Farncombe Sanders en in 1897 herkozen was, heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming der kinderwetten. Na zijn pensioneering bleef hij zijn kennis en ervaring geven aan de personae miserabiles, o.a. in het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen; aan den Nederlandschen bond tot kinder bescherming vooral ook aan het algemeen college voor het rijkstucht- en opvoedingswezen. Van 19 Juli 1881 tot 4 April 1900, had hij zitting in den gemeenteraad van Haarlem. Zijn raadslid maatschap was hem bijzonder lief en hij bleef dit, naast zijn drukken werkkring als officier van justitie, zelfs waarnemen, toen hij lid der Tweede Kamer was. De gelijktijdige vervulling van deze drie functies, die, bij een opvatting van taak-vervulling als de zijne, elk voor zich een geheelen man vergden, was alleen mogelijk door zijn buitengewone werkzaamheid, die nauwelijks een grens voor den avondarbeid kende. Van 15 Februari 1875 tot 15 Juni 1900, derhalve ruim vijf en twintig jaar, in de jaren van den vollen mannelijken leeftijd, heeft Jhr. Rethaan Macaré hier met zijn gezin geleefd. Hij heeft er niet alleen mede geleefd, doch ook leiding gegeven aan het leven in Haarlem. Dat het hem dan ook niet licht viel, die woonplaats te verlaten, moge blijken uit enkele zin sneden van den brief, waarmede hij ontslag nam als lid van den gemeenteraad. „Mijne benoeming tot Advocaat-Generaal bij den „Hoogen Raad der Nederlanden legt mij de verplich ting op mijne woonplaats over te brengen naar ,,'s Gravenhage. Van Uwen Raad kan ik daarom niet „langer deel blijven uitmaken. Noode verlaat ik „Haarlem, dat mij zoo lief was geworden, waar ik „zooveel goeds mocht ondervinden. Wilt de ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1932 | | pagina 47