wordt bezocht, terwijl het toch schilderijen herbergt, die onder de allerfraaiste der wereld behooren. Schilderachtige gevels worden menigmaal verminkt door gedeeltelijke verbouwingengeheele stadsgedeelten moeten vallen voor de „eischen van den modernen tijd". Veel wat wij gaarne zouden behouden, ver dwijnt niet alleen in Haarlem, maar ook in vele andere plaatsen van ons land. Gelukkig is men in de laatste jaren hoe langer hoe meer de waarde daarvan gaan beseffen en naast de plaatselijke vereenigingen die eenzelfde doel als wij nastreven waaronder wij de onlangs gestichte vereeniging „Hendrick de Keyser", tot behoud van architectonisch- of historisch belangrijke oude gebouwen, die over het gansche land werkt, met groote ingenomenheid begroeten, gaat thans ook het Rijk voor met zijn Rijks-Commissie „Monumentenzorg' Door het verdwijnen of de schennis der gebouwen krijgt een stadsgedeelte meestal een geheel ander voorkomen en de intimiteit, een der hoofdkenmerken onzer hollandsche steden en dorpen, gaat hierdoor verloren. Verloren gaat ook maar al te spoedig de herinnering daaraanzoodat wij ons weldra van den vroegeren toestand geen voorstelling meer kunnen maken. Gelijk wij, zullen ook zij die na ons komen gaarne zien hoe onze gemeente er vroeger uitzag. Haerlem heeft daarom in Maart van dit jaar het plan opgevat om, in aansluiting en ter aanvulling van den stedelijken atlas in fotografie een legger aan te leggen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1917 | | pagina 7