De oude aanslag van dit ambacht op 2981 morgen, 4 hont kan in het begin der 13e eeuw met de ware belastbare oppervlakte ervan overeengestemd hebben. Maar de ontginning van het moerasveen tusschen de reepen binnenduin en de afzanding dier binnenduinen in Haarlems omstreken hadden de belastbare grootte al in de middeleeuwen sterk doen stijgen. Een omvang rijke veenontginning had o.a. plaats bij de Houtvaart, krachtens uitgiften van de jaren 1399.1403het begin der eerste afzanding, aan de Gasthuisvaart ten zuiden van den Hout, wordt gebracht tot de regeering van Philips den Schoone. Zoo was de oude aanslag omstreeks 1500 al veel te laag; ze werd slechts uit traditie gehandhaafd. Nu had Haarlem in 1510 aan den regeerings- gemachtigde Carondelet toegezegd, het toen te heffen buitengewone morgengeld over alle landen, ook over de eertijds als ,,vrij" uitgegeven venen, te voldoen; en inderdaad ziet men Haarlemmerambacht dan op een hooger bedrag, 3022 morgen 1 hont, aangeslagen. Hierbij blijft het in de volgende jaren, doch niet dan onder protest. Een nieuwe exceptie wordt opgeworpen de bewoners van Bloemendaal c.s. en van Heemstede zijn van hun landen hofdienst, wagendienst schuldig en behooren dus vrijstelling of verlichting van andere lasten te genieten. Het verschil, waarom 't ging, was welbezien maar klein en het gelukte den volhardenden gaarder van Haarlemmerambacht, Willem Bolle, tenslotte, de betwiste 401/2 morgen van zijn aanslag af te pingelen. Hij ontving bij de in 1521 gesloten rekening het over 15161520 te veel betaalde terug en zag zijn aanslag voor het vervolg op den voet als van ouds gebracht. Een zeer ampel besogne was aan dit resultaat vooraf-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1932 | | pagina 71