rav< mog Gal nen alge HOORN (ANP). Het Noord Hol lands Dagblad in Hoorn heeft gisteren geweigerd een advertentie van het PvdA-gewest Noord-Holland te plaat sen. In de advertentie somden de op stellers bezwaren op tegen het rege- ringsplan Bestek ’81. per maand per kwartaal per post per jaar per post HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 V ma V del vijf en bes dat pel en toe gei tje, 131 Inl nu: Dir sersh demi van f in 19 in de om z meu' oude kade niet ge ki opge stale vera: Wan roesl ook beur vishi De tach dam wate naai labo het allee die I roi jae de: 'ing So I ge: lin he Al vo dit zij bo al de krijgen. Overschrijdt men die termijn, dan dreigen er grote moeilijkheden met Inco- trans. De apparatenbouw van NDSM zal on veranderd worden voortgezet (werk voor 230 man), terwijl over de toekomst van de gieterijen apart wordt beslist „in het licht van de mogelijkheden binnen RSV en de nodige herstructurering in de Nederlandse ijzergieterijen”. Het staat vrijwel vast dat de Tweede Kamer volgende week al met de betrokken ministers zal debatteren over deze oplos sing voor de Amsterdamse scheepsbouw- problemen. De kernvraag is voor de parle mentariërs of de nieuwbouw in deze vorm echt kansen krijgt. Van Houwelingen (CDA) vindt dat er voldoende waarborgen moeten komen om op korte termijn via een agressief acquisitiebeleid aan meer orders (en daardoor zekerheid) te komen. Hij noemt de regeringsplannen „een stap in de goede richting”. Van der Hek (Partij van de Arbeid) gaat een stapje verder. Hij vindt dat er nog meer extra-geld moet komen om het aan trekken van orders voor de bouw van middelgrote schepen mogelijk te maken. „Het aantrekken van die orders mag niet ten koste van de andere Nederlandse wer ven in die sector (middelgrote schepen) gaan”, aldus Van der Hek. AMSTERDAM. (ANP) Een van de Iraniërs, die op 23 augustus de Iraanse ambassade in Wassenaar enige tijd bezet hielden en later in afwachting van hun berechting werden uitgewezen, zou een gebroken nekwervel hebben opgelopen als gevolg van mishandeling door de politie tijdens zijn transport naar de Westduitse grens. Dit heeft de betrokken Iranië, de 33- jarige Ali Faharat, gisteren in een brief aan zijn advocaat, mr. W. van Bennekom, laten weten. Van Bennekom heeft inmid dels de rijksrecherche over deze affaire ingelicht. De negen verdachten hebben voor de rechtszitting op donderdag 5 oktober een vrijgeleide gekregen. Tijdens de zitting van de Knesset, die tot vanmorgen half vier duurde, spraken meer dan 80 van de 120 parlementsleden. Veel kritiek richtte zich, zoals te ver wachten, tegen de voorgestelde ontrui ming van de 17 nederzettingen in de Sinaï- woestijn. In zijn dertigjarige bestaan heeft Israel nooit vrijwillig enige nederzetting opgegeven. Voor veel Knessetleden, ook die in de regeringspartijen, bleek het ont ruimen van de Sinaï een uiterst gevoelige zaak en werd het door veel sprekers in strijd genoemd met de oude zionistische idealen. Veel volksvertegenwoordigers spraken bovendien de vrees uit, dat het opgeven van de nederzettingen een precedent schept bij eventuele onderhandelingen met Jordanië en Syrië over de westelijke Jordaanoever en de Golan. Israel heeft in deze gebieden 83 nederzettingen gesticht. Voor het debat had premier Begin laten weten te zullen aftreden als het parlement de Camp David-voorstellen niet zou aan nemen en bovendien eiste hij dat er binnen de regeringspartijen zelf, ook een meer derheid voor de akkoorden moest zijn. In beide gevallen kreeg de premier zijn zin. In Washington onderbrak president Car ter een toespraak toen hij het bericht investeren, is daartoe geen reden”, aldus Groenevelt. Zowel Groenevelt als voorzitter Dutman van de NW-ambtenarenbond ABVA vroegen zich af of de j"NV nog langer deel moet uitmaken van organen als de Sociaal Economische Raad (die de regering advi seert) en de Stichting van de Arbeid. Kok raadde in zijn antwoord de sugges ties van Groenevelt en Dutman af. Hij wees erop dat in de Stichting van de Ar beid zaken „in de pijplijn” zitten, zoals de pensioenplicht, die in het belang van de werknemers zijn. „Wij verdoen er niet veel tijd”, zo verzekerde hij Groenevelt, „om er met de werkgevers tot een centraal ak koord te komen omdat de kans daarop „nul-komma-nul is”. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Sinds de prehistorie is bont het kleed tegen de kou. Dus waarom zult u zich niet op het oudste kleed beroepen. Door de eeuwen heen is bont het synoniem voor warm, natuurlijk, en behage lijk draagkomfort. U kunt dan als koningin Winter het opnemen tegen koning Winter. We hoeven ons dan eigenlijk niet meer af te vragen wie deze uitdaging wint!!! (Van onze redactie binnenland) GROENLO. Een negen man sterke groep van de rijkspolitie heeft de afgelo pen nacht om half vier een eind gemaakt aan de gijzeling van de 21-jarige verpleeg ster Yvonne Wassink-Ter Braake in Groenlo. Er viel bij deze actie, waarbij gebruik werd gemaakt van geluidsgrana- ten en fel schijnwerperlicht, geen enkele gewonde. neming van de verpleegster tot het eind doel. Direct nadat de actie was uitgevoerd werden verpleegster en echtpaar medisch onderzocht, waarna Yvonne Wassink naar huis ging en het echtpaar werd overge bracht naar het huis van bewaring in Zutphen. De resultaten van het onderzoek van de woning, waarin wapens en een grote hoeveelheid munitie zouden zijn op geslagen, zijn nog niet officieel bekendge maakt. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 f 55,- 162,50 f 215,- losse nummers f buitenland per kwartaal (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamercom- missie voor Binnenlandse Zaken en Justi tie gaan zich buigen over geheime instruc ties over de handelwijze van de politie bij aanhouding van „gevaarlijke personen”. De commissies hebben vertrouwelijk in zage gekregen in de instructies, nadat poli tici om opheldering hadden gevraagd over het massale politie-optreden vorige week vrijdag in Breukelen. De politiebonden, het CDA en de PvdA hebben aan minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) en minister De Ruiter (Justitie) opheldering gevraagd over het geheime rapport over de handelwijze van de politie bij de aanhouding van „gevaarlijke perso nen”. Burgemeesters en politiecomman- danten hebben enige tijd terug deze in structies gekregen. Daarin wordt de na druk gelegd op de veiligheid van de politie man of -vrouw. Het heeft Albeda en Van Aardenne gis teren een hele dag onderhandelen gekost om de partijen onder één noemer te krij gen. Ook de vakbondsdelegatie ging uit- eindelijk overstag. Onderhandelaar David Rijkse wilde zich „niet negatief” uitlaten over de resultaten. Vandaag en morgen worden die met de „achterbannen” be sproken. ADM-directeur Bosman, die een oplossing lang heeft geblokkeerd door niet langer aan de fusiegesprekken deel te ne men, toonde zich tevreden. Hij bleek giste ren op basis van het regeringsvoorstel bereid weer mee te praten. Bosman: „In deze opzet blijven de startblokken voor de nieuwbouw bewaard. In de reparatiesec- tor is volgens mij voldoende werk voor 1850 man, al zullen we dat niet direct in de aanloopperiode halen. Om dat te over bruggen is echter 25 miljoen steun uitge trokken”. Wanneer er veel winst wordt gemaakt zal dat bedrag echter terugbe taald moeten worden. In de nieuwe repa ratiewerf moet voor 40 miljoen geïnves teerd worden. Van Aardenne noemt hand having van een nieuwbouwwerf „strikt economisch gezien niet verantwoord”. Om het vakmanschap en de kennis te kunnen behouden voor „betere tijden”, is de rege ring echter akkoord gegaan met het voort bestaan van een kleine nieuwbouwwerf. FRANKFORT. (Reuter) Estel (Hoechst-Hoogovens) gaat onderhands 50 miljoen Duitse mark lenen. De lening krijgt een rente van 6,25 pet., een looptijd van 7 jaar en een uitgifteprijs van 100 pet., zo wordt uit marktkringen vernomen. DtSSELDOF. (DPA) De uitge ver van het Westduitse schandaal blad Bild Zeitung, Axel Springer, moet ruim 50.000 gulden betalen aan de studente Eleonore Maria Pönsgen. Bild Zeitung betitelde deze studente op 3 augustus van het vorig jaar geheel ten onrechte als terroriste en moordenares. Pönsgen had zelf hon derdduizend mark geëist. Volgens de rechtbank in Düssel dorf die tot de uitspraak kwam, is er sprake geweest van grove nalatig heid van de kant van Bild Zeitung. Uwe Hoogheid: wilt u zich laten raden over de onbeperkte bontmogelijkheden, schrijdt u dan bij een van de filialen van Frank Bontmode binnen. In Amsterdam Van Baeriestraat 84, Haarlem Barteljorisstraat 5 en in Hilversum Winkelcentrum Hilvertshof, Zowel het echtpaar dat de verpleegster gegijzeld hield als Yvonne Wassink werd door de actie in de slaap verrast. Het echtpaar gaf zich zonder tegenstand over, nadat de politie alle deuren had ingetrapt en een grote ruit aan de voorkant van het huis had verbrijzeld. Er werd niet gescho ten. De gijzeling van de verpleegster heeft 37 uur geduurd. Voorafgaand aan de actie had het crisiscentrum in Groenlo bijna de hele avond en nacht beraadslaagd en over legd met het ministerie van Justitie in Den Haag, dat mede fiat gaf aan de gewapende i overval. I Om twaalf uur ’s nachts is een laatste telefoongesprek gevoerd met de bewoner van het huis, die toen bleef bij zijn eis van een losgeld van een miljoen gulden en een vrijgeleide naar het buitenland met mede-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4