wenden, en ons stadhuis zoo scherp tegen den horizon zien afge- teekend, dan treft het ons hoezeer het stadsbeeld is verfraaid, nu de ranke toren weer het gebouw mag sieren. Allen die daartoe hebben bijgedragen kunnen met voldoening terugzien op de ver leende medewerking. Ter herinnering aan den wederopbouw van den toren is een gedenkraam geplaatst in het venster van den trap naar de hal. In het jaarverslag van de Vereeniging van 1914-1915 zijn afbeeldingen daarvan en van den toren opgenomen. Mogen nu spoedig de noodige gelden gevonden kunnen worden om het stadhuis uitwendig in zijn vroegeren staat terug te brengen, door den wederopbouw van het vroegere hoektorentje aan de zijde van de Koningstraat en het aanbrengen van de zoo schilderachtige dakvensters aan de voorzijde. Toen de bemoeiingen en besprekingen betreffende den toren bouw afgeloopen waren, trad weer meer op den voorgrond een reeds vroeger besproken denkbeeld om de beschikking te verkrij gen over een eigen Vereenigingsgebouw. Daartoe kon naar de meening van het Bestuur niet gehuurd worden een gewoon huis, maar alleen een gebouw dat als het ware eenigszins het karakter weergaf van onze Vereeniging en herinnerde aan Haarlem in vroeger eeuwen. Wij bezochten daartoe de Amsterdamsche Poort, waarin zich een flinke ruime kamer bevindt. De toegang en de trap zijn echter van dien aard, dat het houden van onze kunst beschouwingen in dit gebouw uitgesloten zou zijn. Daarna viel het oog op de kamers boven het waaggebouw aan het Spaarne. Wat de ruimte betreft zoude deze voldoende zijn geweest, maar de trap leverde ook hier een bezwaar op en bovendien wenschten wij geen pogingen te doen om aan de oude Haarlemsche Vereeniging „Kunst zij ons Doel" hare lokaliteiten te ontnemen. Korten tijd daarna werd de aandacht van het Bestuur gevestigd op de Hoofdwacht, waarvan het benedengedeelte in gebruik was bij de militaire administratie en het bovengedeelte in huur was gegeven aan de firma S. de Jager voor bergplaats van wapens als anderszins. Bij de bezichtiging van het gebouw bleek echter de inrichting en indeeling daarvan voor ons doel volkomen ongeschikt te zijn, het geheel was totaal uitgewoond en verwaarloosd. De IO

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1921 | | pagina 16