Doch dat deert me niet, zoo ik U maar heb, U en de druk pers. Schrijven en met U leven en voor de rest preeken, zoo goed en zoo kwaad als het mag, daar kan ik het best mee stellen. Geen enkel vriend, geen enkel vriendin onder de 26 of 28000 menschen. Misschien zou het anders worden, zoo wij getrouwd waren, maar voorshands is het zooals het is. Ongelukkig maakt het mij niet; ook niet gelukkig; alleen maar eenzaam en ook vast wel zelfzuchtig en in ieder geval lusteloos. Lu./it heb ik alleen dan, wanneer ik de een of andere reden kan bedenken, om eens even naar U toe te gaan, en alles zou goed wezen, wanneer ik bij U ben. Zoo ik slechts niet geplaagd werd door de gedachte, hoe valsch onze positie is en hoe lang welligt zij nog even valsch zal blijven als thans. Het is maar al te waar: Krijgen is de kunst." (A. I, 8'90.) Deze brief (begin Oct. 1859) is de laatst aanwezige van dit jaar, zoodat niet van den bruidegom te vernemen valt, hoe het tot een vlugger trouwen kwam, dan de aangehaalde regels doen verwachten. Want in het Régistre des mariages der Waalsche kerk alhier staat onder 1859, 13 October: „Conrad Busken Huet et Anne Dorothée van der Tholl, après été unis par le contrat civil, ont reQu la benediction nuptiale par O. J. van Goens, pasteur a Leyde (Toen dr. Jan ten Brink voor eene biografie over Busken Huet (zie „Onze Hedendaagsche Letterkundigen") dezen per brief vroeg, of hi; in 1858 getrouwd was, was het antwoord (Febr. '86): „Neen, October 1859. Maar, zoo U goed vriend wenscht te blijven met Mi.evrouw Huet, bepaal U dan tot deze mededeeling, zonder meer. Mijn vrouw en ik beschouwen ons huiselijk leven als een heiligdom, waarvan we Horatius na zeggen: Odi profanum vulgus et arceo (A. II, 351.) Het jonge paar, geen gastvrijheid van Oom Huet behoevende, althans niet prefereerende, betrok een klein huis in de Zijlstraat (5-487; thans no. 63), vanwaar ze in 1863 verhuisden naar den Kruisweg (6-395 boven, fha nc 38), om 's zomers te verwisselen met het kluisje Bellevue, aan het einde van de Kleverlaan te Bloemendaal, tot ze 15 November '65 „Sorghvliet aan den Bloemen- daalschen weg tegenover de Beeklaan (thans Busken Huetlaan) kozen (waar ze wegens vele reparatiën pas begin December op orde kwamen), ofschoon ze nog niet

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 93