liet. Uit die vriendschap groeide liefde, zooals deze zich uitspreekt in Huets brieven aan Anna (voor zoover gepubli ceerd) vóór, maar vooral in de zes zomerweken van 1857, als zij ter verstrooiing na eerst haren geliefde zijne billets-doux Bonté divine! que de sottises je t'ai débitées dans l'espace de quatre moisl") (A. I, o 11teruggezonden te hebben met eene vriendin bij familie van moederszijde in Chaumont (sur Marne) logeert. Hier wèl uit het oog, doch niet uit het hart 1 De verliefden schrijven mekaar om den anderen dag! (,,J'en ai 15 de toi et les miennes monteront a peu prés je suppose au même chiffre") (A. I, 62). Anna geeft haar aanbidder, wat verliefd en trouwlustig hart aangaat, niets toe, te oordeelen naar den weerklank van hare brieven in de zijne, en deelt ten volle in de zorgen en onrust, die in dezen tijd hart en hoofd van den eenzame vullen. Van een en ander eenige aanhalingen uit zijne brieven ten bewijze. Als de eerste brief van de afwezige een paar dagen uit blijft voor den ongeduldige, begroet hij de komst ervan met „fuyez Soucis! Soyez bannis, embarras de la terre! II est done vrai que tu n'as pas eu un moment de liberté a Paris, que tu n'es arrivée a Chau mont que Vendredi, et que ton tout premier soin a été de m'écrire! Et moi, qui t'accusais de paresse et d'infidélité moi, qui te croyais malade et même a moitié mortel" (Di- manche soir, onze heures, 5 juillet). (A. I. 53). Vijf dagen later, passé minuit", schrijft de gelukkige, die met een brief haar portret mocht ontvangen: ,,Bien que Pascal soutienne que l'homme n'est ,,ni ange, ni bete", il n'est pas moins vrai, que tu es entièrement un ange et moi une béte absolue. Quand je vois, comme c'est le cas d'après chacune des lignes, et d'après chaque iota de ta lettre, combien tu m'aimes, il m'est impossible de ne pas protester intérieure- ment contre le sort, qui nous defend de nous unirTon amour m'apparait comme „une attention de Dieu pour moi" (A. I, 57, 58). Erger dan zijne ,,gémissements au sujet de ton soi-disant silence" is het voor Anna te hooren, dat zijne financiën en zijn geringe kans, om goedschiks uit Haarlem weg te komen, zijne projets de mariage" A. Zie pag. 118; ook voor B., C., D. enz.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 89