46 Marselis bovendien tot uitbreiding van zijne nieuwe bezitting, van den Heer Matthias Deugen, Raad en Agent te Amsterdam van den Keurvorst van Branden burg, vele landerijen, warmoestuinen en woningen, strekkende voor het meerendeel van de Houtvaart tot den Buurweg (nu de Elswoutslaan), ten deele belend aan terreinen van het Gasthuis en van het Weeshuis, welke, met nog vele kleinere stukken, in 1655 ook zijn eigendom werden. Bovendien kocht hij nog den 24 Maart 1660 van Jan van Hecken, tuinier, Schepen van Tetterode c. a. het land met de woning daarop staande, genaamd „Oost-Dal En Berg" of „de Amsterdammer Creeft" groot omtrent 1400 roeden, belend ten noorden den Zantvoorderweg ten westen de woning van „Dal en Berg", ten oosten en zuiden de Wildernis van Brederode voor ƒ200. De Heer Van Marselis zette met kracht de vol tooiing voort van huis en hof, dat waarschijnlijk van hem den naam „Elswout" ontving en niet mag ver zuimd worden iets te zeggen over den schoonen winter tuin of oranjerie, welke zich in den lusthof bevond. Hans van Sompel, burger of poorter tot Haarlem, kocht in 1610 de Volmeer en de Grochte, gelegen onder Tetrode-Overveen. Op de Volmeer bouwde hij eene woning, en het land genaamd de Crochte verkocht hij in 1638 aan Carel Molijn. Ampzing spreekt van hem in 1628 en bijna 50 jaren later wordt wederom de naam van Sompel vermeld, in dadelijk verband met eene kweekerij te Overveen, waarvan hij zijn bedrijf maakte. Men weet dit uit een nu zeldzaam boek van J. Commelijn, getiteld: „Nederlantze Hesperidis, dat 1) Deze kocht 19 Februari 1682 met Johs. Schuerman „de Volmeer" en 27 November 1685 de andere helft, zoodat hij toen eenig eigenaar werd, maar in 1687 was hij reeds dood.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1933 | | pagina 70