ACTE VAN VEREENIGING, geslooten tusschen Commissarissen wegens Amsterdam en Haarlem Commissarissen over het Vaderlandsch Fonds, dienende in 't algemeen ter aanmoediging van 's Lands zeedienst, en in 't byzonder ter ondersteuning van de behoeftige weduwen der gesneuvelde zeevarenden enz. in den voor- leeden jaare, ter gelegenheid van de roemruchtige actie, tusschen het esquader van den toenmaligen schout bij nacht, Zoutman, en den Engelschen admiraal, Parker, voorgevallen; zo te Amsterdam, als te Haarlem, doch in yder stad afzonderlyk, hebbende opgericht een Fonds, tot voors. eindens geschikt, en niets meer ter harte neemende, dan om, zo veel in hun vermogen is, meede te werken tot bevordering van den zeedienst van het Vaderland, hebbende reeds ter dier tyd begreepen, dat, daar zy van weederzyden, zo al niet dezelfde, ten minsten genoegzaam gelyke, heelzame oogmerken hadden, zy ook veel beter in hunne pogingen zouden slaagen, indien zy die byzondere stichtingen met elkander vereenigden, en onder een en hetzelfde bestuur bragten. Om die reeden dan zyn weederzydsche commissarissen reeds op den len December des voorleeden jaars, tot onderling genoegen, met elkander overeen gekomen, om deeze beide Fondsen te combineeren, en dezelve gezamentlyk te bestuuren, overeenkomstig met het reglement, hetwelk door commissarissen uit beide steeden goedgekeurd, en op den 3en December door de algemeene vergadering van de deelneemers in het Fonds gearresteerd is, en voorts op zodanige voorwaarden en zonder zodanige restrictien, als by het rapport van de gecommitteerdens uit de oprichters van het Fonds te Amsterdam, wegens de gehouden conferentie met commissarissen van Haarlem dienaan gaande in de notulen van den 3den en de resolutie der gecombineerde ver gadering van den 5den December 1781 zijn aangeteekend. In deezer voegen dan is het bestuur over het generale Fonds tot dus verre gevoerd. Commissarissen hebben echter geoordeeld, dat van deeze gemaakte combinatie en van de conditiën, waarop dezelve zal blyven gevestigd behoorde te worden geformeerd eene acte, die door weederzydsche commissarissen onderteekend, en by allen in behoorlyke observantie gehouden zouden moeten worden. En by die geleegenheid, op het voorstel van commissarissen van Haarlem, tevens in consideratie genoomen zynde dat het reglement van den 3en December 1781, als hetwelk aanvankelijk is geprojecteerd tot een richtsnoer alleen voor commissarissen te Amsterdam, met betrekking tot het recht en de verrichtingen van commissarissen te Haarlem, eenige interpretatie en nadere applicatie scheen te vorderen; alsmede, dat ten aanzien van de voorwaarden, by commissarissen van Haarlem, op den voors. len December bedongen, eenige verandering of

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 78