23 (fol. in.) Amstelodamo tracti- libus scaphis Lugdunum abeunti- bus Harlemum prius intrandum est. Urbs inter Hollandicas e pri- raariis, ad lacum sita quem Mare Harlemense vocant, fluvio Sparno urbem interlabente et versus aqui- lonem alluente Yo sinu. Ante urbem lucus est amoenissimus; intra eundem videre contigit. 1. Templum quod maximum et foro spatiosissimo imminet, turri insigne, in qua organum notare resonantissimum, duaeque campa- nulae quas Damiata hue aiunt apportatas a Flandris, expeditionem Saracenicam profectis; ex illis una disrupta est. In templo duae na- viculae suspensae sunt carinis ser- ratis instructae, quasi dissecturae catenas ferreas inter duo propug- nacula extensas; eaque omnes in memoriam expugnatae sub Frid. Barbarossa a Flandris Damiatae seu Pelusii urbis Aegyptiacae, cuius portum Saraceni catenis munierant, sed Flandri tali artifi- cio catenis perfractis cepisse di- cuntur, quamvis de veritate histo- riae apud viros graves adhuc sit controversia. Vid. Boxhornii The- atrum Holland. 2. E regione templi domus os- tenditur, in qua habitasse dicitur qui primus inventor habetur Ty- pographiae; de quo inscriptio in Wanneer men van Amsterdam zich met de trekschuit naar Leiden begeeft, doet men eerst Haarlem aan, eene stad welke, onder de voornaamste van Holland te reke nen is, gelegen nabij een meer, dat de Haarlemmermeer genoemd wordt. Door de stad vloeit de rivier het Spaarne, welke noord waarts in het IJ uitloopt. Voor de stad ligt een allerbekoorlijkst bosch, zeer aangenaam daarin te wandelen. i. Op de ruime Markt staat eene Groote Kerk met fraaien toren. Het zeer welluidend orgel ver dient de aandacht; ook de twee klokjes, welke men hier de Da- miaten noemt, medegebracht door de tegen de Saracenen ten strijde getogen Hollanders; een dier klokjes is gebarsten. In de kerk hangen twee scheepjes, wier kielen voorzien zijn met zagen, als om de tusschen twee bolwerken ge spannen ijzeren kettingen te ver brijzelen; en dit ter gedachtenis der verovering, door de Hollanders onder Fred. Barbarossa, van de Egyptische stad Damiate of Pelu- sium, waar de Saracenen de haven hadden afgesloten met kettingen, maar welke door de Hollanders door gemelden kunstgreep, naar men zegt, doorgebroken werden en de stad werd genomen. Maar bij ern-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1916 | | pagina 23