50 „Roodekool, en Aardappelen aan de Kweekelingen geeven. „Alle avonden wordt geschaft 't geen van 's middags overblijft, doch nu en dan ook Karnemelk. „Geen Koffy of Thee wordt 'er gedronken, maar „alleen Bier van 3- de Ton, 't geen goed in soort „behoort te zijn. „Het Brood, in 't Kweekschool te gebruiken, zal „bestaan in Roggenbrood. „Aldus gedaan en gearresteerd ter vergadering van „Commissarissen over het Vaderlandsch Fonds, ter aanmoediging van s Lands Zeedienst; en door den „President en een der Secretarissen onderteekend. „In Amsterdam den 10 October 1785. Door subsidiën, zelfs door een bijzondere belasting opgebracht door in Amsterdam aankomende koop vaardij-schepen, werden de inkomsten steeds grooter, zoodat in 1791 thesaurieren de beschikking hadden over een kapitaal van meer dan drie ton gouds. Onderwijl werd het eerste doel van het Vader landsch Fonds niet uit het oog verloren. Meer dan 30 weduwen en 20 weezen werden blijvend onder steund, terwijl te Haarlem de uitkeeringen gedaan en de vergaderingen van Commissarissen gehouden werden te huize van den heer Dirk Wijnands. In 1811 scheen het einde van het Fonds en van de Kweekschool nabij. Bij decreet van 19 Februari 1811 werden door Keizer Napoleon gelden en goederen opgeëischtcommissarissen moesten tevens hun werk zaamheid beëindigen. Van Swinden weigerde echter manhaftig uit naam van alle commissarissen de hun toevertrouwde gelden uit handen te geven. Het gelukte hun het kapitaal bijeen te houden (naar het heet had

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 76