68 H Remonstrante a Delft, mons. de Génestet", een vriend van Huet, en over niet-reglementaire handelingen van den pasteur, o. a. het verzetten van de Avondsmaalviering op Zondag, zooals regel was, naar den Goeden Vrijdag. Anna begreep, hoe in-verdrietig haar man was, en den 24 September '61 aan zijn vriend Naber, sinds kort rector aan het Gymnasium Willem III te Batavia, kon schrijven, ,,dat zijn voornemen is, bij eerstkomende vacature wederom te solliciteeren, om gedurende eenige jaren naar Indië te gaan. Kan het op een loyale wijze geschieden, dan wensch ik vurig eenmaal in mijn leven ontslagen te worden van den band, die mij aan de fransche kerken bindt. Na tien jaren te zijn vastgeketend geweest aan dit doode ligchaam, gevoel ik mij ontheven van de verplichtingen, die ik als eerlijk man jegens het Corps Wallon te vervullen had Ik verlang naar Indië te gaan, om, na bij voorbeeld 10 jaren verblijfs in Indië naar Holland terug gekeerd, mij aldaar te wijden aan zoodanigen arbeid als mijne hand vinden zal om te doen. Zóó vermijd ik althans één noodlot (het ergste, wat ik mij denken kan): dat van te sterven als emeritus predikant der Waalsche Gemeente te Haarlem of elders". (B. 29, 30). Zulke wanhopige gedachten brachten Anna in hoogst benauwende spanning. Zij was radeloos, wat te beginnen, toen Huet's „proposition d'adopter l'usage partiel de la langue nationale (était) rejetée a la majorité de 16 voix contre 6". (Notulen, Waalsche Kerk, 11 Jan. '62); eene poging „d'attirer par la au temple un public nouveau, de qui la présence régulière püt en quelque sorte compenser le retraite d'un certain nombre d'anciens mem bres". (Not. 14 Jan. '62); radeloos, toen dit voorstel faalde en haar man besloot, zijn ontslag aan te vragen, zonder iets in de plaats te hebben van het prijs te geven tractement. Een aanbieding van vriend Kneppelhout (A. I, 107), om een of meer jongens in huis te nemen, had hij als ,,een kostschoolhoudersbaantje, goed voor den ouden dag", af gewezen. In de Séance extraordinaire du Consistoire (zie meergenoemde Notulen) 1 ,,tous les membres presents, excepté Mons. B. Huet" van 14 Jan. '62 las de président C. D. Huet bedoelde aanvrage (gedateerd 13 Jan. '62) voor: ,,ayant obtenu dans ces derniers temps la plus entière certitude, que mon ministère a cessé de répondre aux vceux

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 96