21 Ongetwijfeld was E. A. W. Pauw de meest inconventioneele leeraar, die het Haarlemsche Middel baar Onderwijs ooit bezeten heeft. En dat nog wel in zoo'n conventioneelen tijd 1 Een tijd, waarin aan de verhouding van leeraren en leerlingen heel wat haperde, waarin de laatstgenoemden, als zij door aard en aanleg niet precies in het M. O.-keurslijf pasten, een soort strijd tegen de meeste leeraren plachten te voeren. Een grimmige tijd, vol angsten voor proefwerk en examens, vol voorspellingen in 't genre van ,,er zal van jou niets terecht komen", vol strafwerk en beproe vingen. In dien tijd, in die sfeer leefde en doceerde Pauw als een soort vrijbuiter. Wij hielden allen van hem. In de dorheid en saaiheid van zoovele lesuren bracht hij de frissche, pétillante, verkwikkende afwisseling. Hij was jongen met de jongens. Hij teekende op het bord, ter illustratie van zijn malle verhalen half in 't Fransch, half in 't Hollandsch. Hij zong en acteerde erbij. Wij her inneren ons allemaal die verhalen nog. Ook de operette „La Grande Duchesse de Gérolstein" die hij (met koren compleet) voordroeg, en ,,1'Histoire du Général Boum". In spanning volgden wij Pauw's avonturen als hij met Toon Akersloot, of met Kees Persoon, ging visschen in verboden water en door den veld wachter werd nagezeten. „Tout a coup mon ami Kees Persoon me dit: Voilé un garde-champêtre. Et nous c0mmen9am.es a ramer comme des fous Wat hebben wij genoten! En Pauw genoot mee. De orde in de klas, volgens gangbare orde-begrippen althans, werd er wel vaak totaal mee verstoord, maar wij wisten heel goed, dat dat net zoo ver ging, als Pauw verkoos. Ging het hem te ver, dan greep hij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1933 | | pagina 37