eenige begrijpelijke de aanwijzing is, wanneer deze gebeurtenis heeft plaatsgegrepen: een oordeel, waarmede ook wij ons geheel vereenigen. Wel is waar zijn er nog enkele bladzijden, waar wel de eene of andere historische waarheid schijnt door te schemeren, maar dat alles is zoo onbepaald, dat men zeker het beste doet het werkje verder op zijde te leggen." Mr. Sautijn Kluijt maakt vervolgens melding van een exemplaar van het boekje, waarin de ware namen der daarin onder schuilnamen voorkomende personen zijn bijgeschreven. Het was achtereenvolgens het eigen dom van Prof. Tydeman en Mr. K. J. F. C. Kneppel- hout van Sterrenburg x) van wien Mr, Sautijn Kluijt het ter inzage kreeg. Toch bleef voor dezen ,,de alle gorische voorstelling een beletsel om hier historische waarheden te vinden. Zooveel durven wij alleen aan nemen, dat de zaak ook nu weder haren zetel te Alkmaar, Leiden, Amsterdam en Haarlem had ge- gevestigd 2). Te betreuren blijft het, dat dit boekje, kennelijk zeer verstaanbaar voor den tijdgenoot, voor den nakomeling gesloten is." Deze uitspraak is gelukkig veel te somber. Er is, Het is thans eigendom van Ir. A. F. de Graaff te Lisse. 2) Voor deze, door den schrijver niet nader gestaafde bewering, bestaat geen grond. De Hyacinthenteelt voor den handel bepaalde zich tot Haarlem en allernaaste omgeving (Overveen). Wel werden door enkele bloemliefhebbers in andere plaatsen nieuwe soorten uit zaad (conquesten) gewonnen en aan de Haarlemsche bloemisten verkocht. Zoo werd op 10 April 1737 op de hofstede Hilvoorde bij Rijswijk van JMr. A. J. de Vries een verkooping gehouden o. a. van „een zeer^ groote menigte van de fijnste en gerenumeerste Enkele en Dubbele Hyacinthen waaronder veele eyge conquesten'. Op 19 April 1729 werd te Haarlem de „ganse Liefhebbery van Flora" van Mr. Cornelis Clant verkocht, waaronder Hyacinthen „soo bekende als zaeilingen". Van eenig spoor van geregelde dobbelbijeenkomsten in verschillende steden, zooals in den tijd van den tulpenwindhandel, is echter in 1734 en volgende jaren geen spoor te vinden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 116