derachtig landschap, waarvan de bekoring bedorven wordt door wanstaltige, brutale reclameborden. Laten wij hartelijk hopen, dat er spoedig een doeltreffend middel tot beteugeling moge gevonden worden. Lest best, nog het jaarlijksche uitstapje, dat ditmaal Utrecht gold. Deze leerrijke excursies blijken steeds wel in den smaak te vallen, althans voor den tocht op 9 September hadden zich weder een dertigtal Heeren en Dames aangemeld, die zich 's morgens om 8x/a uur in het station vereenigden. Onze Directeur van Gemeentewerken, die in Utrecht goed bekend was, nam aldaar de leiding op zich, en aan de hand van het door hem samengestelde programma werd, al wandelende door de stad, eerst een bezoek gebracht aan den Domtoren. Er zou van de onderdanen nog veel gevergd worden, zoodat met veler instemming van een bestijging werd afgezien. In- tusschen had men volop gelegenheid om het bouwwerk van Jan van Henegouwen, bijgenaamd Jan van der Doem, in oogen- schouw te nemen. In 1382 werd de 119 Meter hooge toren voltooid. Langs de fraaie onderpui uit het midden der 16e eeuw van het perceel Nieuwstraat 2 werd de Universiteit bereikt. Het gebouw zelf is van jongen datum, maar het in 1877/79 door Dr. Cuypers gerestaureerde groot auditorium, dagteekent toch nog van eeuwen her. Weleer was het de kapittelzaal der Domkerk, waar in 1579 de Unie van Utrecht werd geteekend. In het midden staat het fijne marmeren beeldje van Hare Majesteit door Bart van Hove vervaardigd. Aan oude zaken herbergt het gebouw niet veel, doch loonend is zeker de bezichtiging der Senaatskamer, met de conterfijt- sels van vele bekende Nederlanders. Allereerst het fraaie portret van Voetius, vaak ten onrechte door het clair-obscur

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1911 | | pagina 11