DE VROUW VAN BUSKEN HUET DOOR R. ZuiDEMA Mevrouw Busken Huet van der Tholl, geboren en getogen in Haarlem, was de dochter van Isaac van der Tholl, jun. en Marguèrite Jannell (geb. in o£ bij Dyon), wier huwelijk 19 Juni 1823 te Haarlem voltrokken was en kerkelijk ingezegend door den orthodoxen pasteur L. F. Serrurier. Deze doopte ook de 9 kinderen (5 meisjes en 4 jongens), die ze kregen; no. 4 als Anne Dorothée, geb. 14 Mei 1827. Vader van der Tholl was van 1818 tot zijn dood (30 Juli 1851) apotheker in Haarlem. (Jansstraat, wijk I, No. 55; thans no. 27 later, tot vóór kort, apotheek-Sneltjes, afgebroken begin 1936). Zijne dochter Anna zoo werd ze altijd genoemd scheen voorbestemd om den familienaam in wijderen kring bekend te maken. Goed van aanleg, vol leerlust, veel voelende voor eigen en vreemde taal, bekwaamde zij zich tot onderwijzeres en gaf les op de kostschool voor jonge jufvrouwen" van mej. J. H. Sander aan de Oude Gracht. In hare jonge meisjesjaren was ze de vriendin van Eliza Hasebroek en de in 1846 jong-gestorvene Jeannette Beets, de 12 jaar jongere zuster van Nicolaas. Beiden óók apothekers dochters. Ofschoon Anna in 1845 door den orthodoxen pas teur J. van Hamel (in 1850 naar Groningen beroepen) als lidmaat der Waalsche Kerk was bevestigd, volgde ze ijverig catechisaties van diens opvolger, den modernen Conrad Busken Huet, den 5en April 1851 door zijn oom Daniel Théodor Huet bevestigd. Hare groote belangstelling en helder inzicht troffen den jongen predikant in zoo hooge mate, dat hij haar in zijne „Brieven over den Bijbel" (1857) de rol van Machteld toedeelde, terwijl haar broeder als Reinout voor hèm fungeerde. Anna wekte als trouwe bezoekster van kerk en catechisatie vriendschappelijke gevoelens bij den pasteur, welke deze niet onbeantwoord

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 86