47 te nemen, den geest op de vloot te veranderen en vooral ook te trachten een betere kwaliteit schepelingen te verkrijgen. Veel succes boekte hij niet en eerst een jaar later kon plotseling een geweldige ommekeer plaats vinden. Engeland had de Republiek in December 1780 den oorlog verklaard en reeds in de eerste oorlogsmaand, werden meer dan 200 schepen ter waarde van over de 15 millioen gulden door den vijand genomen. De vloot werd in allerijl uitgerust en bemand en op 5 Augustus 1781, vond de Slag bij Doggersbank plaats, waar Zoutman niet zonder succes den Engel- schen Admiraal Parker slag leverde, hoewel de vijan delijke schepen veel zwaarder bewapend waren. Een golf van enthousiasme was hiervan het gevolg. Het zelfvertrouwen was teruggekeerd, de wanhoop maakte plaats voor de verwachting, dat de Hollanders in staat waren den ouden roem te handhaven. Aller- wege was de nationale gedachte wakker geworden. Het besef eveneens, geheel overeenkomstig onzen volks aard, dat gezorgd moest worden voor de nagelaten betrekkingen van de gevallenen in den zeeslag. Hier in Haarlem vormde zich op initiatief van Martinus Arkenbout en van Bartholomeus Tersier, respectieve lijk predikant en diaken der Doopsgezinde Gemeente, een comité om giften in te zamelen. Op 20 Augustus 1785 deed de Kerkeraad der Doops gezinde Gemeente hiertoe een geschrift het licht zien. In tegenstelling met Amsterdam werden in Haarlem de namen der verantwoordelijke heeren aanstonds medegedeeld. Het ,,Vaderlandsche Fonds ter aan moediging van 's Lands Zeevaart werd hier opge richt, in de eerste plaats met het doel om hiertoe te geraken door nagelaten betrekkingen van gevallenen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 73