door Amsterdam te gaan wandelen, doch slechts zij die gewoon zijn hunne kennismaking met de Kalver- en Leidsche- straat bij herhaling te vernieuwen en wellicht nog een paar schreden zijwaarts te richten, kunnen zóó oordeelen. Leden van „Haerlem" weten wel beter, hebben wel eens in de zoogenaamde „achterbuurtjes" gegluurd en langs menig ge bouw gewandeld waarin zij een kijkje wilden werpen. Er is geen betere gelegenheid om het meer intieme karakter van een stad te leeren kennen dan een uitstapje als onlangs gehouden. Ook buiten het vastgestelde programma wordt al wandelende door de stad zoo menigmaal op zaken, die ons anders ontgaan, de aandacht gevestigd en van gedachten gewisseld. Dit bleek ook nu weer dadelijk reeds bij de heenrit. Per extra-tram werd langs twee gedenkwaardige gevelsteenen gereden, waarvan velen het bestaan nimmer bevroedden of althans de plaats niet zouden kunnen aanwijzen. Op de Rozengracht Rembrandt's en op het Singel Vondel's sterf huis. Van het Spui werd door de ongeveer 40 deelnemers gewandeld langs de schilderachtige Burgwallen naar het Arsenaal, dat ten vorigen jare dank zij de protesten van verschillende zijden voor ondergang behoed werd. Indien ge alleen dit gebouw zoudt willen binnentreden wordt een toe stemming van den Minister van Oorlog gevorderd. Niet alzoo als een schare kijklustigen door een onbekende toegang wordt verschaft door een der zij-ingangen. Merkwaardig is een overdekte gang rondom de binnenplaats, omdat zij in een profaan gebouw is aangebracht in navolging der oude kloostergangen. Een aardig kijkje op den intiemen hof met het Amsterdamsche wapen in den gevel. Om klokke 10 bevond het gezelschap zich voor den door den architect de Basel gerestaureerden gevel van het Rem- brandthuis. Het mag als bekend worden verondersteld, dat op instigatie van Josef Israels in 1906, Rembrandt's 300-jarigen II

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1910 | | pagina 11