Moriaan", een alleraardigste oude zaak, wel voorzien van fraai koperwerk en Delftsche tabaks- en snuifpotten. Het Gemeente huis komt nu in de volgorde van het programma, het Gemeentehuis dat met zijn prachtigen laat-gothischen hoofd gevel statig geheel vrij op de Markt troont, een monument, dat gelijk het programma terecht vermeldde, zijn wedergade in Nederland wellicht niet vindt. De fraaie gobelins in de Raadzaal en de friezen boven de deuren uit marmer g-ehou- wen, trokken aller aandacht, en in menig hoekje werden nog bezienswaardigheden opgemerkt; vermelden wij slechts den kapitalen eikenhouten bank. Langs de Waag, door den Haarlemschen bouwmeester Pieter Post gebouwd (16081669), eveneens een sieraad van de Markt, werd nu gewandeld; reeds in 1697 werden daar reeds drie millioen vier honderd zestig duizend negen honderd vier en zestig ponden kaas op de schalen gelegd. Intusschen was het tijd geworden tot rusten, eten en drinken en in het koffiehuis „de Zalm" op de markt wachtte een welvoorziene disch, die onder vroolijk gesprek ten einde liep. Na het koffiemaal kwamen de belangrijkste zaken ter bezich tiging aan de beurt, althans uit een oogpunt van kunst. Het stedelijk Museum allereerst en tot slot de St. Jans- of Groote Kerk. Het Museum herbergt een menigte zaken, die betrek king hebben op Gouda's geschiedenis en een opsomming van dat alles zou den catalogus voor den aanstaanden bezoeker overbodig maken. Daarom zij slechts het Regentenstuk van Bol en de miskelk met hostieschotel van verguld zilver door Jacoba van Beieren aan de Voetboogschutters van St. Joris geschonken, vermeld. De kostbare, verloren geachte kelk werd in 1873 teruggevonden in een onaanzienlijke gildekist; ook het eigenaardige schilderstuk, bekend als „de man met de laarzen", was voor velen een kijkje waard. Intus schen lest, best moesten „de glazen" nog bezichtigd worden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1909 | | pagina 10