In 1755 wendde de Krijgsraad zich tot de Vroedschap van Haarlem om een gebouw voor Hoofdwacht beschikbaar te stellen, en werd den 3den Maart van dat jaar het huis voor dat doel dan ook door de stad aangekocht en ingericht tot Hoofdwacht van de Schutterij. Als zoodanig bleef het dienst doen tot 1810, toen Haarlem een vast garnizoen kreeg van het staande leger. Metterdaad bleef het gebouw nog steeds de Hoofdwacht, want daarin bleven de huzaren en soldaten nog de wacht houden, werd door eenige trom petters op de straat voor den ingang de taptoe geblazen en gingen van daar patrouilles des avonds door de stad. In den laatsten tijd diende de Hoofdwacht alleen om er enkele uren van den dag het militair bureau te houden. Toen werd in 1919 het gebouw te onzer beschikking gesteld, en in welken verwaarloosden toestand wij het vonden heb ik U reeds geschetst. Plannen werden er nu gemaakt voor de nieuwe inrichting van het interieur, maar uit de kostenberekening bleek dat deze ongeveer 25000,zouden bedragen. Over een zoo groot bedrag konden wij niet beschikken. Wel hadden zeer velen, zoowel uit de gemeente als uit de om streken, hunne belangstelling getoond door milde geldelijke bijdragen en was van bevriende zijde ee^ aanzienlijk ljedrag tegen zeer geringe vergoeding te onzer beschikking gesteld, en hadden wij met een leening voor het ontbrekende misschien de geheele binnen- betimmering in orde kunnen maken, maar dan was er voor de meubileering, de verdere inrichting en voor alle huishoudelijke zaken niet overgebleven en dat achtte het Bestuur onvoorzichtig en daarom niet raadzaam. Wij besloten met het oog hierop om voorloopig alleen de benedenverdieping voor ons gebruik in te richten, waardoor een bestuurskamer en deze kamer voor het houden van kunstbeschouwingen en voordrachten en algemeene vergade ringen als anderszins kon worden verkregen, en behoorlijke ruimte voor kasten overbleef voor ons archief. De geheele bovenverdieping en de ruime beschoten zolder wachten nu nog op verdere inrichting en aftimmering. Wij hopen nu maar op betere tijden en op ver sterking van onze financiën om, vooreerst den ingang van het ge- s 13

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1921 | | pagina 19