Al deze inkrimpingen bleken boog noodig, daar de zaken in Indië achteruit gingen. Huet's courant en drukkerij geraakten meer en meer in het gedrang. Het Algemeen Dagblad, hoog gewaardeerd in een kleinen kring van In dische intellectueelen, hield met zijn duur abonnement en dure advertenties den strijd tegen goedkoopere couranten met moeite vol. Vóór zijn vertrek uit Indië had lluet in het laatst van 1874 gehoopt, zich te associëeren met een vriend, die fortuin had gemaakt als tabaksplanter; maar dit was evenmin gelukt als de onderhandeling met twee kooplustigen in '75. In '79 had hij gaarne zijn neef 1 Ange Huet als redacteur willen vervangen door zijn naamgenoot (den zoon van zijn zwager dr. van Deventer in Dordrecht), die als 22-jarige Mr. in de Rechten een werkkring in Indie zocht. Doch de oudere neef wilde niet wijken voor den jongeren. Deze voelde alles voor het betere recht van den oudere. (I. I, 152— 157). Meer en meer leek het Anna en haar man gewenscht, zich van de zaken te ontdoen. Daarvoor toog Huet in December '85 naar Amsterdam (waar hij voor 't laatst Sophie sprak), om met zijn vriend Quack te overwegen „eene konversie mijner industrieele zaak te Batavia in eene maatschappij of maatschappijtje op aandeelen, waarvan de zetel zich in Holland zou bevin den", zooals per brief van 9 Nov. '85 in vertrouwen was verzocht. (A. II, 338.) Een resultaat werd met bereikt. Binnen het halve jaar overviel gansch onverwacht de dood den rusteloozen werker. (1 Mei 1886). Anna vond hem zielloos in zijn stoel voor zijn schrijftafel. ..Wat ik mis, weet gij genoeg; gij, die ons in ons intiem leven hebt gekend. Ik wacht slechts op het oogenblik, om met hem hereenigd te worden en tracht te leven voor mijn zoon, die een engel voor mij is en was voor zijn vader". Zoo staat in den brie dien Anna 10 Mei '86 aan Sophie zond. (H.S.). Voorat was deze rouwbrief gegaan: M. Madame Busken Huet, Monsieur Gédéon Busken Huet et la familie ont l'honneur de vous faire partie de la perte douloureuse, qu'ils viennent de faire en personne de Monsieur Conrad Busken Huet,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 134