M 60 De eerste sterft in zijn vijftigste jaar, de ander wordt 77, evenaart dan nog in kracht den normalen 60-jarige en had het zeker nog lang uitgehouden, als niet een noodlottige aanrijding plotseling een einde had gemaakt aan dat rijke leven. Daan zelf was overtuigd dat hij zijn buitengewone energie te danken had aan zijn leefwijze: zonder dierlijk voedsel, zonder alkohol en tabak; met veel vruchten en groenten en zooveel mogelijk frissche lucht en zon. Dit diëet werkte ook in ethischen zin. Uit tegenzin dieren voor zijn voedsel te laten dooden, ontsproot liefde voor de dieren en eerbied voor alles wat leeft. De poort, waarachter de humanitaire beginselen wor den beleden, ging voor hem open en met steeds klim- menden geestdrift werkte hij mede. Het ware karakter der menschen placht hij te zeggen - blijkt uit hun houding tegenover zwakkeren: hetzij dier, kind of mensch. Dit zedelijk ontwaken gebeurde in zijn eerste Haarlemsche jaren. Dat Daan te Haarlem kwam, was het gevolg van de benoeming van zijn vader tot Directeur der Amster- damsche Kanaalmaatschappij (Amsterdam 1}muiden). De vader, Steven de Clercq, derde zoon van Willem, was zijn maatschappelijken loopbaan begon nen als heide-ontginner te Heerde in Gelderland, waar Daan geboren werd. Na de drooglegging van den Haarlemmermeer werd hij directeur van een landbouwexploitatie aan den Lisserweg met zijn vader's vrienden Previnaire en Wilson als deelhebbers. In 1864 vestigde hij zich te Haarlem voor de opleiding van zijn zevental kinderen. Toen hij later naar Leiden verhuisde door zijn benoe ming tot Dijkgraaf van Rijnland, bleven Daan en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1931 | | pagina 90