27 Hij vestigde zich in 1893 te Haarlem en richtte, in de Zijlstraat, een eigen drukkerij op waarvan hij eigenaar en leider bleef tot op den dag, in December 1933, dat hij het bedrijf, wegens zijn vergevorderden leeftijd, stop zette en aan een andere firma overdeed. Het is in zijn drukkerij aan de Zijlstraat dat o.m. het Haarlemsche „Predikbeurtenblad" werd gedrukt, de „Aanbestedingscourant" en tal van andere publi caties, alsook boeken en tijdschriften. Veertig jaar lang heeft hij, met groote deskundigheid, dit bedrijf bestuurd en tot hoogen bloei gebracht. Hij was niet alleen een werkgever, maar voor zijn personeel een vader. Geen typograaf in Haarlem of hij zal vol eerbied en dankbaarheid over de nagedachtenis van Kleynenberg spreken. Lang vóór allerlei sociale wetten ingevoerd werden, lang vóór de collectieve contracten had hij, uit eigen beweging, zijn personeel onder een zelfgekozen vorm een soort rechtszekerheid verschaft, waar andere werkgevers nog niet aan wilden. Breda Kleynenberg interesseerde zich ook voor alles wat stoffelijk en geestelijk nut voor zijn mede- menschen kon afwerpen. Vooral aan maatschappelijke werken heeft hij het beste deel van zijn leven gegeven. Het lot van zieken, zwakken en lichamelijk behoef- tigen had hij zich zeer aangetrokken. In 1904 behoorde hij tot de oprichters van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, een lichaam waaraan hij met volle energie zijn arbeidskracht heeft gegeven, waarvan hij bestuurslid gebleven is tot aan zijn overlijden. De laatste jaren kon hij de vergaderingen dezer vereeniging niet meer bijwonen, maar nauw keurig liet hij zich voorlichten over hetgeen verhandeld en besloten werd en vaak gaf hij nog gewaardeerden raad. In het Orgaan van bedoelde vereeniging (25e 3

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 45