7 heden te willen zorgen, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Een dertigtal leden met hunne dames vereenigde zich in den morgen van Zaterdag 4 September in de hal van het station. Na een korte wandeling in den Haag werd het gezelschap in de Nieuwe Kerk door een vertegenwoordiger van den Rijks bouwmeester den Heer Peters ontvangen, die zelf verhinderd was. De Nieuwe Kerk is een der fraaiste Protestantsche gebouwen uit het midden der 17de eeuw van Pieter Arendsz. Noorwits. Een korte geschiedenis van den bouw werd er gegeven, waarbij vooral de aandacht werd gevraagd voor het dak, dat niet door pijlers wordt geschraagd. Een fraai orgel met deuren, een besneden preekstoel en kerkbanken werden bewonderd. Het Raadhuis werd daarop bezichtigd, met zijn ongemeen mooien renaissance-gevel van 1565. De Trouwkamer was vroe ger de Schepenzaal, waarvan het schilderij, dat de gerechtig heid verbeeldt, getuigt. De plastische schilderwijze van de Wit in de vier hoeken der zaal aangebracht vond, gelijk alles van zijn hand, veel belangstelling. Ook hier mochten wij opnieuw interessante voorlichting ontvangen. Vóór het koffiemaal zouden nog het Mauritshuis en het Gemeente-Museum bezocht worden. Het spreekt van zelf dat de tijd voor een nauwkeurige bezichtiging veel te kort was, maar Prof. Martin en Dr. Hofstede de Groot konden toch de laatste aanwinsten en hetgeen uit de beroemde collectie Steengracht in 1913 werd aangekocht nauwkeurig laten zien. En gelukkig was er nog tijd om althans van de mooiste schilderijen uit het Mauritshuis te kunnen genieten. In het Gemeente-Museum wachtten ons de Directeur Dr. van Gel der en de Onder-directrice Mejuffrouw Peelen. Ook hier werden de voornaamste schatten bezichtigd. Aangezien het gezel schap thans in twee gedeelten werd gesplitst, elk onder lei ding van Directeur of Onder-directrice, ging ons niet veel ver loren. Noemen wij in de voornaamste plaats de verklaring die

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1915 | | pagina 9