101 teekening gemaakt is naar een geschilderd portret van Jan de Bray. De portretten geven aan, dat PlETER VAN DER WlELE geboren is in 1624 en nog leefde in 1666. Het Hofje uit zijn nalatenschap, dus na 1666, ge sticht, kreeg zeer waarschijnlijk, gezien de waardigheid van den erflater, den naam van het Lam naar het Lam Gods. Het hofje reikte met een nog bestaand slop tot de Zuidzijde van het tegenwoordige Sofiaplein, vroeger Gedempte Zijdgracht. Het bevatte drie lage en kleine kamers voor Katholieke vrouwen, die in de 19de eeuw die woningen huurden, doch 's winters uitdeelingen kregen van aardappelen en turf. Daar het geheel ondanks voortdurend onderhoud in verval raakte en geen huursters er meer voor te vinden waren, werd het in 1935 buiten gebruik gesteld, het terrein verkocht en de opbrengst bij andere vrome fondsen gevoegd door den laatsten regent F. E. M. H. Baron Michiels van Verduynen in den Haag. Als Craandijk vermoedt dat de regenten uit zijn tijd (1904) Baron van Brienen van de Groote Lindt en de met dezen verwanten baron de WIjkerslooth van Weerdesteyn aan den stichter geparenteerd waren, dan is dit zeer goed aan te nemen, daar een erfdochter van de de Kies van Wissen's tot moeder een van der Wiele had en de de Kies van Wissens voorkomen in de genealogie der hierboven genoemde regenten. Het Hofje van Oud-Alckemade of der 12 Apos telen (Craandijk, bi. 20). Craandijk, die als stichter van dit hofje vond aangegeven Nicolaas van Huessen (f 1551) Raad en Burgemeester van Haarlem, vraagt over den naam van dit Hofje: Wat heeft het geslacht van Alckemade met dit Hofje te doen?

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 135