worden, door prachtig weder worden begunstigd, immers „Haerlem" heeft nog geen wandeling hetzij binnen of buiten de gemeente gedaan of wij werden gewaar, dat onze Ver- eeniging onder gunstige auspiciën geboren werd. Tegen 10 uur in Gouda aangekomen, werd het gezel schap door eenige bestuursleden der Vereeniging „Gouda Vooruit" ontvangen en de ommegang aangevangen met het Oude Vrouwenhuis of St. Elisabeth's gasthuis. Een gasthuis in den zin, dien wij daar thans aan hechten, is het zeker niet, maar toch zijn er een 25 oude dames gastvrij gehuis vest. Evenals het Oudemannenhuis, werd ook dit gebouw slechts van buiten bezichtigd. Het eerste werd in 1734 geheel in den ouden staat hersteld en in den gevel van het Oude mannenhuis trok de gevelsteen boven het schilderachtige poortje de aandacht. Langs mooie grachtjes met intieme kijkjes en vuile achtergeveltjes van heerlijk verweerden steen aan troebel water waaraan Breitner zich te goed zou doen, wordt het weeshuis bereikt, dat reeds in 1391 bestond. De regentenkamer met het kapitale regentenstuk werd bezichtigd en ook in de mangelkamer werden voor den liefhebber van. oudheden vele zaken gevonden. Door de Spieringstraat nu naar Gouda's oude bedrijf, de Pijpenmakerij der firma P. van der Want en Zoon in de Kuiperstraat. Eerst nog een mooi gezicht van de Visch- markt op den toren en toen werden wij door de firmanten ontvangen, die ons een kijkje gunden in dit aardige bedrijf. De lange en de korte, de stompkoppen, de zwarte en de gele zij alle werden voor onze oogen gemaakt, gesorteerd of verpakt. En toen een der firmanten mededeelde, dat er 1200 soorten werden vervaardigd, kon men zich nauwelijks voorstellen, waar al die pijpen wel bleven, immers „je ziet haast nooit meer een steenen pijp rooken". In 1630 werd de fabriek gesticht en zij geeft den indruk of er nog steeds

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1909 | | pagina 8