16de eeuw eigenaar was van het oude Raadhuis. Hij was een geacht en vermogend burger van Haarlem, rechtsgeleerde en ook boek drukker, lid van de Vroedschap en van 1561 bij afwisseling tot 1569 Burgemeester van Haarlem en na dat jaar herhaalde malen schepen, het laatst in 1590. Van hem bestaat een fraaie gravure van Goltzius, waarvan wij dezer dagen een exemplaar ten geschenke ontvingen van ons medelid, den Heer J. H. Kersten, wien wij daarvoor zeer dankbaar zijn, en welke gravure wij na omlijsting in ons gebouw zullen ophangen. Van Zuren liet ter vervanging van het in zijn tijd zeker niet meer aanzienlijke perceel voor zich ter plaatse een andere woning bouwen, welke, wat het uitwendige aan gaat sedert de stichting niet veel veranderd is. Die woning bleef in den volksmond steeds nog het Oude Raadhuis, waartoe niet weinig heeft bijgedragen het bekende versje dat nog in den gevel prijkt Dit opschrift was misschien door van Zuren reeds in het Oude Raadhuis gevonden en in den nieuwen gevel overgenomen, of anders nieuw door hem daarin geplaatst. Van Zuren overleed waarschijnlijk omstreeks 1590 en zijne dochter Emerentia werd eigenares van het gebouwdeze huwde met Arnoud of Arnoldus van Beresteyn, een lid van het bekende Haarlemsche geslacht van Beresteyn, waarvan vele leden in de Groote Kerk zijn begraven, zooals ook uit de op schriften of wapens op de grafzerken blijkt, en die tot de voor vaderen behoorde van het tegenwoordige Kamerlid Jhr. Mr. Dr. E. A. van Beresteyn. Van genoemden Arnoud bestaat een portret, geteekend door Goltzius, dat berust in de verzameling van Teylers stichting en waarvan door welwillende beschikking van Heeren Directeuren een photographie ten bate van onze verzameling zal worden gemaakt. Het gebouw ging achtereenvolgens aan verschillende eigenaars over en kwam in 1739 in bezit van het Aalmoezeniers- en Werkhuis. I 2 Wanneer de Graaf hier op het Sand Syn Princen woninck had geplant Zoo was dit loflick oud gesticht Tot Haerlems Raedhuis ingericht.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1921 | | pagina 18