rum est cum lecto pannis damas- cenis ornato, cuius portae interius impositum est caput Julii Caesaris aeneum, basi marmoreae insistens atque in (fol. 113.) his pavimenta ex asseribus saltern coagmentata sunt. Mox caenaculum sequitur, in quo effigies extant Regis Da- niae aliaequenee non scrinium artificiosum. A septentrione culina estornatissimum, mox repositorium porc.ellanorum, quorum copia et pretium admiranda; tandemque Pinacotheca picturis asservandis dedicata, quarum artificio et va- rietate oculi spectantium velut fascino perstringuntur. Totum la- tus orientale Oecus occupat, antis ornatus tabulisque pictis per pa- rietes, camino columnae praepo- sitae sunt altitudine antarum, mensae sellaeque pannis aureis tectae sunt. Ad aquilonem huius domus viridarium est, muro cinc- tum, in cuius parietibus dispositae sunt per loculamenta statuae duo- decim. In medio fons est artifici- osus, cui Neptuni insistit figura aenea undivoma, circaque hunc columbi, delphinus, cancer, arma- dilla, Iguana crocodilus, psittacus et testudo, aenea omnia undivoma, totidem basibus lapideis imposita totam hanc structuram fossa cingit. Iter Amstelodama Harlemum trium ferme horarum est. linkerkant wordt een vijver ge graven wanneer men recht uit den weg volgt, komt men op het vier kante, bestrate grondvlak, waar het huis is gebouwd, dat geen Koning zou tegenstaan. Het is ook vier kant en heeft eene binnenplaats in het midden, het licht toelatende in de vierkante gaanderij, waarop de kamers uitkomen. De zeer fraaie voorhal is bevloerd met grijsachtig marmer, er zijn eenige wapens in opgehangen, waarmede aan eene andere zijde schilderingen van krijgsbedrijf der oudheid, over eenstemmen. Aan de rechterzijde in de voorhal is eene kamer, met goudleer behangsel; de zoldering beschilderd met vogels van allerlei soort, rondom een middenstuk waarin men honden en knapen ziet, een vrouwebeeld dragende eene rieten korf op het hoofd, enz.; het ledikant is omhangen met gordijnen van donkerkleurige zijde. Boven den marmeren schoor steen is een geschilderd tafereel ingezet, afbeeldende een zeege zicht. Aan den linkerkant is een dergelijk vertrek, met dit verschil, dat hier de kleur der zijde van het ledikantbehangsel, groen is, en de beschilderingen ook van anderen aard zijn. Aan de west zijde is weder eene slaapkamer, waar het bed is gedekt met da- 28

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1916 | | pagina 28