ren krijgt, in rijk met zilver en cameeën versierde banden. Een prachtig exemplaar van een antiphonarium romanum uit de i6e eeuw; merkwaardige proeven van middeleeuwsche goud- en zilversmeedkunst, borduurwerken, kanten en weef sels, en dan een groote collectie, meer dan 200, schilderijen, uit de Nederlandsche zoowel als uit de buitenlandsche scho len der primitieven Joan van Scorel en van Oostzanen. Alles te veel om op te noemen. Nog slechts mogen wij melding maken van een opvallend fraaie verzameling houten beelden, die als zonder eenige waarde mannetje aan mannetje op planken naast elkaar zijn geplaatst. Het was de wensch van velen, dat al deze kostbaarheden spoedig een berging zullen vinden harer waardig. Een vrij lange, mooie wandeling door het Hooglandsche park, onder de koesterende stralen van de Septemberzon, deed de tochtgenooten aanlanden in het stedelijk museum voor oudheden in de omgeving van het vroegere Oudtwijck. Het museum bevat veelal zaken, op Utrecht's geschiedenis betrek king hebbende, gelijk zij in vele stedelijke Musea worden aangetroffen, doch belangrijk in vele opzichten. Noemen wij slechts het typische modelhuis uit het einde der 17e eeuw en de twee fraaie kamers uit het midden en einde der 18e eeuw, en het tafeltje uit het Domkapittelhuis, waar in 1579 de Unie van Utrecht op werd geteekend. Het kan evenwel niet in onze bedoeling liggen om een droge opsomming te geven van al hetgeen een museum herbergt, doch wij kunnen vol staan een ieder die Utrecht bezoekt de bezichtiging van deze merkwaardigheden aan te raden. Intusschen werd er reikhalzend uitgezien naar eenige ver- poozing en versterking, die het Haagsche Koffiehuis weldra zou brengen, hoewel er nog ruimschoots gelegenheid was om eenige interessante gebouwen uitwendig in oogenschouw te nemen. De bekende huizen op de Drift en het St. Janskerk- 11

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1911 | | pagina 13