2 En zoo moet er wel veel verdwijnen, dat niet meer voor den modernen mensch past, of waarvan de kosten van herstel zoo hoog zijn, dat de eigenaar ze, ook met onze hulp, niet kan dragen. Gaandeweg werd en wordt de eene karakteristieke gevel na den anderen afgebroken, opdat hetgeen er voor in de plaats kwam en komt, toch maar vaak aan de reclamezucht zou kunnen voldoen. Een elk moet luider dan zijn buurman schreeuwen, zal zijn stem nog gehoord kunnen worden. De schoenenwinkelier, die door zijn collega's in de zelfde straat overstemd werd door de mededeeling, dat bij den een het beste maaksel uit de stad, bij den ander uit het land te koop was, bleek de slimste te zijn, toen hij met groote letter aankondigde, dat bij hem het beste schoeisel uit de straat verkrijgbaar was. Hij had ze allen overtroefd. Er is echter geen ontkomen aan verandering en wij zouden kunnen berusten, indien er niet in velen een geest ware gevaren, om terstond den moker er op te zetten, in plaats van eerst ernstig naar een oplossing met behoud van het bestaande te zoeken. Het spreekt van zelf, dat het eerste heel wat gemakkelijker, dan het laatste is; maar met goeden wil zou toch veel te bereiken zijn. Die goede wil en medewerking worden ons steeds verleend, zoowel door het bureau van Bouw en Woningtoezicht, als door dat van Publieke Werken. Wij zijn daar bijzonder erkentelijk voor en toen de Gemeenteraad op 28 Maart 1928 besloot tot instelling van een schoonheidscommissie, was er vreugde in ons midden, omdat wij overtuigd zijn, dat zij goed werk zal kunnen doen, indien door haar op het maken van nieuw werk, zoo goed als op het wijzigen of voorgenomen afbreken van oud, invloed zal kunnen worden geoefend. Leggen wij vooral den nadruk op het laatste, want juist in onze oude stad en daar gaat het voor ons om, wordt een geheel stads- of straatbeeld door een nieuw gebouw, of de veran dering van een oud niet alleen gewijzigd, doch maar al te dikwijls ontsierd. Vestigen wij slechts de aandacht op de rij huizen op de Oude Gracht tusschen de Drossestraat en de Zuiderstraat en het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1928 | | pagina 8