57 Het huis, waarvan de luxe in verschillende akten om schreven is en dat door vermogende Amsterdammers werd bewoond, wordt dan spoedig gesloopt, want de nieuwe Engelsche tuin van Berckenrode is mede over de gronden van Duin en Vaart aangelegd en in 1800 wordt de koepel en verdere opstallen voor geringen prijs aan den heer David van Lennep van het Post huis overgedaan. (Zie v. Damme, bl. 111). Voor het vernoemen van den ouden naam Duin en Vaart der Aerdenhoutsche boerderij is waarschijnlijk aansprakelijk de Haarlemmer Willem Stilte, gehuwd met Duvere Outgersd. van Berckenrode (de laatste naam werd door van Damme onherkenbaar vervormd tot Outgers Rouckeroy). Blijkens transporten woonde deze vóór 1649 in Aerdenhout, mogelijk alleen 's zomers en wel op de boerderij, en bewoonde na dit jaar de luxehofstede, gelegen ten Westen van de Heemsteed- sche duinen. Van die oude boerderij vond ik in het archief van Boekenroode een fraaie kaart van den bekenden land meter Pieter Koenensz uit het jaar 1580. Deze woning en daarbij behoorende landerijen vormden evenals de gronden van het latere Boekenroode van ouds een deel van het bezit der Berckenrodes, wat o. a. blijkt uit een boedelverdeeling van 1585 in hetzelfde archief. Uit de 17de eeuw komen in dit archief geen stukken over deze boerderij voor, maar in 1701 verkoopt Hendrik van Berckenrode dit pand aan den Amsterdammer Nicolaas de la Naye (ook gespeld Lanaye). De grootte is dan nog geheel dezelfde als in 1580 namelijk iets meer dan 16 morgen. De la Naye's weduwe Anna Maria Ingels schenkt de boerderij, met de aangrenzende gronden die haar man daar reeds in 1696 had aange kocht, als huwelijksgift aan haar dochter Catharina

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 83