8 Enkele malen werden ook wandelingen door onze gemeente ge maakt en daarbij de merkwaardige gebouwen, hofjes met intieme interieuren bezichtigd, en opvallend was het hoevele Haarlemmers onbekend bleken te zijn met tal van bijzonderheden in hun eigen stad. De wandelingen door de Hofsteden Elswout en Duin en Kruid- berg liggen velen uwer zeker nog versch in het geheugen. Op ons programma stond, en dat was een punt van voortdurende zorg, om zooveel mogelijk oude gebouwen, oude gevels en oude Haarlemsche toestanden te behouden. Mochten onze pogingen in die richting gedaan niet altijd slagen, toch is, dank zij onze be moeiingen nog veel behouden, of althans in den ouden vorm her steld, wat kans had gesloopt te zullen worden, zooals een gevel in de Kleine Houtstraat, een tweetal op de Botermarkt, het merk waardige oud-Hollandsche geveltje aan het einde van de Jacobijnen- straat bij de Ged. Oude Gracht en niet het minst hebben onze bemoeiingen gestrekt om de vroegere Commiezenhuisjes aan de Groote Houtbrug, de zoogenaamde dobbelsteenen, te behouden. Wij vonden, dat die beide huisjes den uitgang van de stad daar ter plaatse versierden en de Kroon en de Regeering vonden dat gelukkig blijkbaar ook, zoodat een besluit van den Gemeenteraad om die huisjes te sloopen dan ook vernietigd werd. Bij het sloopen van enkele gevels kwamen dikwijls oude gevel- steenen in gevaar om beschadigd te worden of verloren te gaan. Dank zij de daaromtrent ontvangen mededeelingen van Bouw- en Woningtoezicht bleven wij van die gevaren steeds op de hoogte en meestal mocht het ons gelukken in het bezit van die gevel- steenen te komen, die dan aan de gemeente werden aangeboden en die thans voor een gedeelte zijn gemetseld in de muren achter het Frans Halsmuseum. Was het niet mogelijk om oude gebouwen of oude toestanden te behouden, of werden perceelen afgebroken, zooals b.v. voor den bouw van het nieuwe postkantoor, waardoor intieme gedeelten van de gemeente verdwenen en een geheel ander aanzien verkregen, dan werden daarvan vooraf photographieën genomen. Op die wijze hebben wij reeds een vrij groote verzameling, die voor de geschie-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1921 | | pagina 14