de oudheden-verzameling, de prenten en boekenkamers en het fraaie Vlaamsche behang in een der benedenvertrekken voorstellende scènes uit het leven van II pastor fido een meer voorkomend thema voor Dordtsche binnenhuisversiering. Daar het tijd werd om nieuwe krachten te verzamelen, werd de naaste weg genomen naar het Café Central tegen over het standbeeld van Ary Scheffer, gevestigd in eene vroegere patricische woning, waar het al spoedig bleek dat de kijklust sommige Haarlemmers, die op dwaalwegen waren geraakt, parten speelde. Na eene stadswandeling langs Voorstraatshaven met de schilderachtige huisachterzijden werd 's namiddags ten 2 ure de Groote Kerk bereikt waar ten behoeve der Haarlemmers op een gedekte tafel het kostbaar gouden vaatwerk voor Doop- en Avondmaal was uitgestald waar de kunstig ge sneden koorbanken, de fraaie kapellen en zerken en de marmeren preekstoel werden bezichtigd, en waar door eenige aanwezigen heimelijk een bedevaart werd gedaan naar de rustplaats van voorouders en verwanten. Zwaar viel op dezen vermoeienden zomerdag het scheiden van deze verkwikkende ruimte. Van hier werd na eene wandeling langs eene school in welker gevel een steen, uit de voormalige Spuipoort ter plaatse ongeveer waar deze vroeger stond, vermeldt dat 't land ende water dat men hier siet waren 72 parochiën naer Chronieks bedict, geinundeert door 't water krachtich in 't jaer 1421 waerachtig het oude buiten Bellevue bereikt waar onder 't lommer der boomen op dezen zeer warmen dag een oogenblik werd gerust onder faveur van een kopje thee, waar het Lodewijk XIV plafond met schoorsteen in den oorspronkelijken koepel werd bezichtigd en men af scheid nam om op toen reeds gevorderd uur nog eenige hofjes en musea te gaan bezoeken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1908 | | pagina 10