ongemeene Residentieplaats bezoekende, wierden ze op het vriendelijkste onthaalt met een heerlijk Colla tion, bestaande in kostbaar Servies van raare Confi- tuuren, een Schotel Meloenen, raar Banquet, deftige Fruiten, en alles wat nieuw, delicaat en aangenaam was: beneden aan de Fontein wierd de Prins door 't lieffelijk springen van het natuurlijk Duinwater verrast; deswegen was in de besloten Warande een Jacht aangestelt, en een jonge Haas los gelaaten; die met iever aanstonds door den Prins wierd vervolgt en gevangenen schoon deze Lustplaats wel siert en curieus was, den gemelden Heer Marselis gaf echter alles ten besten, onaangezien het gerit der Jagers en Honden; doch het was voor de Prins. Hoe vorstelijk en kostelijk Elswout door den Heer van Marselis was ingericht en aangelegd, leest men in het reisverhaal van Christian Knorr von Rosen- roth (1636.1689), Directeur der Kanselarij van den Paltsgraaf, een man van verbazende geleerdheid, dichter, godgeleerde, wijsgeer, minnaar der oude He- breeuwsche overleveringen en scheikundige. In den voorzomer van 1663 was hij in Holland en te Haarlem en ging toen ook Elswout zien, dat reeds destijds, en niet ten onrechte, alom bekend en beroemd was. Van hetgeen er door hem in het latijn opgeteekend werd, volgt hier de vertaling: Niet ver van Haarlem heeft men midden in de duinen een allerschoonst landhuis gesticht, dat nu het eigendom is van zekeren Heer Marselis, een zeer rijk koopman. Het grondvlak is vierkant en het terrein is er geheel geëffend. Bij den ingang heeft men aan den eenen kant den paardenstal, aan de andere zijde de voortreffelijk ingerichte woning voor den boer. Dicht daarbij staat een ander gebouw,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1933 | | pagina 75