9 lem I, Balthazar Gerards; de lessen in de Vaderlandsche Geschiedenis op de lagere school, toen onze belangstelling maar al te vaak slechts gewekt werd door zee- en veld slagen, moord en doodslag, werden weder levendig voor ons. In de eetzaal van den Prins is thans het Rijksmuseum en de bovenzaal die in 1906 tot Gemeentemuseum werd inge richt, herbergt vele bezienswaardigheden op Delft betrekking hebbendeprenten en teekeningen, een Maarten van Heems- kerck, een aantal Delftsche borden, door den Heer M. van Gelder te Ukkel geschonken, griezelige folterwerktuigen, twee bijzonder fraaie Gothische kronen en een menigte andere merkwaardige zaken, vinden in dit voormalige kloostei eene goede plaats. Na door het koffiemaal in het Hotel „Centraal verstel kt te zijn, gold het eerste bezoek het Raadhuis op de Markt. In zijn vrije ligging doet het terstond aan het Goudsche Gemeentehuis denken. Hoewel in 1863 hersteld is de aanblik op den prachtigen gevel bijzonder schoon. Inwendig tiekken vooral de portretten van Hugo de Groot en van de Vrouwe van Renswoude, ongeveer 1600 geschilderd, de aandacht, en de conterfijtsels der Oranjevorsten zijn reeds daarom merk waardig omdat het eerste daarvan door van Mierevelt op doek werd gebracht. De eerwaardige Oude Kerk gaf het graf van Tromp te zien, doch vooral de preekstoel met het zeldzaam fraaie relief snijwerk, voorstellende de Evangelisten, geeft door zijn diepte en relief opnieuw een bewijs van den hoogen trap waarop de kunstnijverheid onzer voorvaderen stond. De woning waarin het museum van Meerten, in 1907 door de vereeniging van denzelfden naam aan het Rijk ten ge schenke aangeboden, werd eertijds door den Heer van Meerten bewoond. Door het Rijk zijn reeds verscheidene stukken afgestaan en de merkwaardige verzameling oud-blauw geeft

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1910 | | pagina 9