22 weiteren Kreisen bekannt gewor den ist er durch sein Kirchenlied „Morgenglanz der Ewigkeit". Unter seinem Nachlass fand sich auch ein „Itinerarium", ein in latei- nischer Sprache abgefasstes Ma- nuskript, das auf der Herzoglichen Bibliothek zu Woifenbüttel2) auf- bewahrt wird. In diesem beschreibt Knorr einen Teil der Reise, die er am 13. April 1663 von Leipzig aus nach Holland, Belgien, Frank- reich und England antrat. Am 20. April besteigt er mit zwei Reisegefahrten in Hamburg ein Schiff, um dann spater über den Zuidersee nach Amsterdam zu fahren. Von hier begibt er sich nach Haarlem und Leiden 3). Was er in ersterer von beiden Stadten alles sah, beschreibt er auf etwa 5 Seiten 4) 1) Teile daraus sind bereits abgedruckt in Heft 2-3 der „Geschichtsblatter für Stadt und Land Magdeburg" 191415. 12 S. und im „Jahrbuch von der Ver- einigung Amstelodamum". Amsterdam 1916. 56 S. (Der Abdruck von anderen Teilen ist in Hamburg und Leiden in Vorbereitung.) 2) 253. 1. Extr. Blatt 57—119. 3) Mit der Schilderung Ls bricht das Manuskrïpt ab. 4) Blatt in—113. godgeleerde, wijsgeer, minnaar der oudeHebreeuwsche overleveringen, en scheikundige. Hij is in uitge breide kringen bekend geworden, door zijn kerklied „Dageraad der eeuwigheid". In zijne nalatenschap bevond zich ook een „Reisboek" een in de latijnsche taal opgesteld handschrift, dat in de hertogelijke Bibliotheek te Woifenbüttel be waard wordt -). Daarin beschrijft Knorr een gedeelte der reis naar Holland, België, Frankrijk en En geland, die hij den i3en April 1663, van Leipzig uitgaande, ondernam. Den 2oen April ging hij, met twee reisgenooten, te Hamburg scheep, om verder over de Zuiderzee naar Amsterdam koers te zetten. Van daar begaf hij zich naar Haarlem en Leiden 3). Hetgeen hij in de eerste dier genoemde steden zag, beslaat bij hem eene beschrijving van ongeveer vijf bladzijden 4). 1) Gedeelten daaruit zijn reeds vroeger opgenomen in „Geschichtsblatter für Stadt und Land Magdeburg afl. 23, blz. 12, 191415, en in „Jaarboek der Vereeniging Amstelodamum", blz. 56, Amsterdam 1916. (Te Hamburg en te Leiden wordt de druk van nog andere gedeelten voor bereid.) 2) 253. 1. Extr. Blz. 57— 119. 3) De beschrijving van Leiden is het slot van het handschrift. 4) Blad ui—113.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1916 | | pagina 22