Groothoofdspoort waarin zich heden ten dage, met ver andering van bestemming, het Museum der Vereeniging „Oud-Dordrecht" bevindt en dat van de grondverdieping tot op het dak werd doorwandeld en bezichtigd. Vooral vonden hier bewondering de schoorsteenmantel uit de Kloveniersdoelen, de 16de eeuwsche kamer gelegateerd door den Heer Van Rysoort van Meurs, de schuttersketen der Dames Bemolt en de penningcollectie Beelaerts, vooral be langrijk om de Historiepenningen van Dordrecht en de Medailles de Witt. Van het dak werd van het heerlijk riviergezicht genoten de Merwede onder langs stroomende en zich in de verte splitsend in Kil en Oude Maas de Noord recht vooruit en het wolkendak alles overspannend. Zuid-Holland op zijn schoonst. Van het Museum Oud-Dordrecht voerde de weg door de Wijnstraat reeds onmiddellijk langs sierlijke gevels waarvan vooral de. nog zoo talrijk voorkomende karakteristiek Dordt- sche gevels zeer de aandacht trokken door hun gemetseld klaverblad met de lelie, en langs de enkele gothische woon huizen en fraaie regenten woningen als het Huis „de Onbe schaamde" en verder langs Het Huis genaemt Hollant van waar Dirk IV op 14 Januari 1049 in de daartegenover ge legen Gravenstraat met een giftige pijl werd doorschoten. Het bleek dikwijls moeilijk de kijkgrage Haarlemmers in kudde bijeen te houden vooral wanneer zij ter bezichtiging der binnenhuizen van de straat geraakten. Nu werd de Nieuwe Haven bereikt met de groote kerk aan de overzijde, bekend door de vele schilderijen en etsen van Maris, en waar met vriendelijke toestemming van den eigenaar en bewoner Mr. Simon van Gijn diens huis werd bezichtigd. Hier leidde ons bij ontstentenis van den bezitter de Heer M. L. C. Staring rond en liet ons genieten van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1908 | | pagina 9