89 bekwaam en solide bleken dan de oude heer, vóór kort naar Holland vertrokken) ons toekomstig lot geheel onzeker te maken; maar vervolgt Anna in haren brief van 21 Oct. '72 (H. S.) het incident is tot een zeer schitterend einde gekomenin minder dan 3 weken heeft mijn lieve man meer dan een 1/2 ton bijeengebracht, om zijn eigen courant te drijven. Hij is eindelijk in het bezit van een eigen huis en een eigen zaak, onontbeerlijk voor een mannetjesman zooals hij." Met 1 Febr. '73 wenschten van Dorp en Co. van hun overeenkomst met Huet ontslagen te zijn, zooals ze 1 Aug. hem te kennen hadden gegeven. Voor het oprichten van een nieuwe courant was begin October '72 het geheele kapitaal volteekend. Persen en verder materiaal kon Huet door tusschenkomst van Joh. Enschedé en Zonen krijgen. Bij het neerleggen van de redactie van de Java-Bode schreef Anna, dat ,,haar man 4}/2 jaar voor onzen zoon en voor mij zonder overdadig pruttelen had gewerkt." (H.S.). Maar hij blijft een onver beterlijk mopperaar; de ruim 50-jarige, bij wien er „steeds iets ontbreekt", verklaart den 1 Maart '79 zijn zwager, dr. J. C. van Deventer: ,,5 jaren lang van 1868.'73 ben ik de knecht geweest van een uitgever" (I. I, 52). Den 27en Maart vertelt Anna aan Sophie, 8 blz. lang (H.S.), over hare huisgenooten, over de drukte, om met 1 April a.s. het Algemeen Dagblad van Nederlandsch- Indië te doen verschijnen, ten einde het publiek niet langer dan 2 maanden te laten vasten; verder van de 93 kisten met persen en letters, welke ,,de Conrad" overbracht. Aan dit lang epistel voegt haar man, omdat Anna weer opeens knokkelkoorts krijgt, als slot toe,,den geheelen dag dreunt in mijne ooren het geluid van machines, die in elkander gezet worden". Toch meldt Anna in haar brief van acht zijdjes (25 April '73. H.S.) aan Sophie, dat ,,Huet zich acht dagen lang moest behelpen met een handpers, om de courant op tijd te leveren. Ik bewonder zijn kalm doorzetvermogen. Een exemplaar van klein formaat, waarin van eene comedie-voorstelling in Buitenzorg wordt verteld, krijgt Potgieter". Aan de nieuwe courant helpt Anna door het schrijven van feuilletons, waarvan ze rept („maar houd het voor ui") in den brief van 20 Mei '73, waarin ook staat, dat ze Mijnheer Potgieters passie voor Mina

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 117