Een tiental jaren was hij eigenaar van Meer en Berg, maar den 26 September 1760 verkocht hij het goed voor ƒ5000.— aan Mr. Cornelis van der Cocq, die echter slechts kort de fraaie lustplaats in zijn bezit hield, want reeds den 6 Mei 1762 droeg hij haar over aan Mr. Christoffel Jan van Dam, Burge meester en Raad der Stad Haarlem, Baljuw van den Lande van Blois, die haar met 8200.'betaalde. Deze nieuwe eigenaar was in 1752 getrouwd met Henrietta Jacoba van Hoorn, Vrouwe van Waveren, Botshol en Ruige Wilnis. Hij stierf 28 Augustus 1798. Valckenburgh Lag tusschen Meer en Berg en het Huis te Brederode en komt voor op de kaart van H. de Leth in ,,Het Zegenpralent Kennemerlant"Men kan aannemen, dat het gesticht was door Mattheus Valckenburgh, een Amsterdamsch koopman uit de eerste helft der 17e eeuw, die er zijn naam aan gaf en er vele jaren met zijn gezin uitspanning vond en vermaak. Maar daar kwam het gewone einde aan en den 27 Maart 1669 werd de hofstede, met huizinge, landen, boomgaarden en andere plantagiën en getimmerten daarop staande, groot 4*/2 morgen, uit den boedel van zijne Weduwe wijlen Juffrouw Geertruyt Willems, voor ƒ7000.— ver kocht aan Johannes Oly, Notaris te Amsterdam. Na verloop van tijd, op welke wijze blijkt niet, maar waarschijnlijk door vererving, was Valckenburgh eigendom geworden van Jan Gabriel Voet, wiens zaken op den duur echter niet voordeelig waren gegaan, want na den dood van zijne weduwe Maria Catharina Bentsi, werd de voogd der achtergebleven minderjarige kinderen Reynier de Swaen, Heer van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1932 | | pagina 86