Dat hij van zijn courant, die oorspronkelijk maar een onbeteekenend, door eenige honderden gelezen blaadje was, een der belangrijkste en grootste pro vinciale dagbladen heeft gemaakt, was niet Peereboom s hoogste verdienste, maar wèl, dat hij dit deed op een zoo eerbied wekkende wijze. Jhr. Mr. F. W. VAN Styrum heeft het indertijd bij Peereboom's veertig jarig jubileum zoo juist omschreven. „Zonder noodzaak was hij nimmer scherp; hij „trachtte diegenen, welke van een andere meening waren, met hoffelijkheid te bejegenen, maar tegelijker- „tijd achtte hij zich niet ontslagen van den plicht om „zijn eigen meening met kracht en klem van woorden „te verdedigen." «Hij was, met andere woorden, een journalist van „de goede soort, trachtende eigen meening ingang te „doen vinden zonder anderen te kwetsen. Zie, dat was het, wat men in Peereboom altijd zoo hoog geschat heeft. Hij schroomde nooit - voor zoover zulks niet in strijd was met den geest van neutraliteit van zijn blad zijn meening rond uit te zeggen, maar hij deed dit altijd met ongemeen fijnen tact, hij waakte met bijna pijnlijke nauwgezet heid iemand onnoodig te grieven. Zelfs degenen, die terwille van de publieke zaak soms door hem werden aangevallen, moesten van hem getuigen, dat hij ook in den strijd altijd de man van fijn gevoel, de gentle man bleef. En niemand twijfelde ooit aan zijn intègre bedoelingen. Hoewel Zaankanter van geboorte en eerst op 23-jarigen leeftijd naar de Spaarnestad gekomen, kende Peereboom Haarlem en de Haarlemmers als maar weinig anderen. Als leider van een plaatselijk blad voelde hij de noodzakelijkheid van het contact met

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1930 | | pagina 42