9s met groot genoegen zagen we nadat de stellingen en de schutting waren weggenomen, dat ook deze gevel thans een sieraad voor het centrum van Haarlem geworden is. Uit erkentelijkheid voor hetgeen de eige naar hier tot stand heeft laten brengen, stelde het bestuur den heer Brinkmann een bronzen afslag van de legpenning ter hand met de inscriptie: ,,Ter herinne ring herbouwing Groote Markt 11 1932". De veranderingen van het monumentale perceel, Spaarne 106, aangekocht door het Leger des Heils betroffen uitsluitend het inwendige, waarbij vele muur tjes en andere ontsieringen verdwenen en het weinig waardevolle, dat zich in het gebouw bevond, behouden bleef, terwijl de gevel geheel werd opgefrischt. In samenwerking met den bond Heemschut, de vereeniging Hendrick de Keyser werd een subsidie toegezegd voor de restauratie van Houtmarkt 17. De eigenaar was zoo bereidwillig een geheel nieuwe wijze van restaureeren toe te staan, welke door den aan- nemer J. P. A. Nelissen onder waardevolle aan- wijzigingen van den architect A. A. Kok te Amsterdam tot een zeer gelukkig resultaat geleid heeft, waarvan de beide afbeeldingen, welke vóór in het Jaarboek zijn afgedrukt, getuigen. Een korte uiteenzetting van deze werkzaamheden volgt hieronder. Sedert eenige jaren werd deze gevel ontsierd door een aantal stutten en balken, welke moesten verhinderen dat de gevel, die ongeveer 40 cM. voorover helde, zou vallen. Doordat het huis bovendien op een hoek stond en dus slechts aan één zijde aan geleund was, was het gevelvlak „scheluw" geworden d. w. z. er was een draaiing in gekomen, terwijl het op de hoogte van de vloeren knikken vertoonde. Voor heen werd zoo'n gevel geheel afgebroken en uit oud-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1932 | | pagina 17