5 aan te grijpen om U allen, die zooveel belangstelling hebt getoond bij de inrichting van dit gebouw, dank te zeggen voor uwen steun en om U te laten zien, wat wij met Uwe hulp tot stand hebben kunnen brengen. Alvorens nu echter U mede te deelen, hoe dat is geschied en welke middelen ons daartoe in staat hebben gesteld, en U te wijzen op hetgeen hersteld is en wat nog te restaureeren valt, wil ik U eerst een kort overzicht geven van de geschiedenis onzer Vereeni- ging en van hetgeen door haar in den loop der jaren is gedaan en tot stand gebracht. Het was op den 2 den November 1901, dat de Heeren Dr. M. C. A. Bijleveld, Mr. J. de Vries van Doesburgh, J. W. Enschedé, C. J. Gonnet, Vincent Loosjes, Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, E. A. von Sah^r, J. A. G. van der Steur en mijn persoon bijeen kwamen ten huize van den Heer Enschedé, om te spreken over de oprichting van eene vereeniging die zich ten doel stelt de be oefening van de geschiedenis en de bevordering der kennis van het heden en verleden van Haarlem en omstreken. De oprichting kwam dien avond tot stand. Uit de opgemaakte statuten, die de Koninklijke goedkeuring verkregen, blijkt, dat de Vereeniging haar doel tracht te bereiken, door het aanleggen en bijhouden van leg gers of repertoria van hetgeen voor Haarlem en Omstreken van belang is, door het publiceeren van geschriften, door het doen houden van lezingen (voordrachten), kunstbeschouwingen en, zoo mogelijk, tentoonstellingen, en door het helpen behouden van alle zoodanige zaken, die zij meent te kunnen bevorderlijk zijn voor het doel der Vereeniging. Vooral werd reeds spoedig door het bestuur de aandacht gewijd aan het uitgeven van geschriften op Haarlem betrekking hebbende en vond het in 1904 den Heer Ds. J. Craandijk bereid om een belangrijk werk met afbeeldingen samen te stellen over de Haarlemsche Hofjes, waarop later van denzelfden schrijver nog eene aanvulling is gevolgd. De Vereeniging had bij hare oprichting als eerste nummer op haar werkprogramma geplaatst de samenstelling van eene beschrij vende lijst van alle in Haarlem nog aanwezige gevels, die uit bouw kundig oogpunt belangrijk zijn, en om zoo mogelijk door duidelijke

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1921 | | pagina 11