100 Sinds 1640 komt Cornelis Fransz. van der Wiele(n), brouwer in de Fortuyn te Haarlem, voor als kooper van gronden in Aerdenhout. In 1641 koopt hij de Voor- Koekkoek (nu Ipenrode) met de daarachter gelegen hofstede. In 1644 werd dit eigendom nog vergroot met gronden „omtrent de Koekkoek". In dat oude gebouw van de Koekkoek, thans bij Koekkoeksduin is nog op zolder de afgeschoten ruimte bewaard, die den Katholieken van der Wielens tot schuilkerk diende; want deze Cornelis van der Wielen, gehuwd met Gudula Ban, had als jongste van zijn twee zonen den priester Pieter, die in April 1648 als pastoor van Zandvoort tevens verlof krijgt om de samenkomsten in zijns vaders huis onder Vogelenzang te leiden. In 1653 wordt Petrus van der Wielen kannunik van het Haarlemsche kapittel van welke waardigheid hij in 1659 afstand doet. In zijn artikel in de Haarlemsche Bijdragen van 1932, Dl. 49, getiteld Portretten van Haarlemsche R.K. geestelijken" kon Dr. Sterck het geschilderd portret van Pieter van der Wiele identificeeren - gemerkt D. de Bray 1666 en Aet 42 dat het museum van Osnabrueck thans in bruikleen heeft van het Berlijnsche Staatsmuseum. Bij een Amsterdamschen kunsthandelaar had Dr. Sterck reeds de oorspronke lijke O.I. inktteekening ervoor gevonden. De Weensche Albertina bezit een vroeger portret van denzelfde, hierbij afgebeeld. Het is een krijt- teekening gemerkt Aetatis 30 Anno 1654 C. Visscher fecit en onder het wapen van van der Wielen gekwar- teleerd met dat van Soutman staat de spreuk: Vox tonitrui in rota, d.i.Het geluid uws donders was in het wiel (psalm 76, 19), wat slaat op het wiel in het wapen. Dr. Hofstede de Groot meent dat deze krijt-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 132