geraken van een boekerij die een getrouw beeld geeft van des meesters leven en werken. Door de welwillendheid van het bestuur van de Stichting Rembrandthuis werd de toe gang tegen zeer verminderden prijs verschaft. Een bezoek aan de Portugeesche Synagoge moge op zichzelf niet als zulk een merkwaardig feit geboekt worden, een bezichtiging van de buitengewoon kostbare schatten, die bij den eeredienst in gebruik zijn, is zeker een vermelding overwaard. Immers, slechts bij hooge uitzondering verleent het kerkbestuur toestemming, en het moet daarom op bijzon der hoogen prijs worden gesteld, dat al die kostbaarheden thans bewonderd konden worden. Met een niet genoeg te waar- deeren liberaliteit werden door enkele leden van het kerk bestuur al de sieraden getoond en dienden zij van bescheid op alle mogelijke vragen en inlichtingen die belangstellenden en weetgierigen stellen kunnen. Ja, zelfs verklaarde zich een der Heeren gaarne bereid een gedeelte van den Pentateuch aan het gezelschap voor te zingen. Wat hier al alles te be zichtigen en te bewonderen valt! Zonder nog het in 1672 gestichte kerkgebouw zelf te noemen, het ware te veel U van alles op de hoogte te stellen. Enkele voorwerpen die de bij zondere aandacht trokken, mogen hier genoemd worden. Allereerst het zoogenaamde „Hechal", de kasten waarin de op perkament geschreven boeken Mozes bewaard worden, alles van warm pallisanderhoutde 10 geboden prijken daarboven. Bij het openen der deuren viel het oog terstond op een bijzonder fraai Spaansch goudleer dat de achterpaneelen bekleedt. Daar in die kasten stonden in eenige exemplaren de rollen, die de Pentateuch bevatten; zij worden door rijk geweven kleeden beschermd, vele met brokaat goud versierd en nog uit Portugal afkomstig, verguld zilveren kronen en versierselen zijn boven op de rollen bevestigd. De rollen zelf worden in oude weefsels met borduurwerk bewaardéén daar-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1910 | | pagina 13