nimmer in Artis of ging niet in het Rembrandthuis; maar zulk een gelegenheid onder leiding van Dr. Sterck, den kenner bij uitnemendheid van Amster dam, doet zich niet zoo dikwijls voor. Het paleis, dat Vondel het achtste wereldwonder noemde. Hebt ge wel eens beseft dat dit voormalige raadhuis met zijn wonderbaarlijke soberheid en gran- diozen zin voor proporties, niet alleen het mooiste gebouw van Nederland, maar tot de allerfraaiste bouw werken van de wereld kan worden gerekend, zoowel wat het uit- als inwendige betreft? Onmiddellijk na den vrede van Munster gebouwd, getuigt het van de vreugde-uiting en den burgerzin bij het einde van den 8o-jarigen oorlog en daarenboven van de onge- loofelijke liberaliteit waarmede de bouwmeesters wer den begiftigd. Acht millioen werd aan het gebouw ten koste gelegd en er was ook goddank geen haast bij het werk; destijds werd er niet terstond gevraagd, wanneer zijt ge klaar? Van hier naar het Rijksmuseum, waar Dr. Sterck veel Haarlemsche primitieven toonde, van welke meesters helaas eenigen in ons Frans Hals museum noode worden gemist. Daarop naar den dierentuin, waar de Heer Portielje, de inspecteur der levende have, zooals zijn aardige titel luidt, ons op wachtte en ons op beesten, het zijn immers alle beesten, en dingen opmerkzaam maakte, die U bij een alle- daagsch bezoek zeker zullen ontgaan. Ik geloof heimelijk, dat meerderen juist Artis het interessantste van den 22

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1921 | | pagina 28