hyemarium est pro conservandis plantis exoticis et avibus prae frigori, altera pars tabulam habet pilarem (trucktaffel). Ad dextram hortus est elegantissimus in quo duo vivaria et quatuor statuae arboresque nanae praesertim co- piosae et ordinatissimae: ad sinis- tram vivarium magnum effoditur; qui directo pervecturus est aream intrat quadratam lateribus stratam cui domus imminet quam ne Rex quidem fastidiat. Ilia quadrata simul est, in medio cavaedium habens, ex quo lumen subintrat in porticum quadratam, per quam ingressus patet in conclavia. Atrium pulcherrimum est marmore griseo stratum, inque illo arma quaedam reposita sunt, quibus ex adverso respondent picturae armaturae anti- quioris. Ad dextram atrii camera est, corio deaurato exornata, cuius laquear picturas habet avium va- rias, inque media tabula crepidi- nem exhibet, in qua despicere videntur canes, pueri et faemina canistrum in capite gestans, etc.; lectus instructus est' cortynis de holoserico caeruleo; camino mar- rnoreo tabula picta imposita est, marina quaedam exhibens. Ad sinistram simile est conclave, nisi quod color holoserici, circa lectum sit viridis, et picturae varient. In latere occidentali cubiculum ite- 5. Het Raadhuis is ook tamelijk fraai, en daar hangen in de Bur gerzaal de geschilderde afbeeldsels der Graven van Holland, onder elk ter opheldering eenige oude dichtregelen. Niet ver van Haarlem heeft men midden in de duinen een allerschoonst landhuis gesticht (Elswout), dat nu het eigendom is van zekeren Heer Marcelis, een zeer rijk koopman Het grondvlak is vierkant en het terrein is er geheel geëffend. Bij den ingang heeft men aan den eenen dcant den paardenstal, aan de andere zijde de voortreffelijk ingerichte woning voor den boer. Dicht daarbij staat een ander gebouw, het eene gedeelte dient als winter tuin om er de uitheemsche planten te bewaren en de vogels onder dak te brengen, in het andere is de kolf baan. Ter rechterzijde ligt de over- schoone tuin, waarin zich twee vijvers bevinden en vier beelden staan; dan ook voornamelijk dwergboomen, in groot aantal en zeer regelmatig ingeplant. Aan den 2 7 1) Gabriel Marcelis. Hij deed graven den waterweg van Elswout naar de Hout vaart. Er bestaat nog een „Reglement „ende Ordre der Sanders op de Sand- „vaert van den Heer Gabriel Marselis, „liggende omtrent Overveen, bij desselfs „Hofstede, genaemt Elswout." 1662.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1916 | | pagina 27